Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 22. May 2024
Svátek má

 

Křeče, neboli záchvaty, které vznikají u malých dětí při vysokých horečkách kolem 39 stupňů Celsia a víc (proto se nazývají febrilní), jsou způsobeny menší stabilitou dětského nervového systému.

Zjednodušeně řečeno — horečka dráždí mozek, který vysílá informace nervům a svalům, svaly se nepřirozeně napínají a stahují a tak dochází ke křeči. Jsou v okamžiku záchvatu pro dítě nebezpečné, neboť dochází ke ztrátě vědomí a může dojít k poruchám dýchání. Křeče se objevují nejčastěji u dětí ve věku od šesti měsíců do Čtyř let, u dětí předškolní- ho věku již k těmto křečím většinou nedochází.
Jak se febrilní křeče projevují — na začátku onemocnění například dýchacích cest, kdy nastupuje u malých dětí vysoká horečka (39 i 40 stupňů Celsia), dítě náhle ztuhne a potom se jeho svaly začnou rychle stahovat a napínat, takže sebou „škube“ a třese se. Může být postižena jen část těla, ale i celé tělo včetně obličejových svalů. Celý záchvat trvá jen několik vteřin, někdy i minut, dítě ale může upadnout do bezvědomí a může činit potíže s dechem.
Pokud se dítěti tento záchvat křečí přihodí, udělejte následující — dítě uložte na podlahu, nesnažte se mu například držet končetiny. Pokud byste totiž dítě položili na postel, mohlo by z ní díky křečím spadnout. Okamžitě a vždy zavolejte lékaře, každé dítě, které prodělalo febrilní křeč, musí být vyšetřeno odborným lékařem. Pokud dítě upadne do bezvědomí, postarejte se o zachování volného dýchání — položte dítě na bok, nesnažte se mu násilím otevřít ústa

Sledujte, zda dítě nezvrací, v takovém případě musíte zajistit, aby zvratky odtekly z úst a dítě se jimi nezadusilo.

V okamžiku kdy jste zajistili dítě a zavolali lékaře, začněte dítě ochlazovat. Nejvhodnější jsou studené zábaly (nikoliv ledové!). Dítě za- balte do mokrého prostěradla a po chvíli jej znovu namočte a zábal vyměňte. Záchvat febrilních křečí vypadá hrozivě, většina rodičů propadne panice a neví co má dělat. Ačkoliv celá událost trvá několik vteřin Či minut, připadá rodičům jako věčnost. Je třeba si uvědomit, že pokud zajistíte dítě proti pádu a dušení případnými zvratky, není při záchvatu febrilní křeče ohroženo na životě. Lékař však musí zjistit, zda se jedná skutečně o křeč z horečky a zda se za takovým záchvatem, zvlášť pokud by se znovu vracel, neskrývá jiné, vážnější onemocnění (například epilepsie). Není ale pravda, že by děti, které prodělaly febrilní křeče, měly zvýšený sklon k epileptickému onemocnění. Je to zcela jiný druh onemocnění, který se záchvatem febrilních křečí nesouvisí. Také v průběhu záchvatu nedochází k poškození mozku, takže ani toho se rodiče nemusí obávat. Může se stát, že pokud horečka neustupuje, bude se záchvat křečí opakovat. Stává se to ale jen ve velmi malém procentu případů.

Lékař přivolaný k dítěti při záchvatu, by měl nařídit některá vyšetření, která vyloučí zánětlivá onemocnění mozku. Asi po dvou týdnech po prodělaném záchvatu doporučují lékaři vyšetření EEG (elektroencefalogram), které zachycuje děje v mozku a může vyloučit nebezpečí onemocnění epilepsií. Vyšetření dříve než 14 dní po záchvatu nemůže dát v tomto směru jistou odpověď. Pro rodiče je důležité vědět také to, že záchvatu febrilních křečí nelze většinou zabránit podáváním léků. Opakování záchvatu lze sice předejít podáním léku diazepam, jeho vedlejší účinky jsou však ve srovnání s rizikem dalšího záchvatu spíše negativní, proto lékař jeho podání velmi pečlivě zváží. Snižování horečky jako prevence záchvatu také nemusí být účinné.
Je samozřejmé, že dítě, které prodělalo záchvat febrilních křečí, musí bezpodmínečně prohlédnout lékař a posoudit, zda jsou třeba nějaká další vyšetření. Pro posouzení závažnosti je také dobře vědět, jak dlouho asi záchvat trval (pokud se jedná o záchvat delší, například trvající 15 minut, jedná se již o rizikovější typ záchvatu). U dítěte, které prodělalo záchvat febrilních křečí, je vhodné odložit případné očkování a konzultovat je s dětským neurologem.

autor: vega, vloženo: 11.8.2005, přečteno: 58692x, komentáře: 30, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

nevíme co nám je (anonym - 77.48.221.2, 1.6.2010 v 16:44) - odpovědět

Mám 27měsičního syna.už po třetí měl "záchvat" ale febrilní to není.teploty  u toho nemá.dostane ho když se vzteká nebo pláče tak se nadechne ale už nevydechne,z modrá je jak mrtvolka,nedycha,tělíčko ma ztuhly,očička převráceny.trvá to nekolik vterin,nez ho proberem.ale ani studena voda nezabira,ani profackani.to je pokazde nahoda co zabere.ten posledni mel pred třema dny a toho můj taťka musel polozil na zem a dychnut mu do pusy,to se probral ale znovu nam omdlel jak kdyby byl v komě.no je to hrůza nikomu tohle nepřeji zažít...moje teta ma epilepsii,bratr mel podobny zavhvaty do šesti let bral na to sirup.no nam rekl primar detskeho oddeleni ze leky nepotrebuje.tak na svoje naklady sme se objednali na neurologii do Motola na kompletni vysetreni...poradte nevite ci by to mohlo byt??

nevíme co nám je (anonym - 213.192.3.1, 27.1.2011 v 14:29) - odpovědět

moje dcera měla stejné záchvaty,od 8měsíců skoro do 6 let,vůbec se nebojte jezdila jsem po různých vyšetřeních,aby mě nakonec řekli,že to dělá ze vzteku.stačilo jí jen něco nedat a už to bylo.Je to hroyné,ale je to tak,dcera byla rozmazlená a paličatá to je do teď,ale bude se to lepšit pa

(anonym - 213.210.175, 7.2.2015 v 15:10) - odpovědět

aky si myslím že může mít překysličený mozek,když se tak vzteká.vím že aby se tomu zabránilo nechává se dýchat do sáčku.při rychlém a mělkém dýchání může dojít k nadměrnému okysličení mozku

které může vést k bezvědomí

Febrilní křeče 11.11.2016 (anonym - 46.229.123., 11.11.2016 v 22:45) - odpovědět

Mám ročního chlapečka v úterý ráno se normálně probudil dostal ke snídani mléko, jak je zvyklí a vyzvracel ho. Přes den byl takový neklidný, jíst nechtěl nic nechtěl. Bez teplot!! Odpoledne jsem si řekla, že s ním radši zajedu k jeho dětské lékařce. O půl 4 odpoledne jsem mu naměřila 37,6 st. o půl 5 jsme byly u doktorky, která na něm nic neviděla, trochu zarudlí krček. Tak jsme odjeli a stavili se u příbuzných a tam hodinu na to vše začalo. Dala jsem synovy 4 ml Panadolového sirupu, postavila jsem ho na zem, držela ho za ruku a vzápětí jsem se na něj podívala a on upadal do kómatu oči v sloup, začínal blednout a mít křeče. Co jsem si stačila všimnout, tak jen ve vrchní polovině těla. Kóma trvalo cca 5 min, bylo to jako věčnost. Zavolali jsme záchranou službu ty nám po telefonu dávali instrukce, tak že jsme syna položili na bok a chladili mu hrudník a hlavičku než přijela sanita, která tam byla asi cca do 15 - 20 min. Chladili jsme asi 20 min syn sice dýchal a koukal, ale vypadal, jako by tam s námi vůbec nebyl. Vzpamatoval se až chvilku předtím než přijela sanitka. Změřila jsem mu teplotu a měl 39,5 st. lékaři ho ošetřili a odvezli nás sanitou na JIP, kde si ho nechali přes noc na pozorování. Udělali odběry krve, moči a stolice kde nebyl žádný nález. Druhý den mi ho převezli na dětské oddělení a strávili jsme tam ještě jednu noc. Teplota nám klesla a tak nás ve čtvrtek pustili do domácí péče. Při teplotě nad 38,5 st. máme dávat Paralen, Panadol, Nurofen a proti křečím také Diazepam, zatím se držíme. Byl to hrozný zážitek ne jenom pro mě jako matku, ale pro všechny co se toho bohužel zúčastnili. Pro příště snad budu už také vědět co mám dělat, jenom doufám, že žádné příště nebude. Byl to šílený šok, bez moc a nezapomenutelný zážitek. Když zavřu oči, tak svého syna vidím, tak jak by si matka nikdy nepřála své dítě vidět. Nikomu bych tuhle zkušenost a zážitek nepřála. Dnes ráno se syn vzbudil a byl to zase on, tak jsem byla klidná, ale po přečtení komentářů tady za ní

febrilní křeče - první ataka dcera 14 měsíců, nemocnice (anonym - 80.95.251.3, 16.12.2015 v 23:14) - odpovědět

Dcera 14 měsíců byla uplně v klídku dopoledne, ani neplakala nic, pak začla být taková ospalejší odpo a usnula, probudila se a změřila jsem skoro 40st, tak sem se vyděsila a šup nurofen pro děti čípek do zadečku (měla jsem doma preventivně od pediatra), začla být rozverná 30-1hod, jdu dělat mlíko a asi po 20 vteřinách mi bylo divné ticho, přiběhnu a byla ve febrilních křečích, jenže to jsem ještě nevěděla, propnuté tělíčko symetricky, zataté pěstičky,malinko cuky, pohled do prázdna, nereagovala, volám sanitku, dávám zábal, a asi po 2 minutách se začala dostávat k sobě, byli sme na pozorovačku v motole asi viróza, ale co přesně to se neví,furt jí ale lezla zvýšená teplota okolo 38st cca 2 dny a nepomáhaly už všechny možný antipyretika , konečně asi 3 den se chytla, ale byla chudák oblblá a nevrlá, pak zázračně ožila  a po 5 dnech celkem domů, testy krve, moči,eeg  ok, ale máme jít ještě na kontrolu za měsíc po tom na eeg a neurologii, vypadá to hrozně, ale pokud už vítě co s tím, tak věřím, že to zvládnem, tzn. na křeče diazepam do zadečku - dle váhy, něměly by trvat dlouho, my je měly naštěstí jen 2 minuty, do 3 let by se to mělo stabilizovat, trochu se bojim co je diazepam zač ale nic o tom nevím, narozdíl od doktorů, každopádně, jejich priorita je snižovat co možná nejvíc teplotu pokud je dítě v křeči,aby si neublížilo ale tady zase píšou, že nejsou nebezpečný, taky dali dceři solumedrol což je kortikoid.

Přeju všem rodičům pevné nervy a kvalitní informace!

maminka Aličky

úprava vyznění článku (anonym - 80.95.251.3, 16.12.2015 v 23:20) - odpovědět

myslím tím ožila, že byla "živější" a zdravá, ale v nemocnici měla křeč ještě jednou po dobu 2 minut a pak už jen zimnice a ty horečky furt co jim nešly snížit

(anonym - 37.188.140., 28.9.2016 v 21:48) - odpovědět

Teď zazivam úplně to samé. Dneska křeče ve spánku odpoledne, 40 teplota... jsme v nemocnici a čekáme na ráno a na vyšetření. Doufám,ze to nic nebude.. 

(anonym - 78.156.147., 3.1.2017 v 00:40) - odpovědět

 Mismeto taky zažily a je to hrozni 

febrilni krece i u nas (anonym - 37.188.238., 16.2.2013 v 15:34) - odpovědět

febrilní křeče (anonym - 84.244.92.5, 16.6.2012 v 10:29) - odpovědět

Mám 21 měsíčního syna a před 3 dny jsme se vrátili z nemocnice. V pondělí jsem přišli z  venku, zdál se mi najednou dost teplý, tak jsem ho změřila, teplotu měl 38,6, dala jsem mu ibuberl 7,5ml cca bylo 17,0 hod. a chtěl spinkat, tak jsem ho přiložila k prsu a spinkal¨. Chodila jsem ho průběžně kontrolovat, teplota mu v celku rychle klesla. Kolem 19, hod. se mi zdálo, že se trochüu třese. Během chvilinky jsem si došla na wc a když jsem se vrátila, tak syn ležel na posteli, třásl se byl tuhý celý a očička protáčel. Bylo to děsivé. šílené nemám slova. Začala jsem ho probouzet , trochu se probral, stále se třásl, tělo celé tuhé, chtěl se nadechnout, nešlo mu to, chtěl plakat, nešlo mu to, byl bílo modrý ... Tiskla jsem ho k sobě a po cca 5 min se třásl už o něco míň. Hned jak jsem ho trochu probrala volala jsem sanitku, dorazila z Benešova vcelku v čas. Syna jsem rychle vypravila a čekali jsem na ně venku to už se netřásl. Když jsem ho oblékala, nemohl stát, ještě když jsem ho dávala do sanitky a na chvilku ho tam postavila, tak také nemohl stát, jít nic. Po převozu do nemocnice už sanitku přešel. V nemocnici měl 39,6, ¨hospitalizovali nás na JIP, sráželi teplotu, do toho jsem měli diazepam. Ve čtvrtek nás poustili domů s tím, že se jednalo o virózu i se osipal. Všechny testy měl ok-krev, moč, oční, neurologii. Ale na eeg nám neřekli, že se máme objednat, budu si to raději muset vyžádat, po dohodě s pediatrem, kam jdem na kontrolu v pondělí.  A doporučení: při teplotě nad 37,5 hned srážet teplotu a podávat diazepam 1.den 3x 2.den 2x a třetí den 1x. Nejhorší je, že příští rok půjde do školky a co když tam dostane teplotu, jak si toho někdo všimne dostatečně brzo, aby mu podal léky a neměl křeče, nevím jak to budu dělat. Jo a ještě jsem dostali tubu diazepamu do zadečku. Syn váží 19 kg a měří metr. Tak asi možná podle toho se dávají léky.  Jen doufá, že z toho brzy vyroste a že to odezní, hrozně moc se bojím dalšího záchvatu, je to hroz

(anonym - 46.135.117., 15.6.2016 v 13:28) - odpovědět

Srážet v 37,5 je největší hovadina.

febrilní křeče - první ataka dcera 14 měsíců, nemocnice (anonym - 80.95.251.3, 18.12.2015 v 09:08) - odpovědět

zajímalo by mě jakou máte dlouhodobou zkušenost s podáváním nurofenu, diazepamu, když příjde křeč? Nějaké vedlejší účinky?díky moc

(anonym - 89.102.148., 18.5.2016 v 21:30) - odpovědět

dobry vecir mam ceru ktere je12 let a us podruhe za dva tydny prodelala krece v prave polovine tela  a dochtori si porad s ni nevedi rady krec je stuhla cera nemuze pri kreci dychat tepoty nemela  a nebyla bez vedomi prosim o radu ted ji podavaji lek atax

(anonym - 89.102.148., 18.5.2016 v 21:35) - odpovědět

Noční můra (anonym - 217.196.212, 18.6.2008 v 19:11) - odpovědět

Právě jsme se vrátili z nemocnice.Dcerka  17 měsíců právě prodělala febrilní křeče.Je to zoufalý stav dívat se na dítě jak trpí. Dostlali jsme do zásoby(kdyby nám vylezla horečka nad 38 diazepan) a pokud by došlo ke křeči tak máme i čípky a máme ihned malou dopravit zpět. Zajímalo by mě zda je postup ze strany lékařů správný.Prosím jestli někdo ví odpověd napište mi na meil:vecerova.lidka@seznam.cz

(anonym - 213.192.2.1, 11.11.2008 v 13:58) - odpovědět

také jsme před 3 týdny prodělali u 11měsíčního syna první febrilní křeč. Po propuštění jsme dostali stejné instrukce při 38 dávat diazepan 1/4 3x deně a při křeči čípek a srážet teplotu. Držte se a ať se vám to neopakuje

 

obezřetnost (anonym - 77.92.192.1, 20.4.2009 v 10:54) - odpovědět

Když měla dcera 1. záchvat febr. křečí, tak ani neměla horečku, bylo to vyčerpáním z rotavirové infekce. Vybavili nás úplně stejně jako Vás, jen nám zapomněli oznámit, že nejvíc těchto křečí vzniká právě při nástupu nemoci, kdy rodič ani nemusí tušit, že dítěti něco je. Tak jsme se zcela nečekaně objevili v nemocnici podruhé, kde už nám tuto skutečnost sdělili a řekli, že je lepší ten Diazepam nasadit už v okamžiku kdy teplota stoupá. Takže dceru pečlivě sleduji a když na ní poznám, že bude nejspíš nemocná a je třeba večer, tak jí ho na noc radši dám, protože opakované záchvaty taky nejsou dobré, a Dr. říkala, že ještě jednou a bude brát prášky pořád. Takže dá to práci a nervy při každé rýmě, ale dá se s tím žít.

Diazepam (anonym - 109.238.33., 30.5.2010 v 19:00) - odpovědět

Dobry den, není Diazepam lehce (více méně..) návykový? Být Vámi bych to s tím : "nejspíš nemocná a je třeba večer, tak jí ho na noc radši dám" příliš nepřeháněl.

bona fide

... (anonym - 188.134.239, 23.11.2014 v 13:16) - odpovědět

Me je 14 let a jako mali jsem prodělal febrilni křeče když mi byly 2 roky.Mamka a tatka mi říkaly než jsem křeče prodělal tak jsem byl chytrý aktivní a od te doby jsem hloupejsi a nepali mi to jako ve 2 letech.


(anonym - 109.81.210., 2.3.2016 v 20:46) - odpovědět

To je pravda taky jsme je prodělali křeče a taky máme ty samé problémy.malá to měla ve 4 letech.od ty doby si nic nepamatuje,pomalá,prostě jiná.i když všichni tvrdí,že to tím není.

michaela (anonym - 178.255.168, 26.12.2015 v 07:02) - odpovědět

Mi prodelali fibrilni zachvat ted pred vanoci bylo to neco sileneho ale uz vim co delat dostali jsme na krece kdybi dostala diazepam desitin rectal tube a ty se ji hned pri krecich striknou do zadecku a kdyz dostane teploty tak davat v sirupu diazepam slovakoforma

(anonym - 77.48.180.1, 26.4.2011 v 15:31) - odpovědět

Tak po přečtení tohoto článku jsem ještě víc "natrní". Moje dvouletá holčička měla febrilní křeče před týdnem. Ani jsem netušila, že na ni něco leze, prostě po večeři usnula, když se vzbudila, tak zvracela a cca po půl hodině dostala febrilní křeče. Měla to na celé levé polovině těla včetně obličeje. Teprve při křečích jí vystřelila teplota. Záchranka přijela taky celkem brzo, ale chtěli k tomu ještě doktora, takže jsme čekali na další sanitku. Bohužel moje holčička neměla křeče "jen" pár minut, ale trvalo to asi hodinu, než jí dali léky a než zabraly. Byli jsme zoufalí. EEG jí dělali za 2 dny, tak nevím jestli to mám nechat být, nebo si to vyžádat ještě jednou za týden. Diazepam taky máme jako prášky i jako tubu do zadečku. Ona má ještě jina zdravotní problémy, takže se bojím, jak to bude dál...

naše zkušenost (anonym - 78.136.181., 27.4.2009 v 22:17) - odpovědět

Jo,jo, my už s nimi bojujeme od 10. měsíců (nyní jsou synovi 4 roky), nejhorší to bylo první rok, pak už to celkem šlo, ale teď se nám to bohužel vrací, už jsme jich měli cca 7-8 a většinou celého těla, naštěstí nejdéle trvali 5 min, ale většinou jsou do minuty pryč. Našli jsme skvělou neuroložku, EEG jsou stabilní a celkem v pořádku, epilepsii nemá (zatím...), už dva roky jsme pod práškama. V 18 m byl syn na adenotomii (odstranění nosní mandle) a od té doby bylo všechno skvělé, bohužel asi mandle znovu dorůstá a problémy se vrací, ach jo! Ještě k tomu často chodíme na logopedii, protože nechtěl vůbec mluvit.

Těším se, až z toho vyroste a všem maminkám i dětem přeji hlavně hodně zdraví!!

Jana

(anonym - 193.86.174., 28.12.2007 v 11:56) - odpovědět

febrilní křeče - otřesná zkušenost (anonym - 88.101.206., 7.10.2006 v 11:46) - odpovědět

(anonym - 88.208.92.2, 4.11.2006 v 14:22) - odpovědět

Febrilní křeče (anonym - 78.102.81.1, 9.12.2008 v 11:39) - odpovědět

Take jsme se vratili po tydnu y nemocnice na Kladne. V utery vecer dostal nas 18 mes. syn febrilni krece. Bylo to fakt sileny. Volali jsme zachranku,prijela za 8 min. coz je podle me super. Odvezli nas na JIP,kde byl pres noc a pak nas prendali na jine oddeleni. Syn mel teploty 40 C jeste i druhy den,ale prubezne ho merili a davali diazepam a snizovali teplotu. Dalsi den uz to bylo dobre. Prosli jsme vsechna vysetreni : Ocni pozadi, EEG, rengen plic, asi 3x neurologicke vysetreni. Nakonec zjistili lozisko zapalu plic na plicich a dostali jsme antibiotika. Jinak stejne jako predchozi zkusenosti,mame doma diazepam v prasku i v cipku. Hrozne,ale hlavne,ze vsechno dobre dopadlo. Jinak v kladneske nemocnici, jsem byla velmi spokojena. Super byla i pani ze zachranky a pani kam jsme se dovolali na telefonni ustrednu,ta me vlastne nejvic uklidnila. Kdyz vidite svoje dite v kreci,je to fakt zazitek na cely zivot a neprala bych to nikomu !

Hezky den preje Petra Modrochova z Kladna

petra.r@seznam.cz

(anonym - 109.231.128, 30.3.2012 v 10:13) - odpovědět

Dobrý den, mám ten samý problém se synem ted už má 2 roky a 2 měsíce a nedávno jsme se vrátili z nemocnice po febrilních křečích měl je už po třetí a jelikož jsem sama epileptik už tomu nevěřím ani jednou nebyl nemocný ani rýmu ani nic podobného a horečku dostal vždy až v sanitce nebo v nemocnici. Nikdo to dál  neřeší tak jsem se rozhodla ho objednat na jiné vyšetření než eeg, když nám tam nic nenašli tak třeba najdou jinde. Jsme objednaní na magnetickou resonanci mozku tak uvidíme. Jsem z toho zoufalá. Všem maminkám co mají s dětmi stejné problémy přeju hodně štěstí a silné nervy.není to snadné. 

(anonym - 176.12.115., 9.7.2013 v 13:54) - odpovědět

mam 19ti mesicniho chlapecka a vcera jsme se vratili z nemocnice.rano kdyz vstao byl v poradku po odpolednim spanku mel horecku neco pres 39stupnu a po 17.45 hod.jsme volali sanitku mel febrilni krece trvajici 70 min. nevedela jsem co se deje co s nim je,nikdy v zivote uz to nechci zazit je to strasne,kdyz nevite jak mu pomoct a vlastne ani nevite co to je.doktori nam rekli ze mozna nebude normalni mel krece moc dlouho a je malinkej.nastesti je v poradku.kdyby se to opakovalo,tak uz vim co delat.dostali jsme diazepan pri horecce 38.stupnu a gel do zadecku pri zachvatu.doufam,ze to nebudeme potrebovat

(anonym - 109.81.210., 2.3.2016 v 21:02) - odpovědět

My jsme je měli už v jednom měsíci a pak ještě 3x do 4let.hlavně nedavat dítě nikam kde bude bez dozoru.je to na celý život většinou jsme to měli při laryngitide.hned jak začala stoupat horečka tak jsme dávali diazepam i čípek.většinou to stejně neucinkovalo.pevně nervy všem a hodně zdraví!!!!!

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969