Febrilní křeče ( záchvaty ) u dětí

Křeče, neboli záchvaty, které vznikají u malých dětí při vysokých horečkách kolem 39 stupňů Celsia a víc (proto se nazývají febrilní), jsou způsobeny menší stabilitou dětského nervového systému.

Zjednodušeně řečeno — horečka dráždí mozek, který vysílá informace nervům a svalům, svaly se nepřirozeně napínají a stahují a tak dochází ke křeči. Jsou v okamžiku záchvatu pro dítě nebezpečné, neboť dochází ke ztrátě vědomí a může dojít k poruchám dýchání. Křeče se objevují nejčastěji u dětí ve věku od šesti měsíců do Čtyř let, u dětí předškolní- ho věku již k těmto křečím většinou nedochází.
Jak se febrilní křeče projevují — na začátku onemocnění například dýchacích cest, kdy nastupuje u malých dětí vysoká horečka (39 i 40 stupňů Celsia), dítě náhle ztuhne a potom se jeho svaly začnou rychle stahovat a napínat, takže sebou „škube“ a třese se. Může být postižena jen část těla, ale i celé tělo včetně obličejových svalů. Celý záchvat trvá jen několik vteřin, někdy i minut, dítě ale může upadnout do bezvědomí a může činit potíže s dechem.
Pokud se dítěti tento záchvat křečí přihodí, udělejte následující — dítě uložte na podlahu, nesnažte se mu například držet končetiny. Pokud byste totiž dítě položili na postel, mohlo by z ní díky křečím spadnout. Okamžitě a vždy zavolejte lékaře, každé dítě, které prodělalo febrilní křeč, musí být vyšetřeno odborným lékařem. Pokud dítě upadne do bezvědomí, postarejte se o zachování volného dýchání — položte dítě na bok, nesnažte se mu násilím otevřít ústa

Sledujte, zda dítě nezvrací, v takovém případě musíte zajistit, aby zvratky odtekly z úst a dítě se jimi nezadusilo.

V okamžiku kdy jste zajistili dítě a zavolali lékaře, začněte dítě ochlazovat. Nejvhodnější jsou studené zábaly (nikoliv ledové!). Dítě za- balte do mokrého prostěradla a po chvíli jej znovu namočte a zábal vyměňte. Záchvat febrilních křečí vypadá hrozivě, většina rodičů propadne panice a neví co má dělat. Ačkoliv celá událost trvá několik vteřin Či minut, připadá rodičům jako věčnost. Je třeba si uvědomit, že pokud zajistíte dítě proti pádu a dušení případnými zvratky, není při záchvatu febrilní křeče ohroženo na životě. Lékař však musí zjistit, zda se jedná skutečně o křeč z horečky a zda se za takovým záchvatem, zvlášť pokud by se znovu vracel, neskrývá jiné, vážnější onemocnění (například epilepsie). Není ale pravda, že by děti, které prodělaly febrilní křeče, měly zvýšený sklon k epileptickému onemocnění. Je to zcela jiný druh onemocnění, který se záchvatem febrilních křečí nesouvisí. Také v průběhu záchvatu nedochází k poškození mozku, takže ani toho se rodiče nemusí obávat. Může se stát, že pokud horečka neustupuje, bude se záchvat křečí opakovat. Stává se to ale jen ve velmi malém procentu případů.

Lékař přivolaný k dítěti při záchvatu, by měl nařídit některá vyšetření, která vyloučí zánětlivá onemocnění mozku. Asi po dvou týdnech po prodělaném záchvatu doporučují lékaři vyšetření EEG (elektroencefalogram), které zachycuje děje v mozku a může vyloučit nebezpečí onemocnění epilepsií. Vyšetření dříve než 14 dní po záchvatu nemůže dát v tomto směru jistou odpověď. Pro rodiče je důležité vědět také to, že záchvatu febrilních křečí nelze většinou zabránit podáváním léků. Opakování záchvatu lze sice předejít podáním léku diazepam, jeho vedlejší účinky jsou však ve srovnání s rizikem dalšího záchvatu spíše negativní, proto lékař jeho podání velmi pečlivě zváží. Snižování horečky jako prevence záchvatu také nemusí být účinné.
Je samozřejmé, že dítě, které prodělalo záchvat febrilních křečí, musí bezpodmínečně prohlédnout lékař a posoudit, zda jsou třeba nějaká další vyšetření. Pro posouzení závažnosti je také dobře vědět, jak dlouho asi záchvat trval (pokud se jedná o záchvat delší, například trvající 15 minut, jedná se již o rizikovější typ záchvatu). U dítěte, které prodělalo záchvat febrilních křečí, je vhodné odložit případné očkování a konzultovat je s dětským neurologem.

autor: vega, vloženo: 11.8.2005 v 11:23, rubrika: Zdraví

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=6&id_clanek=146