Vyhledat

Novinky e-mailem


Saturday, 27. July 2024
Svátek má

 

V prvních měsících života je obtížné rozeznat, zda-li dítě netrápí nějaká nemoc. Vypadá-li spokojeně a bez problémů, je pravděpodobně zdravé. Novorozenec však může onemocnět velice rychle a i banální infekce může být velmi nebezpečná. Donošení novorozenci se rodí imunní proti některým infekcím, neboť přijímají protilátky z krve matky, kojené děti navíc získávají protilátky také z mateřského mléka. Tato imunita trvá asi 6 měsíců, proto je velmi nepravděpodobné, že by v této době vaše dítě onemocnělo některou neobvyklou nakažlivou nemocí.

Kdy volat lékaře

  • dítě vypadá neobvykle klidně nebo naopak neklidně, podrážděně, dlouho pláče jinak, než je běžné
  • teplota se drží nad 39 °C déle než půl hodiny
  • zeleně zvrací
  • hlasitě nebo zrychleně dýchá
  • má napjatou fontanelu i když nepláče
  • křičí bolestí a při křiku bledne
  • má ve stolici krev a hlen
  • odmítá krmení

Nejčastější příznaky

Teplota

Prochladnutí - v prvních týdnech života dítě nedokáže ještě regulovat svoji tělesnou teplotu, může proto velmi rychle prochladnout.
Je neklidné, má studené ruce a nohy. Pokojovou teplotu proto udržujte na 18- 20 °C, při koupání by mělo být v místnosti ještě tepleji. Při prochladnutí dítě zahřejte a nakrmte, nestačí mu dát jen další vrstvu oblečení či deku. Při známkách vážného prochladnutí (dítě je apatické, má studenou kůži a teplotu 35 °C) ihned volejte lékaře.

Přehřátí - je pro novorozence a malého kojence stejně nebezpečné jako prochladnutí. Příliš teplé pokrývky se považují za jeden z faktorů náhlé smrti kojence.
Dítě oblékejte podle počasí, popřípadě podle teploty okolního prostředí. Pro kojence je také nevhodný pobyt na přímém slunci.

Zvýšená teplota - je u novorozence vždy alarmujícím příznakem. Tělesná teplota se během dne mění. Nejnižší bývá v noci, nejvyšší dopoledne.
Teplota vyšší než 37,5 °C může být příznakem nemoci. Pokud vyloučíte přehřátí, pak je nezbytné poradit se s lékařem.

Zvracení

Zvracení často provází poporodní adaptaci zažívacího traktu. Při posuzování si všímáme charakteru zvracení, vzhledu zvratků, časového nástupu po krmení a frekvence. Téměř každé dítě ublinkne trochu mléka při krmení nebo krátce po něm. To je zcela běžné a neznamená to, že je dítě nemocné. Pokud dítě opravdu zvrací, zvrátí většinu žaludečního obsahu. Časté zvracení u dítěte krmeného náhradou mateřského mléka, zvlášť má-li také průjem, může být způsobeno gastroenteritidou. To je vážné onemocnění , protože dítě rychle ztrácí vodu a minerály. Přestaňte je krmit, dávejte často pít převařenou vodu nebo rehydratační roztok, který předepíše lékař. Následují dny podávejre ředěné mléko a každou hodinu trochu vody.

Stolice

Než dítě přejde na pevnou stravu, mívá obvykle denně dosti řídkou a vodnatou stolici. Frekvence stolice je individuální a závisí na množství vypitého mléka. Pokud má dítě velmi vodnatou a častější stolici než je obvyklé, má průjem. Průjmovitá onemocnění jsou častější u dětí živených náhradami mateřského mléka. Podobně jako při zvracení podávejte dítěti hodně tekutin, kojíte-li, dávejte mezi kojením dávejte mezi kojením převařenou vychlazenou vodu nebo rehydratační roztok. Dětem živeným náhradami mateřského mléka připravujte několik dnů ředěné mléko podle doporučení lékaře. Akutní průjem v novorozeneckém věku může vést rychle, stejně jako zvracení, k vodnímu a minerálnímu rozvratu. Pokud má dítě podobné příznaky jako při zvracení, volejte lékaře.

Kůže

Mnoho novorozenců prodělává období, kdy se na kůži objevují různé skvrnky. Nejobvyklejší vyrážka se objevuje již v prvním týdnu a bez zvláštního léčení sama zmizí. Jako prevence je vhodné časté promašťování kůže.

Novorozenecká vyrážka - nesouvisí s alergií nebo s nesnášenlivostí mléka. Pokud se ve skvrnách objeví hnis, volejte lékaře.

Opruzeniny -zánět kůže na zadečku dítěte nebo v kožních záhybech. Je následkem podráždění močí a stolicí, popř. reakcí na prací prostředek. Vhodné je preventivně používat mast na opruzeniny.

Seborrhea - mazové stroupky hnědé barvy, které se odlupují na hlavě dítěte a nijak mu nevadí. je dobré mazat dětským olejem.

Oko

Zánět slzného váčku - důsledek neprůchodného slzného kanálku. Dítě má po probuzení slepená víčka,může se objevit hnis v koutku oka, oči jsou zarudlé.

Zánět spojivek - může být bakteriální, virový. Je vhodné čistit dítěti oči vatičkou namočenou v převařené vodě. Vytírejte mu očka od vnitřního koutku ke vnějšímu. Pokud se stav nelepší, poraďte se s lékařem.

Důležité

  • lékaře volejte vždy, když:
    -opakovaně zvrací v průběhu 8 hodin ( a více )
    - má sucho v ústech
    - má zapadlé oči
    - má zapadlou fontanelu
    - zvracení obsahuje příměs žluči nebo krve
  • dítě se sklonem ke zvracení musí být trvale ve zvýšené poloze
  • dbejte o dobré odříhnutí po krmení
  • nedopité mléko již nepoužívejte
  • přísně dodržujte hygienu při krmení ( sterilizace lahviček )

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 34151x, komentáře: 8, rubrika: Miminko, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

První horečka (anonym - 78.41.21.46, 1.5.2013 v 20:02) - odpovědět

Naše dcerka měla poprvé horečku po prvním očkování hexavakcínou. Byla to tzv. nežádoucí reakce. Měla skoro 39:-(Od doktorky jsme měli doporučené nurofenové čípky proti této reakci. Dala jsem ho malé před spaním a když jsme jí měřila při nočním kojením, bylo po horečce.

Ceka nas ted ockovani (anonym - 90.180.238., 13.5.2013 v 22:44) - odpovědět

a mam z toho fakt strach jak ctu na internetu o ockovani v posledni dobe je toho fakt moc negativniho. Snad to maly prezije v pohode. Na teplotu jsem uz koupila nurofenove cipky, tak uvidime.

Očkování (anonym - 212.24.157., 15.5.2013 v 09:04) - odpovědět

Taky jsem měla strach před prvním očkováním. Naše pediatrička nám vše vysvětlila a doporučila nám koupit nurofenové čípky. Ty pomůžou od horečky i od bolení.

hm (anonym - 160.218.43., 16.5.2013 v 16:09) - odpovědět

to je super,to mne vlastne ani nenapadlo ze je Nurofen taky od bolesti, tak diky!

prvni ockovani (anonym - 160.218.43., 16.5.2013 v 16:05) - odpovědět

nas taky ted ceka a mam z toho docela strach. Nuofenove cipky uz jsem koupila, tak uvidime. \snad je nebudeme potrebovat.

Horečka u miminek (anonym - 195.122.211, 9.5.2013 v 21:05) - odpovědět

Naše dcerka měla taky vysokou horečku po očkování:-(nurofenový čípek nám rychle pomohl a za tři hodiny bylo po teplotě. 

(anonym - 90.180.238., 11.3.2012 v 13:48) - odpovědět

no tak nmevim, ale je hodne deti ktere onemocni i do 6 mesicu a jsou kojene. Dneska jsou ty viry nejake fakt sikovne. Moje dcera taky mela uz v 5 mesici vysoke horecky a museli jsme srazet teplotu nurofenovym cipkem. Nastesti ji to rychle preslo. Hodne jsem ji tehdy kojila. Je to strasne, furt u prsu, clovek se nepohne...

to je fakt (anonym - 90.180.238., 1.5.2013 v 13:38) - odpovědět

moje dcera taky onemocnela asi v 5 mesicich a dokonce jsme uzivaly antibiotika a taky nurofenove cipky od horecky. DNes jsou ty nemoci fakt divne.

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969