Onemocnění

V prvních měsících života je obtížné rozeznat, zda-li dítě netrápí nějaká nemoc. Vypadá-li spokojeně a bez problémů, je pravděpodobně zdravé. Novorozenec však může onemocnět velice rychle a i banální infekce může být velmi nebezpečná. Donošení novorozenci se rodí imunní proti některým infekcím, neboť přijímají protilátky z krve matky, kojené děti navíc získávají protilátky také z mateřského mléka. Tato imunita trvá asi 6 měsíců, proto je velmi nepravděpodobné, že by v této době vaše dítě onemocnělo některou neobvyklou nakažlivou nemocí.

Kdy volat lékaře

 • dítě vypadá neobvykle klidně nebo naopak neklidně, podrážděně, dlouho pláče jinak, než je běžné
 • teplota se drží nad 39 °C déle než půl hodiny
 • zeleně zvrací
 • hlasitě nebo zrychleně dýchá
 • má napjatou fontanelu i když nepláče
 • křičí bolestí a při křiku bledne
 • má ve stolici krev a hlen
 • odmítá krmení

Nejčastější příznaky

Teplota

Prochladnutí - v prvních týdnech života dítě nedokáže ještě regulovat svoji tělesnou teplotu, může proto velmi rychle prochladnout.
Je neklidné, má studené ruce a nohy. Pokojovou teplotu proto udržujte na 18- 20 °C, při koupání by mělo být v místnosti ještě tepleji. Při prochladnutí dítě zahřejte a nakrmte, nestačí mu dát jen další vrstvu oblečení či deku. Při známkách vážného prochladnutí (dítě je apatické, má studenou kůži a teplotu 35 °C) ihned volejte lékaře.

Přehřátí - je pro novorozence a malého kojence stejně nebezpečné jako prochladnutí. Příliš teplé pokrývky se považují za jeden z faktorů náhlé smrti kojence.
Dítě oblékejte podle počasí, popřípadě podle teploty okolního prostředí. Pro kojence je také nevhodný pobyt na přímém slunci.

Zvýšená teplota - je u novorozence vždy alarmujícím příznakem. Tělesná teplota se během dne mění. Nejnižší bývá v noci, nejvyšší dopoledne.
Teplota vyšší než 37,5 °C může být příznakem nemoci. Pokud vyloučíte přehřátí, pak je nezbytné poradit se s lékařem.

Zvracení

Zvracení často provází poporodní adaptaci zažívacího traktu. Při posuzování si všímáme charakteru zvracení, vzhledu zvratků, časového nástupu po krmení a frekvence. Téměř každé dítě ublinkne trochu mléka při krmení nebo krátce po něm. To je zcela běžné a neznamená to, že je dítě nemocné. Pokud dítě opravdu zvrací, zvrátí většinu žaludečního obsahu. Časté zvracení u dítěte krmeného náhradou mateřského mléka, zvlášť má-li také průjem, může být způsobeno gastroenteritidou. To je vážné onemocnění , protože dítě rychle ztrácí vodu a minerály. Přestaňte je krmit, dávejte často pít převařenou vodu nebo rehydratační roztok, který předepíše lékař. Následují dny podávejre ředěné mléko a každou hodinu trochu vody.

Stolice

Než dítě přejde na pevnou stravu, mívá obvykle denně dosti řídkou a vodnatou stolici. Frekvence stolice je individuální a závisí na množství vypitého mléka. Pokud má dítě velmi vodnatou a častější stolici než je obvyklé, má průjem. Průjmovitá onemocnění jsou častější u dětí živených náhradami mateřského mléka. Podobně jako při zvracení podávejte dítěti hodně tekutin, kojíte-li, dávejte mezi kojením dávejte mezi kojením převařenou vychlazenou vodu nebo rehydratační roztok. Dětem živeným náhradami mateřského mléka připravujte několik dnů ředěné mléko podle doporučení lékaře. Akutní průjem v novorozeneckém věku může vést rychle, stejně jako zvracení, k vodnímu a minerálnímu rozvratu. Pokud má dítě podobné příznaky jako při zvracení, volejte lékaře.

Kůže

Mnoho novorozenců prodělává období, kdy se na kůži objevují různé skvrnky. Nejobvyklejší vyrážka se objevuje již v prvním týdnu a bez zvláštního léčení sama zmizí. Jako prevence je vhodné časté promašťování kůže.

Novorozenecká vyrážka - nesouvisí s alergií nebo s nesnášenlivostí mléka. Pokud se ve skvrnách objeví hnis, volejte lékaře.

Opruzeniny -zánět kůže na zadečku dítěte nebo v kožních záhybech. Je následkem podráždění močí a stolicí, popř. reakcí na prací prostředek. Vhodné je preventivně používat mast na opruzeniny.

Seborrhea - mazové stroupky hnědé barvy, které se odlupují na hlavě dítěte a nijak mu nevadí. je dobré mazat dětským olejem.

Oko

Zánět slzného váčku - důsledek neprůchodného slzného kanálku. Dítě má po probuzení slepená víčka,může se objevit hnis v koutku oka, oči jsou zarudlé.

Zánět spojivek - může být bakteriální, virový. Je vhodné čistit dítěti oči vatičkou namočenou v převařené vodě. Vytírejte mu očka od vnitřního koutku ke vnějšímu. Pokud se stav nelepší, poraďte se s lékařem.

Důležité

 • lékaře volejte vždy, když:
  -opakovaně zvrací v průběhu 8 hodin ( a více )
  - má sucho v ústech
  - má zapadlé oči
  - má zapadlou fontanelu
  - zvracení obsahuje příměs žluči nebo krve
 • dítě se sklonem ke zvracení musí být trvale ve zvýšené poloze
 • dbejte o dobré odříhnutí po krmení
 • nedopité mléko již nepoužívejte
 • přísně dodržujte hygienu při krmení ( sterilizace lahviček )

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005 v 15:16, rubrika: Miminko

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=3&id_clanek=83