Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 17. April 2024
Svátek má

 

Porod do vody a rizika s ním spojená

-          zvýšené riziko bakteriální infekce ( legionela, E.colli, streptokok)

-          Při porodu odchází stolice, moč, krev do vody, ve které matka leží, zajištění filtrace, teploty a čistoty je komplikované a finančně náročné (sterilizace používané vody)

-          Nelze zajistit 100% dezinfekci vany při opakovaném použití v průběhu sne

-          Riziko vdechnutí vody plodem

-          Omezený přístup porodníka k plodu

-          Tlačení v poloze na zádech, v podřepu nebo ve stoje je ve vaně nebezpečné (uklouznutí)

-          Vytažení rodičky z vody a přesun na porodní lůžko je komplikovaný, prodlužuje dobu k provedení život zachraňující operace

-          Zvýšené riziko krvácení po porodu plodu pro zvýšenou teplotu, riziko podcenění krvácení rodičky umístěné ve vaně (chybný odhad krevní ztráty)

-          Teplota vody musí být zcela ideální, je-li příliš chladná, je to nejen nepříjemné, ale děťátko se může reflexně příliš rychle nadechnout a vdechnout vodu.

 

Česká gynekologická společnost porod do vody akceptovala v roce 1999 a stanovila podmínky, za jakých je možné porod ve vodě připustit.
Patří k nim i požadavek podpisu rodičů pod informovaný souhlas s porodem do vody, který by měl obsahovat i seznam možných rizik. Každá maminka má právo zvolit si způsob porodu a porodníka. Musí však jít o informovanou volbu, kterou neovlivňují jen reklamní materiály, ale i zkušenosti nezávislých odborníků. Vedení porodu do vody představuje i větší finanční náklady na porod.

autor: vega, vloženo: 29.8.2005, přečteno: 9484x, komentáře: 3, rubrika: Porod, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

Tomino (anonym - 88.101.174., 4.1.2008 v 09:54) - odpovědět

Možná by neškodil kromě negativ vyzdvihnout i pozitiva, která s sebou porod do vody přináší a netvářit se, že je to nějaké zlo.

A vůbec, proč je na této stránce tak negativní postoj k alternativním(rozuměj - přirozeným) porodům? 

souhlas s Tomino (anonym - 85.207.136., 4.1.2008 v 15:11) - odpovědět

a co takhle taky pozitiva, jeden příspěvek o tom jak je porod do vody rizikový a ve druhém, že jsou porody doma nelegální. A od kdy pak?
t

(anonym - 85.207.136., 4.1.2008 v 15:17) - odpovědět

Miminko „přepluje“ z jedné vody do druhé, porod se tak pro něj může stát jemnějším zážitkem. Úkolem porodní asistentky je zachytit miminko u dna vany a beze spěchu během několika sekund ho vynést na hladinu do náruče maminky. Pupeční šňůra stále zásobuje dítě kyslíkem. Jakmile se dostane hlavička na vzduch, děťátko se poprvé nadechne

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969