Porod do vody - rizika

Porod do vody a rizika s ním spojená

-          zvýšené riziko bakteriální infekce ( legionela, E.colli, streptokok)

-          Při porodu odchází stolice, moč, krev do vody, ve které matka leží, zajištění filtrace, teploty a čistoty je komplikované a finančně náročné (sterilizace používané vody)

-          Nelze zajistit 100% dezinfekci vany při opakovaném použití v průběhu sne

-          Riziko vdechnutí vody plodem

-          Omezený přístup porodníka k plodu

-          Tlačení v poloze na zádech, v podřepu nebo ve stoje je ve vaně nebezpečné (uklouznutí)

-          Vytažení rodičky z vody a přesun na porodní lůžko je komplikovaný, prodlužuje dobu k provedení život zachraňující operace

-          Zvýšené riziko krvácení po porodu plodu pro zvýšenou teplotu, riziko podcenění krvácení rodičky umístěné ve vaně (chybný odhad krevní ztráty)

-          Teplota vody musí být zcela ideální, je-li příliš chladná, je to nejen nepříjemné, ale děťátko se může reflexně příliš rychle nadechnout a vdechnout vodu.

 

Česká gynekologická společnost porod do vody akceptovala v roce 1999 a stanovila podmínky, za jakých je možné porod ve vodě připustit.
Patří k nim i požadavek podpisu rodičů pod informovaný souhlas s porodem do vody, který by měl obsahovat i seznam možných rizik. Každá maminka má právo zvolit si způsob porodu a porodníka. Musí však jít o informovanou volbu, kterou neovlivňují jen reklamní materiály, ale i zkušenosti nezávislých odborníků. Vedení porodu do vody představuje i větší finanční náklady na porod.

autor: vega, vloženo: 29.8.2005 v 10:22, rubrika: Porod

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=2&id_clanek=184