Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 22. May 2024
Svátek má

 

Mezi 36.-38. týdnem se hlavička dítěte usazuje. To znamená, že se posunuje dolů a zahnizďuje v pánvi v přípravě na porod. Měla by jste pocítit určitou úlevu tlaku v břiše. Když se tak stane, nazývá se tato doba "odlehčení". Budete mít menší potíže s dýcháním, neboť již dítě netlačí na bránici a plíce. jestliže jste prvorodička, hlavička může sestoupit do malé pánve až bezprostředně před počátkem porodu.

Kontrakce v 10.lunárním měsíci

Existují nejen ty pravé děložní kontrakce, které vedou až k porodu, ale objevují se tzv.poslíčci.Jsou to předporodní děložní stahy, které se objevují v průběhu 10.měsíce těhotenství. Nevedou k porodu, to se jen děloha připravuje na těžkou a náročnou práci, kterou porod zajisté je. Maminky někdy tyto poslíčci pociťují i 3 týdny před termínem porodu. Začínají tlaky v podbřišku jako při silnější menstruaci, objevují se bolesti v zádech, bříško v nepravidelných, někdy i částečně pravidelných intervalech tuhne. Po určité době stahy ustávají a děložní svalovina se zklidňuje.

Vývoj

Koncem 10.lunárního měsíce těhotenství má miminko již všechny známky zralosti. Délku 48- 52 cm a hmotnost 3000- 3500 g. Kůže je napjatá, růžová, chmýří je jen na zádech. Na povrchu kůže je bělavá mazlavá hmota - mázek, produkt kožních mazových žlázek. Jsou již vyvinuty chrupavky nosní, ušní, nehty na ručičkách přesahují špičky prstů, na nožičkách dosahují.

Změny

V tomto měsíci dosahuje děloha do dvou třetin vzdálenosti mezi pupkem a výběžkem hrudní kosti - to je stejná vzdálenost jako v 8.měsíci. Z původních 50 g se hmotnost dělohy zvyšuje na 900 až 1200 g.

Vaše prsy jsou zvětšené, na prsních dvorcích je patrná zvýšená pigmentace, celá žláza je silně prokrvena a odchází mlezivo a mléčná žláza je připravena na sekreci mléka. Vaše dýchání je intenzivnější než dříve. Váš hmotnostní přírůstek by se měl pohybovat kolem 10- 12 kg.

Zhruba 4-6 týdnů pře porodem by Vás měl gynekolog postat na příjem do porodnice, kde si Vás zaevidují, z těhotenské průkazky si opíší důležité informace a dají Vám tištěné materiály o porodu a porodnici.

Dvojčata

Každé vícečetné těhotenství je považováno za rizikové. Organismus ženy je vystaven nadměrné zátěži. Je důležité, abyste pravidelně navštěvovala prenatální poradnu. Velký váhový přírůstek do 12.týdne těhotenství (přibližně 6 kg) může být znamením, že jsou na cestě dvojčata. Organismus se připravuje na zvýšenou zátěž. Během celého těhotenství přibere maminka 17 -20 kg.

Ve 28.týdnu váží dvojčata dohromady kolem 2 kg. Napětí dělohy se zvětšuje a to může vést k předčasným porodním stahům. Kůže na břiše může svědit (tím, jak se natahuje), častěji se vyskytuje pálení žáhy, naprosto běžné jsou problémy s trávením. Kilogramy navíc až do porodu působí u žen dýchavičnost, záda bolí u každého pohybu, nastávající maminka nemůže v klidu stát, sedět ani ležet.

Přirozený konec těhotenství s dvojčaty je možno čekat přibližně mezi 36.-38.týdnem těhotenství. Dvojčata, která se narodí kolem 38.týdne, se považují z narozená v termínu.

Příprava domácnosti

Na příchod miminka je třeba také připravit také Vaši domácnost. Je mnohem jednodušší, pokud máte vše přichystáno již před narozením miminka. Co se týče oblečení, pamatujte, že v prvním roce děťátko rychle roste a není dobré oblékat je natěsno. Je tedy dobré zvážit, do jakého ročního období se narodí a tomu uzpůsobit výbavičku.

Naplánujte si dopředu, jak se podělíte o povinnosti spojené s péčí o domácnost po narození miminka. Miminko v prvních týdnech po narození potřebuje neustálou péči, a proto je dobré, když se předem domluvíte s ostatními členy domácnosti na vzájemné pomoci.

Výbavička pro miminko

Základní výbavičku pro miminko je dobré koupit předem a po jeho narození jí průběžně doplnit podle potřeby.

Vybavení

 • kočárek
 • postýlka nebo košík na spaní
 • taška s držadly na přenášení miminka (většinou se používá korbička od kočárku)
 • lůžkoviny - povlečení a prostěradla
 • měkká lehká přikrývka
 • autosedačka
 • dětská vanička
 • dětské osušky
 • dětská kosmetika
 • plenky (látkové nebo jednorázové)
 • látkové plenky pod hlavičku ( kvůli ublinkávání)

Oblečení

 • 6 košilek,nebo bodýček
 • 6-8 dupaček
 • dva kabátky
 • spací overal
 • 2 měkké ponožky
 • teplou čepičku

Nejlepší je nakupovat ve velikosti 58 nebo 64.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 18027x, komentáře: 0, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969