Vyhledat

Novinky e-mailem


Friday, 14. June 2024
Svátek má

 

10 správných kroků při nákupu dětské obuvi:

1. PÉČE ODBORNÍKŮ
Při každém nakupovní obuvi žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte. Odborný personál vám poradí, pro jakou šířku a délku je nabízený vzor vhodný. Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky

2. SPRÁVNÁ DÉLKA
Vždy zkontrolujte vzdálenost mezi nejzazším bodem oblouku paty a koncem nejdelšího prstu. Dětská obuv musí
být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Asi polovina tohoto volného prostoru ve špici, kterému se odborně říká nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

3. SPRÁVNÁ ŠÍŘKA
Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Příliš široká bota nohu nedostatečně fixuje, noha v ní klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Úzká bota zase omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.

4. ZKOUŠENÍ OBUVI
Každou obuv
dítěti přezkoušejte obutím. Rozměry nohou měříme ve stoje. Nedoporučujeme zkoušet obuv bez předchozího přeměření nohy. Zkoušení tlakem prstu na špičku obuvi není zrovna ideální. Děti často reflexně pokrčí prsty, což často vede k nákupu krátké obuvi. Děti nám nemohou s určitostí potvrdit, že jim obuv padne nebo nepadne.
Je vhodné, aby
dítě zkoušelo celý pár obuvi a aby se v nové obuvi prošlo po prodejně. Sledujeme přitom, zda obuv neklouže z paty. Řiďme se pravidlem:
„To, co sedí při zkoušení, bude sedět i při nošení.“

5. MATERIÁL SVRŠKU
Vybírejte obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů. Useň a textil jsou měkké, prodyšné, absorbují vlhkost a přizpůsobí se anatomickému tvaru nohy.

6. HMOTNOST A STŘIH OBUVI
Čím lehčí, tím lepší! V nejmenších velikostních skupinách kupujte obuv výhradně kotníčkovou. Doporučujeme obuv šněrovací nebo uzavíranou páskem na sponu nebo suchý zip.

7. STÉLKA OBUVI
Dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je chodidlo. Proto musí být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu.

8. OHEBNOST OBUVI A TLUMÍCÍ VLASTNOSTI OBUVI
V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů), musí být obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná bota zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. Ohebnost ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obuv tužší. Vyzkoušejte již při nákupu, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu. Podešev má tlumit nárazy při chůzi na tvrdém povrchu.

9. OPATEK
Je to vnitřní dílec v patní části obuvi, který by měl být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý. Noha v obuvi musí být dokonale fixována a nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy.

10. PODPATEK
Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Obuv s vyššími štíhlými podpatky pro děti zásadně nedoporučujeme.

autor: vega, vloženo: 29.12.2005, přečteno: 5612x, komentáře: 0, rubrika: Zajímavosti, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969