Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 22. May 2024
Svátek má

 

Kdy začít? Záleží čistě na rodičích. Pokud jste oba rodiče dobří lyžaři, berte dítě na hory a lyže co nejdřív - tzn. hned poté, co začne chodit.

V této době je dobré ukázat dítěti, jak to na lyžích klouže a začít s pomalou chůzí. Umělohmotné lyže již dnes působí témeř nostalgicky, ale pro tuto fázi výuky jsou dostačující. Zhruba od věku 4 let můžete přistoupit k výuce vlastního lyžování. Pokud váš cvrček na lyžích ještě nikdy nestál, počítejte s mohutným odporem hned poté, co mu poprvé podjedou nohy a on upadne do závěje. Jestli máte slabé nervy y nesnášíte dětský jekot, raději svěřte své dítě zkušeným odborníkům. Nepodceňujte, ani nepřeceňujte - dejte si pozor na to, abyste nezačali porovnávat lyžařskéschopnosti svého dítěte s umem sousedova syna nebo dcery. Každé dítě je jiné, je jinak fyzicky talentované a jinak rychle se učí. Buďte trpěliví, dítě nezesměšňujte, hodně chvalte, ale neodpouštějte prohřešky. DO omrzení volejte "Používej hůlky", "Předkloň se", "Pokrč kolena". Nedovolte dítěti, aby se vozilo v přezkáčích v sedu jako na záchodě. Dobrý postoj je základem zvládnutí jízdního stylu. Velmi důležité je, ale to je stejné jako u ostatních aktivit, je lyžování nezprotivit. Začátky budou bolet hlavně rodiče - je třeba nacvičit vlastní rovnou jízdu - tzv. sžít malé dítě s lyžemi. Pro tuto fázi spíše než sjezdovka vyhovuje spíše cvičná loučka s bezpečným dojezdem. Nezapomeňte, že malé děti bezpečně od lyžování odradíte, pokud je budete nutit chodit do kopce. Proto v této fázi nastupuje jako vlek lidská síla, spojené lyžařské hole a běh do kopce s prckem v závěsu. F8ze jedna je většinou krátká, děti jsou chápavé, ale rozhodně ji neuspěchejte. Pokud již bezpečně sjíždítě rovně svahem,můžete se pokusit naučit jízdu na vleku. Asi nejlepší metodou je vzít dítě rovnou na děstký vlek, i když to bude ze začátku velmi náročné a bolestivé.Při prvních jízdách se vedle dítěte opravdu naběháte. Je třeba ho jemně přidržovat, povzbuzovat a chválit. POkud je jízdy nedaří a dítě padá, je důležité se dát zavčas pauzu. Nenávist k vlekům se dlouho a špatně překonává. Dítěti pomáhejte hlavně při rozjezdu, snažte se o plynulý rozjezd a jemně přidržujte - dítě se cítí klidnější, když vás cítí v zádech. Předpokládejme, že jste se v bezpečí vyvezli a před sebou máte sice mírnější, ale přece jen dlouhou sjezdovku. Umíte sice jezdit rovně, ale zato rychle. Velmi se osvědčilo přivázat si sítě na špagát(kolem pasu uvážete smyčku a pomocí karabiny si ho chytnete na popruh). Popruh mějte volný slouží jen jako poslední brzda, v žádném případě na popruhu nespoštějte dolů, dítě by si zvyklo, že se břichem tlačí dopředu a vy ho brzdíte - dítě popruh vůbec nesmí cítit.Takto lze poměrně snadno nacvičit to nejdůležitější-dobrou stabilitu, radost z dopředného klouzavého pohybu a odstranit strach z pádu a z dlouhého kopce.

autor: vega, vloženo: 23.1.2005, přečteno: 8556x, komentáře: 1, rubrika: Zajímavosti, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

Dotaz (anonym - 89.203.209., 18.11.2009 v 09:58) - odpovědět

Dobrý den.

Sháním popruh na připojení rodič dítě při lyžování.Poradíte,kde se dá sehnat?

Děkuji Daniela Šablaturová

daniela.sablaturova@centrum.cz

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969