Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 17. July 2024
Svátek má

 

Jde o dávku určenou rodiči v době, kdy není výdělečně činný, popř. je jeho činnost omezena, protože osobně pečuje o malé dítě.

Nárok na rodičovský příspěvek

Nárok na tento příspěvek má rodič, jestliže osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku nebo o dítě do 7 let, je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené. Od 1. ledna 2004 není omezena výše příjmu rodiče, pobírajícího rodičovský příspěvek.

Podmínka osobní celodenní péče o dítě není splněna, je-li dítě umístěno v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolního věku déle než 3 dny v měsíci s určitými výjimkami.

Nárok na příspěvek zaniká také, pokud má rodič po celý měsíc nárok na dávky nemocenského pojištění či pobírá podporu v nezaměstnanosti vyšší než rodičovský příspěvek.

Výjimky péče o dítě, kdy rodiči náleží rodičovský příspěvek (i když nepečuje o dítě celodenně):

  1. .dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně
  2. dlouhodobě zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně
  3. dítě navštěvuje předškolní zdravotnická zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud je zdravotní postižení sluchu či zraku obou rodičů (osamělého rodiče) v rozsahu 50 % a více.

Výše rodičovského příspěvku

Od 1. května 2004 činí rodičovský příspěvek 1,54 násobek životního minima na potřeby rodiče, tedy 3 573 Kč a pro studenty od 15 do 26 let 3 773 Kč měsíčně.

Jestliže rodič v době, kdy pečuje o dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek, má po celý měsíc nárok na peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění nebo na dávky nemocenského pojištění, jejichž výše je nižší než rodičovský příspěvek, náleží rodiči pouze rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a uvedenými dávkami.

Výplata rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek náleží pouze jednomu z rodičů. Ti se buď dohodnou nebo okresní úřad rozhodne o jednom z nich jako příjemci příspěvku

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 5260x, komentáře: 0, rubrika: Zajímavosti, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969