Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 22. May 2024
Svátek má

 

Plané neštovice jsou obecně vnímány jako sice nepříjemné, ale nekomplikované onemocnění, které se vyskytuje především u dětí. Méně je známé, že v některých případech může mít smrtelné následky, a to především u čerstvých novorozenců. Ohroženi komplikovaným průběhem onemocnění jsou také děti mladší jednoho roku, dospělí, kteří v dětství tuto nemoc neprodělali, těhotné ženy a lidé s poruchami imunity. Málokdo přitom ví, že této nemoci lze předejít očkováním.

Nakazit se lze snadno a rychle
V České republice se planými neštovicemi každoročně nakazí 70 až 90 tisíc dětí. Oficiální záznamy za rok 2004 uvádějí 52 487 případů, ne všechna onemocnění jsou však hlášena. Plané neštovice nejčastěji postihují děti od tří do deseti let, nakazit se však může kdokoli. jde o onemocnění, které se šíří snadno a rychle - po kontaktu s infikovanou osobou onemocní až 90 % lidí. Nejčastěji se přenášejí vzdušnou cestou nebo přímým kontaktem s infekčními neštovičkami. Jedinci s planými neštovicemi jsou nakažliví pravděpodobně jeden nebo dva dny před výsevem vyrážky a až šest dní po prvním výskytu. Inkubační doba (doba od momentu nákazy do prvních projevů onemocnění) činí zpravidla dva až tři týdny.
U většiny dětí od 2 do 14 let probíhá onemocnění bez komplikací. Nemoc trvá přibližně dva týdny, poté následuje několik dnů rekonvalescence. Mezi největší nepříjemnosti, které děti sužují, patří většinou nepříjemná svědivá a někdy i bolestivá vyrážka, horečka a nevolnost. Léčba spočívá v izolaci dítěte, dodržování klidu na lůžku, snižování teploty, lokálním ošetřování neštoviček a snaze zabránit dítěti, aby si vyrážku neškrábalo a stroupky z neštoviček nestrhávalo násilím. Tím si totiž může způsobit nehezké jizvičky a prsty rozšířit vyrážku do citlivých míst, jako jsou oči, nos a oblasti genitálu. Ke zmírnění průběhu onemocnění se podávají analgetika a virostatika, antibiotika proti planým neštovicím neúčinkují. Pokud je v rodině více sourozenců, hrozí až 90% pravděpodobnost vzájemného předání infekce.
Snahy rodičů izolovat zdravé děti od nemocných přesunem k prarodičům vycházejí většinou nazmar.

Ohroženi jsou novorozenci a těhotné ženy
V nebezpečí jsou i rodiče či pedagogové, kteří nemoc neprodělali a nebyli očkováni. „Pravděpodobnost závažných komplikací výrazně stoupá při onemocnění po patnáctém roce života. Komplikace obvykle zahrnují rozšíření kožní infekce, infekce měkkých tkání postupující do podkoží, encefalitida a zánět plic (pneumonie), jímž jsou zvláště ohroženi dospělí kuřáci,“ uvádí primářka infekční kliniky pražské Fakultní nemocnice Bulovka MUDr. Hana Roháčová. Komplikace se objevují u dvou až tří procent nemocných. Většina hospitalizovaných, která se dostává na jednotku intenzivní péče, přitom nemá žádnou rizikovou předchozí anamnézu. Virus varicella zoster, který plané neštovice způsobuje, se po prodělání nemoci usazuje v těle a následně může vyvolat pásový opar. Toto onemocnění je závažnější, obtížně léčitelné a na rozdíl od planých neštovic postihuje především starší jedince — nejčastěji se projevuje u lidí nad 50 let.
Plané neštovice znamenají velké riziko pro ženy v produktivním věku — potenciální matky, které je dosud neprodělaly. Nákaza v těhotenství je nebezpečná zejména pro plod. Pokud se žena nakazí v prvním trimestru těhotenství, vjednom až dvou procentech případů hrozí vážné poškození plodu. V případě nákazy od začátku druhého trimestru do pěti dnů před porodem získá dítě od matky protilátky a infekce se u něj neprojeví nebo jen velmi mírně. Vysoké riziko hrozí, pokud se matka nakazí v období od pěti dnů před porodem do dvou dnů po porodu, kdy si nestihne vytvořit protilátky, které by mohla předat dítěti. V 17% případů přichází dítě na svět už infikováno, bez jakékoliv ochrany. Až u 30 % z infikovaných novorozenců má onemocnění smrtelný průběh.

Očkování ochrání
V současnosti je možné chránit se před planými neštovicemi očkováním. To zabrání nákaze, ochrání před možnými komplikacemi a sníží celkový výskyt onemocnění. Proto ho podporuje Odborná společnost praktických lékařů i Česká společnost podpory zdraví. Některé státy už zavedly celoplošnou vakcinaci (USA, Kanada, Německo a od 1. listopadu to bude i Austrálie), u nás se s ní zatím nepočítá. Očkování si proto zájemci v ČR musejí hradit sami. Je vhodné pro všechny děti i dospělé, kteří dosud neprodělali plané neštovice. Od 9 měsíců do 12 let (včetně) se používá jedna dávka vakcíny. U adolescentů od 13 let a dospělých jsou kočkování potřeba dvě dávky vakcíny, které se aplikují s odstupem nejméně šest týdnů. Očkovací látka je obecně dobře snášena a je vhodná i pro alergiky. U žen v produktivním věku, které se rozhodnou pro očkování, je důležité, aby se tři měsíce po něm vyvarovaly otěhotnění. Vakcínu lze předepsat na recept a jedna dávka stojí přibližně 1500 korun. Předpokládá se, že navozená ochrana je dlouhodobá, přeočkování se nedoporučuje. Očkování o 90 % snižuje pravděpodobnost, že člověk v případě kontaktu s virem onemocní. Pokud se přesto nakazí, bude mít onemocnění velmi mírný průběh bez rizika závažných komplikací.

autor: vega, vloženo: 11.2.2006, přečteno: 33412x, komentáře: 8, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(anonym - 77.236.204., 1.2.2012 v 11:08) - odpovědět

Neonatální varicella
Nejvyšší riziko neonatální varicelly s vysokou 
mortalitou je při rozvoji varicelly u matky v období 
5 dní před až 2 dny po porodu. Při této situaci je novorozenec indikován k co nejvčasnější profylaktické aplikaci varicella zoster imunního globulinu a ve 
chvíli prvních projevů infekce k léčbě acyklovirem. 
Novorozenec se může nakazit i komunitní expozicí, 
toto riziko je jen v případě non-imunní matky (absenVARICELLA VARICELLA
 
Pediatr. prax, 2008; 2: 101 – 103

pochybnosti (anonym - 85.207.73.2, 1.3.2007 v 16:41) - odpovědět

S ohledem na anti-očkovací kampaně v Německu a postup lékaře při očkování (podepisujete reverz, že chcete dítě očkovat a jste poučeni), pochybuji o celoplošném očkování proti čemukoliv, natož proti neštovicím.

(anonym - 213.211.43., 12.3.2010 v 12:58) - odpovědět

dobry den,chci se zeptat,jsem v 1.trimestru a prisla jsem do kontaktu s osobou nakazenou planymi nestovicemi jeste v inkubacni dobe.nestovice jsem prodelala.muzu ohrozit miminko?

(anonym - 213.108.163, 12.6.2012 v 21:18) - odpovědět

mám 4 letýho syna a 9 měsíční dceru, mám je vystavit neštovicim, hlavně nebude to pro dceru moc brzo v tomto věku a nebo máme ještě počkat. dík moc za odpoved.

(anonym - 160.218.222, 2.3.2007 v 22:06) - odpovědět

Chci se zeptat, budu v kontaktu se sestřenicí, která má neštovice, já jsem neštovice prodělala. Mám doma dvě děti, mohu je při příchodu domů nakazit?

                                               Děkuji za odpúověď Simona

neštovice (anonym - 86.61.138.1, 23.1.2009 v 20:18) - odpovědět

myslím že děti nenakazíte!!

(anonym - 213.191.119, 28.5.2009 v 21:40) - odpovědět

Dcera 14 měsíců  má neštovice, ale nemá teplotu. Je možné chodit ven?

anonym (anonym - 85.160.16.7, 4.7.2009 v 18:08) - odpovědět

jakmile se dětatku objeví první pupinek po jaké době muže vše jako předtím hlavně co se týče jít na sluničko když je léto.

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969