Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 17. April 2024
Svátek má

 

Vánoce jsou velice rizikovým obdobím, kdy při různém používání svíček, prskavek může dojít k popálení či opaření.


Příčiny a mechanismus choroby:
 Působení tepla (zhruba nad 60 stupňů Celsia) vede k nezvratnému poškození živých tkání— k popálení.

Příznaky a průběh:
Rozlišujeme popáleniny 3 stupňů. První se vyznačuje zarudnutím pokožky a pálením. Pokud nepostihuje velkou část tělesného povrchu, není nebezpečný.Většinou jej zvládneme ošetřit doma.  Druhý stupeň se vyznačuje tvorbou puchýřů. Okolní kůže je zarudlá. Malinké plochy ošetříme sami, větší by měl léčit odborník. Vždy vyhledáme pomoc, když je popálenina větší než plocha dlaně  zejména u dětí, postihuje-li citlivé krajiny, obličej, krk, genitál,třísla. Třetí stupeň—celistvost kůže je porušena. Spálenina může zasáhnout až do podkoží a ke svalům. O léčbu doma se nepokoušíme. Za- voláme pomoc!
Pozor: Čím je dítě menší, tím větší pozornost při léčbě popálenin potřebuje! Rozsah, který zvládne bez komplikací dospělý svépomocí, může u dítěte vést k rozvoji celkových příznaků!

První pomoc
1 . Odstranit zdroj - horka z povrchu kůže (strhnout vařící vodou nasáklý nebo hořící oděv, odstranit rozpálený předmět)!
2. Chladit—optimálně pod proudem studené vody.Můžeme přikládat i ledové obklady—tj. led zabalený do nepropustného sáčku a vrstvy textilu (utěrky). Zmenší se tím rozsah popálení a sníží bolestivost.
3. Ránu překryjeme sterilním obvazem. Pokud jej nemáme, postačí vy- praný přežehlený kapesník (utěrka). Malé popáleniny můžeme později potřít krémem, který urychluje hoje- ní (například s panhtenolem, zinkem atp.), a obvázat sterilním obinadlem. V případě větších, případně nevhodně umístěných popálenin nemažeme na povrch žádný krém ani smetanu, ani jogurt, ale vyhledáme lékaře.

autor: vega, vloženo: 21.11.2005, přečteno: 5542x, komentáře: 1, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

VYZKOUŠEJTE ALOE GEL (anonym - 89.24.133.2, 10.6.2010 v 20:51) - odpovědět

Blahodárné účinky aloe vera na naši kůži jsou všeobecně známé. Ve vyšších koncentracích (60, 80 a 90 procent) může extrakt z celolistové Aloe vera zničit mnoho škodlivých bakterií.
Můžeme ji použít jako první pomoc na mnoho menších poranění kůže, jako jsou různá:
  • škrábnutí,
  • odřeniny,
  • popáleniny,
  • spálení sluncem,
  • bodnutí a kousnutí hmyzem.....

Opravdový pomocník a ochránce naší kůže- čtěte dále:  http://www.fcc-finclub.cz/fcc-finclub/0/0/2/25

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969