Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 17. April 2024
Svátek má

 

Očkování chrání dítě před těžkými nakažlivými onemocněními. Při očkování se do těla dostává očkovací látka, vakcína, která obsahuje oslabené nebo mrtvé zárodky dané nemoci. Nevyvolá nemoc, ale přinutí organismus vytvořit protilátky, které ho v budoucnu před touto nemocí ochrání. Každý lék, který je účinný, má i nežádoucí nebo vedlejší účinky na organizmus. Stejně je tornu i s očkovacími látkami. Mohou vyvolat přechodné reakce, místní i celkové, připomínající nemoc.

Namodralé zduření velikosti hrachu, někdy mokvající vzniká během jednoho měsíce po očkování proti tuberkulóze. Je přechodné a nevyžaduje žádnou léčbu. Nemělo by být obvazováno a zakrýváno. Rychleji se vyhojí. Na případné zduření mízních uzlin v podpaží upozorněte vždy lékaře.

Po očkování smíšenou vakcínou dochází nejčastěji k přechodnému zarudnutí, otoku a bolestivosti v místě vpichu. Výjimečně mívá dítě horečku. V ojedinělých případech může u dětí dojít ke vzniku bolesti spojené s pohybovým omezením té nohy, do které bylo očkováno. Reakce do několika málo dní sama odezní bez následků.
(Děti sledované neurologem pro vývojové poruchy či onemocnění nebo pro křečové stavy jsou pro větší riziko nežádoucích účinků očkovány zvláštní vakcínou bez složky proti dávivému kašli nebo s tzv. acelulární pertusovou komponentou — např. vakcína Infanrix Hib.

Tuto vakcínu s acelulární pertusovou složkou lze aplikovat samozřejmě i dítěti zdravému, ve snaze předejít možným nežádoucím účinkům po očkování. Rozhodnutí o vhodnosti takové volby je v rukou ošetřujícího lékaře.)

Po očkování proti virové hepatitidě typu B se mohou přechodně objevit podobné reakce jako po očkování smíšenou vakcínou, které obvykle do dvou dnů vymizí.

Po očkování vakcínou proti dětské obrně se výjimečně pozoruje nechutenství, průjem, zvracení, nevolnost a přechodně zvýšená teplota nebo i horečka, která dobře reaguje na antipyretika, léky zmírňující horečku.

Po očkování vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám může docházet k podobným reakcím jako po očkování smíšenou vakcínou. V ojedinělých případech dochází k bolesti spojené s pohybovým omezením nohy nebo paže, do které byla očkovací látka vpravena.

autor: vega, vloženo: 21.10.2005, přečteno: 5602x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969