Vyhledat

Novinky e-mailem


Saturday, 27. July 2024
Svátek má

 


1.
H
orečka je obrannou reakcí těla. Za horečku považujeme teplotu  nad 38°C.
Teplota u dětí stoupá velmi rychle a u kojenců, batolat a dětí předškolního věku může nastat tzv.“hyperpyrexie“ s teplotami 40-41°C, kdy může dojít k poruchám vědomí a křečím. CO udělat aby k takovým stavům nedošlo?¨

 

2.
Okamžitě zvyšte příjem tekutin minimálně o padesát procent !
Podávejte vlažné, nejlépe zelené čaje, slazené glukopurem ( hroznovým cukrem) či medem.

 

3.
U dětí od 4 let můžete 3x denně opakovat 3-4 minutové sprchování vlažnou vodou.

 

4.
U kojenců aplikujte zábaly. Můžete také použít ponožtičky a bavlněné rukavičky nebo kapesníčky, které namočíte ve studené vodě a dobře vyždímáte a oblečete nebo zabalíte dítěti ručičky a nožičky.
To celé lze opakovat maximálně třikrát za den.

 

5.

V domácí lékárničce by neměly chybět léky na snížení horečky ( Paralen sirup, Brufen sirup, Panadol sirup). Dítěti je ovšem nepodávejte, až když jiné metody nepůsobí a vyvarujte se překračování dávek, mohlo by dojít k postižení jater a ledvin. U školáků od 15  let můžete podávat Acylpiryn ( pokud nemáte k dispozici výše uvedené preparáty).  Jen v tomto případě bezpodmínečně hodně pijte, jinak hrozí okyselení organismu s možností postižení jater a ledvin a dalšími možnými komplikacemi.

 

6.

S malým dítětem zvláště kojeneckého a batolecího věku je nutné být po celou dobu horečky v jedné místnosti.

 

7.

Všechna antipyretika ( léky proti teplotě) můžete kombinovat s uvedenými metodami sprchováním a obkladů.

 

8.

Je-li vaše dítě ve věku, kdy už sní pár lžiček kompotovaných borůvek, rozhodně tohoto léku našich babiček využijte. Kompotované borůvky opravdu teplotu srazí.

 

9.
Další generacemi vyzkoušenou radou jsou zábaly, nejlépe z jablečného octa ( není-li po ruce jablečný, použijte jakýkoliv jiný), které proveďte jako zábaly výše uvedené.

 

10.
Při dlouhotrvajících vysokých teplotách spojených s větší ztrátou tekutin ( zvracení, průjmy, nemožnost přijímání tekutin a dalších komplikacích) neváhejte a co nejrychleji se poraďte s lékařem.

autor: vega, vloženo: 24.8.2005, přečteno: 6049x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969