Vyhledat

Novinky e-mailem


Saturday, 27. July 2024
Svátek má

 

Je obranný reflex, který pomáhá udržovat průchodnost dýchacích cest. Kromě odstraňování nežádoucích těles provází kašel také řadu onemocnění, např. záněty horních dýchacích cest či plic.

Protože při kašli dochází ke zvýšení tlaku v plicích, silný a déletrvající kašel může dýchací cesty i poškozovat, je pro organismus velmi namáhavý, vyčerpává a může rušit spánek.

Suchý nebo vlhký kašel

Než začneme s léčbou kašle, je třeba si uvědomit, o jaký typ kašle se jedná. Podle toho, zda je při kašli uvolňován sekret ( hlen) či nikoli, rozeznáváme vlhký ( produktivní ) a suchý ( neproduktivní ) kašel.

Suchý kašel může být reakcí na podráždění. Většinou však suchý dráždivý kašel provází počáteční fázi onemocnění dýchacích cest; snažíme se jej mírnit antitusiky, tj. léky proti kašli, které obvykle snižují dráždivost centra pro kašel nebo působí místní znecitlivění. Některé léky proti kašli lze podávat pouze na doporučení lékaře.

Vlhký kašel naopak není žádoucí tlumit, aby nedocházelo k hromadění sekretu ( hlenu ) v dýchacích cestách. Vhodné je v takových případech užívání léků, které podporují a usnadňují vykašlávání hlenu, tzv. mukolytik. Mukolytika snižují viskozitu ( vazkost) hlenu a zároveň zvyšují aktivitu řasinkového epitelu dýchacích cest. Výsledkem je pak urychlení  a usnadnění odstraňování sekretu z dýchacích cest. Úlevu mohou přinášet i bylinné čaje, které obsahují části rostlin bohaté na přírodní látky, např.silice, saponiny, a slizy.

Akutní a chronický kašel
Důležitá je i délka přetrvávání kašle. Akutní kašel bývá průvodním znakem zánětlivých onemocnění dýchacích cest. Akutní kašel obvykle netrvá déle než 2-3 týdny. O chronickém kašli mluvíme tehdy, trvá-li déle než 3 měsíce v roce a opakuje se, Déletrvající kašel by měl být vyšetřen lékařem, stejně jako kašel, při kterém dochází k vykašlávání i malého množství krve. Obecně lze říci,  že pokud se kašel nezlepší u dospělého do 5 dnů a u dítěte do 3 dnů, měli bychom vyhledat lékaře.

 

Pokud se kašel nezlepší do tří dnů, nebo se naopak zhorší, je namístě vyhledat lékaře. Totéž platí i v případě, že se jedná o dítě mladší 6 měsíců. Při náhlém záchvatu kašle je vhodné zajistit, zda dítě nevdechlo nějaký malý předmět.

 

Prevence
Protože kašel často provází nemoci z nachlazení, setkáváme se s ním především v podzimních a zimních měsících. Nejlepší prevencí je zlepšování obranyschopnosti organismu. Základem posilování imunity, a to zejména u dětí, je celoroční otužování, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu i v zimních měsících ( výjimku tvoří jen velmi silné mrazy a dny s vysokými koncentracemi škodlivin v ovzduší ), vyvážená strava ( ryby, mléčné výrobky, celozrnné výrobky, zelenina, ovoce ), přísun vitamínů a minerálů z čerstvého ovoce a zeleniny ( citrusové plody, kiwi, mrkev atd. ).
U dětí je důležitá také volba přiměřeného oblečení, aby nedošlo k prochladnutí, ani zpocení. Dalším předpokladem zdraví je i dostatek spánku. Místnost, kde dítě spí, by měla být pravidelně větrána a teplota v dětské ložnici by se měla pohybovat kolem 19 °C.
Pokud dítě přeci jen onemocní, důležité je především řádné doléčení a dostatečně dlouhá rekonvalescence, aby nedošlo k opakování onemocnění nebo rozvoji případných komplikací onemocnění.

autor: vega, vloženo: 11.8.2005, přečteno: 4478x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969