Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 17. July 2024
Svátek má

 

Hlavním viníkem vzniku hrbolaté (pomerančové) kůže je nemocná&tuková buňka, ta dokáže zvětšit svůj objem a narušit tak místní průtok krve a lymfy. V takovém místě pak dochází k nerovnováze a zadržování tekutiny a dolíček je na světě. Svůj podíl má i nevhodná životospráva, např. sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, kouření, hormony, dědičnost...

Nejlehčí z forem celulitidy pozná každá žena tak, že si na stehnech nebo hýždích vytvoří stiskem mezi dvěma prsty kožní řasu. Pokud se v ní objeví hrbolky — je diagnóza potvrzena. S takovou formou celulitidy se dá ještě nejlépe bojovat. K lepšímu průtoku lymfy postačí zvýšení příjmu tekutin (voda bez bublinek, bylinné čaje) a pravidelná masáž rukavicí z lufy nebo kartáčem.
Druhým stupněm celulitidy je pouhým okem viditelná pomerančová kůže. Třetí stupeň již vytváří výraznější nerovnosti a čtvrtý je velmi bolestivým otokem. V těchto případech je již boj s pomerančovou kůží skutečně během na dlouhou trat‘. Zřejmě nejdrastičtějším způsobem je operativní odstranění tukového polštáře, tzv. liposukce. Méně bolestivou a zřejmě také nejúčinnější možností, jak se zbavit celulitidy, je tzv. lymfatická drenáž. Pokud se navíc doplní pravidelným používáním stahovacího prádla, nebo punčoch, bývá účinek lymfodrenáže ještě prodloužen.
Dalším a pravděpodobně nejrozšířenějším způsobem, jak se zbavit celulitidy, je používání speciálních kosmetických přípravků, balzámů a krémů.

První dva stupně jsou pouze kosmetickou vadou, když se do podkoží, které je svým způsobem degenerováno, dostane zánět, tak je to zdravotní problém, se kterým může postižená skončit v nemocnici.
většina žen však netrpí celulitidou –zánět podkožního vaziva, ale dermopanikulitidou, tj. degenerativní změnou podkožního tuku.

Co negativně ovlivňuje naší pokožku?
V první řadě je to sůl, která zadržuje vodu v tkáních. Je nutné se vyvarovat nápojů, které jsou sycené oxidem uhličitým.

Co prospívá naší pokožce?
Mimo jiné mírně močopudné nápoje. Základem je dodržování pitného režimu, s důrazem na kvalitu nápojů ( lepší jsou ty bez bublinek a se sníženým obsahem sodíku). Vhodné jsou i některé bylinkové čaje, např. přeslička, která má zpevňující  účinky podílí sena tvorbě vláken v podkoží. Dalším pomocníkem je vitamin C, který má antioxidační účinky a který je obsažen v ovoci a zelenině.

autor: vega, vloženo: 6.9.2005, přečteno: 6441x, komentáře: 0, rubrika: Maminky, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969