Vyhledat

Novinky e-mailem


Friday, 4. October 2024
Svátek má

 

Bolesti zoubků patří mezi nejnepříjemnější dětské bolístky. Správnou péčí o zuby už od nejútlejšího věku můžeme děli před trápením se zoubky ochránit, Kdysi obecně panoval názor, že péče o mléčné zuby není zas tak důležitá, protože stejně vypadají. Opak je však pravdou: Na tom, v jakém stavu je mléčný chrup, hodně závisí to, jak se budou vyvíjet stálé zuby. Pokud je mléčný zub zkažený, může nakazit i zub, který se pod ním vyvíjí. Zubní lékaři varují: Čekárny zubních ordinací jsou plné tří a čtyřletých dětí, které mají plno bolestivých kazů. Co by tedy měli rodiče udělat proto, aby zoubky jejich dětí zůstaly co nejdéle zdravé? V první řadě je to správná péče o zuby už od nejútlejšího věku, pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a v neposlední řadě také správná výživa.

PÉČE O ZUBY
Zbytky potravy, které zůstávají na zubním povlaku, spolu se slinami tvoří kyseliny, které zubní sklovinu „rozpouštějí“. Proto je nutné zbytky potravy ze zubů pravidelně odstraňovat. Optimální by bylo čistění zubů po každém jídle, nicméně nezbytné je vyčistit si zuby ráno po snídani a večer po posledním jídle, a pokud možno také po konzumaci sladkostí.
 
Zubní kartáček
Kojencům čistíme zoubky už od začátku vatovým tamponkem. Přibližně ve věku kolem dvou let učíme děti čistit si zuby kartáčkem. Pro nejmenší děti jsou vhodné kartáčky se silným oblým držátkem, které může dítě samo držet.
Štětiny zubního kartáčku by měly být z umělé hmot kartáček by měl mít menší hlavu, aby se dostal do všech míst. Nejvhodnější je střední tvrdost.
Důležitá je také správná technika čistění - od dásní směrem ke konci zubů provádíme krouživé pohyby. Kartáček by se měl dotýkat zubů pod úhlem 45 stupňů. Zubní kartáček bychom měli každé dva-tři měsíce obměňovat; kartáček s roztřepenými štětinami plní svůj účel sotva napůl. Elektrický zubní kartáček? Má nesporné výhody: Děti jednak čistění zubů víc baví, zadruhé vyčistí zuby daleko důkladněji - daleko větší sekvencí - než by zvládlo dítě samo,

Zubní pasta
Přibližně do věku šesti let se doporučuje používat dětské zubní pasty, protože děti část pasty mnohdy spolknou. Vhodnější než sladké zubní pasty jsou pasty na bázi přírodních látek, které obsahují bylinné extrakty.
Většina zubních past obsahuje fluoridy) a aby vydržely na zubech co nejdéle, je lepší oplachovat zuby jen krátce.

Ústní voda
Ústní vody znásobuji a prodlužují účinek zubní pasty, navíc příjemně osvěžují dech. Proto je vhodné navykat na ně i děti od předškolního a mladšího školního věku.

Pravidelné zubní prohlídky
Děti by měly chodit na preventivní prohlídky dvakrát ročně. Čím dříve vezmeme dítě na prohlídku, tím lépe. Zaprvé si dítě na návštěvu zubaře snáze zvykne, zadruhé včasným vyšetřením předejdeme větším kazům a pozdějším bolestivým ošetřením.

Správná výživa
Zuby pro svůj správný vývoj potřebují vitaminy, minerální látky a stopové prvky, zejména vápník, fosfor a železo. Tyto látky jsou obsaženy především v mléku a
mléčných výrobcích, zelenině a celozrnném chlebu.
Bonbony, lízátka či sladká jídla naopak poškozují zubní sklovinu, proto by si děti po jejich konzumaci měly vždy umýt zuby.

autor: vega, vloženo: 29.12.2005, přečteno: 5835x, komentáře: 0, rubrika: Batole, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969