Vyhledat

Novinky e-mailem


Thursday, 18. April 2024
Svátek má

 

Lidské tělo obsahuje velké množství vody. Tělo dospělého člověka je více než z jedné poloviny tvořeno vodou, u dětí jsou to více než dvě třetiny. Voda je životně důležitá jako hlavní složka krve, umožňuje transport stavebních látek a energie k buňkám. Má-li tělo nedostatek tekutin, snaží se ledviny vodou šetřit. Následkem toho je pak jejich nedostatečná funkce.

Čištění krve od škodlivých látek pak nefunguje optimálně a ledviny jsou přetěžovány. To může dále vést k bolestivým onemocněním ledvin v pozdějším věku. Proto dítě v pití nikdy neomezujte! Děti by se měli naučit vypít spíše o sklenici vody více než méně. Smiřte se s tím, že to může znamenat častěji mokré kalhoty.

Mléko a mléčné výrobky řadíme z důvodu vysokého obsahu výživných látek v potravinách. Nápoje doplňují tuhou stravu. Jaké množství tekutin by tedy mělo dítě denně vypít? V ideálním případě asi tři čtvrtiny litru.

 

Věk dítěte

1 rok

2-3 roky

4-6 let

Nápoje

600 ml/den

700 ml/den

800 ml/den

 

Děti většinou vyžadují nápoje instinktivně. Pokud množství vody v těle klesne pod optimální hladinu, brání se tělo tomuto nedostatku vody pocitem žízně. U dětí se na to bohužel nemůžeme vždycky spolehnout.

Někdy se stává, že děti „zapomenou“ pít třeba proto, že se plně soustředí na hru. Jiné děti si pocit žízně uvědomí teprve při pohledu na nějaký nápoj. Snažte se, aby v zorném úhlu dítěte byla vždy plná sklenice. Během dne dítěti pití připomínejte a jděte mu jako vždycky příkladem.

Pozor! V horkém létě nebo při zvýšené tělesné námaze potřebují děti až dvojnásobné množství tekutin. Při ochlazování těla dochází k vyšší spotřebě vody, která odchází kůží v podobě potu. V poměru k tělesné teplotě mají děti větší povrch těla něž dospělí. Často se stává, že děti vyžadují pití v parku či v dopravním prostředku. Nezapomeňte mít proto vždy po ruce vhodný nápoj. Starším dětem můžeme s sebou zabalit například malou lahev s nápojem.

 

Při horečce, průjmu nebo zvracení ztrácí tělo větší množství vody, která musí být nutně doplněna! Zde pomohou teplé bylinkové čaje nebo polévky.

 

K pití se nejlépe hodí pitná voda z vodovodu ( samozřejmě pokud je kvalitní! ), perlivá či neperlivá minerální voda stejně jako neslazené bylinné čaje, případně slabé ovocné čaje.  Rovněž jsou vhodné ředěné ovocné či zeleninové šťávy, velmi slabé ovocné sirupy nebo mléčné koktejly.

 

Kyselé mléko, jogurt a syrovátkové nápoje řadíme k potravinám. Žízeň uhasí lépe, zředíme-li je vodou.

 

Minerální voda

Minerálky dodávají tělu nejrůznější stopové prvky a minerální látky ( např. vápník, hořčík), které jsou mimo jiné důležité pro správný vývoj kostí a zubů. Každá minerální voda chutná díky svému složení jinak.

 

Při nákupu dbejte na to, aby byla minerální voda vhodná pro děti. Jsou to takové minerální vody, které obsahují menší množství sodíku a dusíku. Minerální vody často střídejte, dosáhnete tím větší vyváženosti obsažených minerálních látek. Některé děti nesnášejí perlivou minerálku a sodovou vodu. „Šimrání“ v žaludku dráždí jejich citlivou sliznici a děti to vnímají jako nepříjemný pocit. V tomto případě podávejte dítěti kvalitní obyčejnou vodu, stolní vodu nebo neperlivou minerálku.

 

Čaj

Velmi dobře hasí žízeň také neslazené bylinkové či ovocné čaje. V létě připravte ráno větší množství čaje, který pak v průběhu dne můžete podávat studený. Zředíte-li jej malým množstvím ovocné šťávy tak, aby byl lehce nasládlý, může se stát nejoblíbenějším nápojem dítěte.

 

Oblíbené míchané nápoje s čajem:

  1. Meduňkový čaj s jablečnou šťávou ( případně špetka skořice)
  2. Šípkový čaj s pomerančovou šťávou
  3. Čaj z lesních plodů s rybízovou šťávou

 

Bylinkové čaje nechte louhovat jen asi 3 minuty,protože některé druhy jsou pak hořké. Naproti tomu ovocné čaje můžete nechat ve vodě déle a potom je podle chuti zředit.

Možností je mnoho. Můžete si například nechat přímo namíchat oblíbenou čajovou směs ve speciální prodejně nebo lékárně (například šípkový čaj, sušené jablečné slupky, trochu ibišku nebo lesních plodů) nebo jednoduše použijte porcovaný čaj c sáčku.

Pozor! Při nákupu ovocného čaje dbejte na to, aby nebyl aromatizovaný. Pro ledviny dítěte je přijatelnější čaj bez aromatizovaných látek.

 

Ovocná šťáva
Ovocná šťáva je velmi oblíbeným nápojem a dodává důležité vitamíny, především vitamin C. U dětí, které nemají rády ovoce, může být do jisté míry nahrazeno sklenicí ovocné šťávy.

Šťávy však obsahují velké množství cukru. Proto je podávejte vždy ředěné vodou, minerálkou nebo slabým čajem a to v minimálním poměru 1:1. Jedině tak mohou uhasit žízeň.

Kupujte výhradně stoprocentní ovocné šťávy, které jsou vyrobeny z čerstvého nebo hluboce zmraženého ovoce. Nesmí obsahovat ( oproti limonádám) žádná barviva, konzervační látky nebo jiné přísady. Nezaměňujte „ovocnou šťávu“ s „ovocným nektarem“! Ten je vyroben z ovocného koncentrátu, cukru a vody.

Zvlášť u bezové šťávy,která obsahuje kyselinu citronovou, a rybízové šťávy, která obsahuje hodně přírodních kyselin, je obsah cukru velmi vysoký. Kyseliny jsou navíc  nebezpečné pro zuby stejně jako cukr.

I ovocné sirupy podávejte značně zředěné, aby si dítě nezvykalo na příliš sladkou chuť.

Pozor! Před jídlem nepodávejte žádné sladké nápoje! Mohou negativně ovlivnit chuť k jídlu.

 

Zeleninová šťáva
Zeleninové šťávy neobsahují téměř žádný cukr a dodávají tělu mnoho důležitých vitamínů minerálních látek. Ředěná mrkvová nebo rajčatová šťáva se výborně hodí proti žízni. Zeleninovými šťávami můžeme rozšířit paletu míchaných nápojů. Dejte dítěti možnost podílet se na jejich přípravě a vyzkoušejte si spolu nejrůznější kombinace.

  • Mrkvová šťáva – pomerančová šťáva – minerálka
  • Rajčatová šťáva – citron – voda
  • Rozmixovaná okurka – jogurt – minerálka

 

Pozor! Pro malé děti jsou naprosto nevhodné limonády, šumivé nápoje v prášku, kokakolové nápoje ( obsahují kofein! ), káva, černý čaj, ledový čaj ( z černého čaje s ovocnou příchutí ), energetické nápoje,izotopové nápoje a veškeré další nápoje obsahující alkohol!

autor: vega, vloženo: 22.7.2005, přečteno: 9936x, komentáře: 1, rubrika: Batole, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

minerálky? (anonym - 78.102.92.2, 17.8.2010 v 06:35) - odpovědět

Co myslíte, může se pít minerálka denně? Já mám zkušenost cca dva roky s pitím minerálky- neslazené, a níjak mi to neublížilo. Konkrétně s ondrášovkou.  Aspoň píšou, že není přehnaně mineralizovaná, takže i to by mělo být kritérium. Ale u dětí s minerálkama nevím. Rozhodně se vyvarovat cukrům a naučit je pít i normální vodu.

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969