Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 22. May 2024
Svátek má

 

Péče o novorozence a děti s nižší porodní váhou patří v České republice k nejlepším v Evropě, ale i ve světě. Výrazně u nás klesá také mateřská úmrtnost.

PRAHA - "V úmrtnosti novorozenců do čtyř dnů po porodu patříme mezi nejvyspělejší země světa. Umřou jen čtyři děti na tisíc narozených," uvedl v pondělí doktor Pavel Velebil z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze. Doplnil, že všechny budoucí maminky, u nichž se předpokládá narození dítěte pod 1500 gramů, jsou soustředěny do dvanácti center v republice, které o ně v průběhu těhotenství při a po porodu pečují. Právě tato péče umožňuje dosáhnout vynikajících výsledků.

Nižší mateřská úmrtnost
Docent Vít Unzeitig z první gynekologicko porodnické kliniky v Brně dodal, že výrazně klesá i mateřská úmrtnost. "Jestliže v roce 1991 zemřelo 21 rodiček na sto tisíc těhotných, tak nyní je to jen devět. Přitom v Evropě je to v průměru 24," řekl Unzeitig.

Riziko domácích porodů
Co se týče úmrtí novorozence, každé prošetřuje ústřední znalecká komise ministerstva zdravotnictví, což je v rámci Evropy věc naprosto ojedinělé. Odborníci se také shodli na tom, že mnohem bezpečnější z hlediska náhlých kritických situací je porod v porodnici než doma. "Rodičce hrozí hlavně vykrvácení a známe případy, kdy jim při porodu doma zachrání život jen převoz záchrankou do nemocnice," upozornil Unzeitig.

Václav Pergl, Právo

autor: vega, vloženo: 27.4.2005, přečteno: 6010x, komentáře: 0, rubrika: Výchova, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969