Vyhledat

Novinky e-mailem


Thursday, 18. April 2024
Svátek má

 

V poslední třetině těhotenství se uložení budoucího miminka v děložní dutině většinou stabilizuje. K jeho určení stačí v běžné praxi zpravidla obyčejný pohmat dělohy. Nachází-li se plod nyní například v poloze příčné,neznamená to, že bude tuto polohu zaujímat i v době porodu. Prostorové podmínky dosud dovolují relativně volné pohyby plodu všemi směry.

Při vyšetření je hodnocena poloha plodu, správné držení plodu a naléhání. Poloha plosu je dána vztahem podélné osy plodu k podélné ose dělohy. Možnosti jsou tudíž různé. V době porodu jednoznačně převažuje poloha podélná, pouze ojediněle se vyskytne příčná poloha plodu (zpravidla u žen dříve vícekrát rodících). Šikmá poloha, kterou často nacházíme během těhotenství, je pouze přechodná a při porodu se převážně mění v podélnou, která je jako jediná pro spontánní porod optimální. Správné držení plodu zajišťuje, aby plod v děloze zaujímal co nejmenší prostor. To je zabezpečené mírným ohnutím hlavičky dopředu, prohnutím páteře a zkřížením a ohnutím horních a dolních končetin. Postavení plodu se popisuje podle vzájemného vztahu hřbetu plodu a děložní hrany. Naléhání se posuzuje podle toho, která část plodu se vyskytuje nejblíže k pánevnímu vchodu. Při samotném porodu je nejčastější naléhání hlavičkou, ojediněle (asi ve 3 % porodů) naléhá konev pánevní (zadeček a nožičky) plodu.

Vývoj

Ve 32.týdnu těhotenství dosahuje budoucí miminko velikosti 40 cm a hmotnosti okolo 1600 g. Barva jeho pokožky je světlejší a růžovější. Na hlavě jsou dobře viditelné vlásky a drobné nehtíky. Dále se zakulacuje a obaluje podkožním tukem. Dozrávání a příprava na poporodní život nadále pokračuje, ale dosud není dosaženo potřebného stupně zralosti pro kvalitní a bezproblémovou poporodní adaptaci. Předčasně narozené miminko je proto plně odkázáno na inkubátor na specializované jednotce intenzivní novorozenecké péče.

Změny

Hmotnostní přírůstek se začíná v průběhu 8.měsíce zpomalovat. I přesto, že budoucí miminko poměrně výrazně roste, Vy sama průměrně přibíráte jen asi 1,5 kg za měsíc, což je méně než v posledních měsících. Na konci 32.týdne byste měla mít přibližně o 10 kg více než v době otěhotnění. Pokud je přírůstek větší, je třeba omezit příjem tuků a cukrů. v potravě.

Bříško se zvětšuje, pupek vystupuje a známky natahování kůže (strie, pajizévky) se zvýrazňují. Rostoucí děloha se tlačí vzhůru, dítě má více síly a vydatně kope. Dolní část hrudního koše a žebra proto bývají často citlivá a až bolavá. Je to sice nepříjemné, ale na druhé straně to znamená, že miminko je zdravé a daří se mu dobře.

Možná máte pocit, že jste neobratná a některé činnosti zvládáte pouze s vypětím všech sil. Není to překvapující, udělejte si raději někdy v průběhu dne krátkou přestávku,odpočiňte si a všechno bude zase v pořádku. Nemůžete spát? Konec těhotenství je zpravidla spojen s poruchami spánku, je proto běžné, že jste v noci vzhůru.

Jaké stavy mohou ovlivnit průběh těhotenství:

Preeklampsie

Preeklampsie je zvláštní onemocnění, které vzniká ve druhé polovině gravidity a existuje pouze v souvislosti s těhotenstvím. Projevuje se otoky (nejdříve na dolních končetinách, později na břiše a horních končetinách), vysokým krevním tlakem (více než 140/90) a nálezem bílkoviny v moči.

Jeho nebezpečí spočívá v poškození zdraví matky (poškození vnitřních orgánů, krvácení do mozku) a plodu v děloze (nedostatečné prokrvení placenty se zhoršením přenosu kyslíku a živin). Společným rizikem je předčasné odloučení placenty s nebezpečím odúmrtí plodu a vážným postižením matky v důsledku velké krevní ztráty s následnou poruchou srážlivosti krve.Léčba probíhá za hospitalizace těhotné na porodnickém oddělení. Lehčí forma se léčí klidem na lůžku. Těžší forma kombinací klidového režimu s podáváním léků snižujících krevní tlak v nitrožilní infuzi. Jedinou příčinnou léčbu ovšem představuje porod plodu. K takovému řešení se přistupuje v situaci, když se nedaří zvládnout příznaky onemocnění a stoupá riziko předčasného odloučení placenty. Pokud vzniká vážná a neléčitelná preeklampsie okolo 32.týdne těhotenství, obvykle se volí porod císařským řezem, který je rychlejší a pro nezralý plod obvykle šetrnější.

Vcestné lůžko

Vcestné lůžko se vytvoří tak, že úplně nebo částečně překrývá vnitřní děložní branku, a tím blokuje porodní cesty. Vzniká tehdy, pokud se plodové vejce zahnízdí v dolním děložním segmentu. Podle hloubky zasahování placenty k vnitřní brance rozeznáváme několik stupňů závažnosti, od nízko nasedajícího lůžka s možností samovolného porodu, až po centrální (úplné) vcestné lůžko s nutností ukončení těhotenství císařským řezem, protože placenta představuje porodní překážku. Typickém příznakem vcestného lůžka je krvácení z rodidel,které se objevuje ve druhé polovině graviditě. Samotné krvácení nebývá zpravidla příliš silné, ale má tendenci se opakovat. Většinou akutně neohrožuje zdraví těhotné, ale postupně malé krevní ztráty vedou ke vzniku chudokrevnosti. V některých případech se vcestné plodové lůžko neprojeví až do konce těhotenství, ale krvácení se objeví až při porodu a může být velmi zábavné. Podezření na vcestné lůžko se ověřuje ultrazvukovým vyšetřením, které přesně lokalizuje placentu, její vztah k vnitřní děložní brance a pomůže vyloučit velmi nebezpečné předčasné odlučování lůžka, které může mít navenek stejně příznaky jako vcestné lůžko. V případě jakéhokoli krvácení je nutné rychlé vyšetření gynekologem, který určí jeho původ a závažnost. Lékař zpravidla nařídí přijetí do nemocnice, které je nutné, i když je krvácení slabé, protože nikdo nemůže předpovědět, zda následující krevní ztráta nebude příliš veliká a život ohrožující.

Chudokrevnost

Chudokrevnost (anémie) v těhotenství je zapříčiněna zpravidla relativním nedostatkem železa, protože jeho spotřeba v těhotenství je obrovská. V důsledku nedostatku železa klesá množství krevního barviva nutného k přenosu kyslíku a oxidu uhličitého. Chudokrevnost se vyvíjí pomalu. Typickým příznakem je slabost, únava snížená výkonnost spojená se spaním. Anémie zvyšuje riziko poškození plodu i těhotné ženy. Při výraznější chudokrevnosti vázne okysličení krve v placentě a plod trpí nedostatkem kyslíku. Krevní ztráta při porodu vede u anemické rodičky ke špatnému hojení poporodních poranění, ke zvýšenému výskytu infekcí v šestinedělí a k rozvoji dalších komplikací. Léčba chudokrevnosti je stejná jako její prevence. Podávají se léčivé přípravky s obsahem železa. Jejich užívání je provázeno černým zbarvením stolice. Ve výjimečných případech je třeba léčit anémii krevní transfuzí.

Nitroděložní růstová retardace plodu

Podezření na nitroděložní růstovou retardaci plodu získáme při vyšetření v poradně pro těhotné. O růstové retardaci mluvíme v případě, když hmotnost a rozměry plodu zaostávají alespoň o tři až čtyři týdny za průměrnými hodnotami v konkrétním týdnu a měsíci těhotenství. Plod je celkově menší, tuková vrstva je tenčí a hmotnost je tudíž nižší. Tato situace nastává tehdy, když placenta nedostatečně vyživuje plod, který následně strádá. Hlavním rizikem spojeným s růstovou retardací není jen samotná nízká hmotnost plodu, ale hlavně zpravidla nedostatečný přenos kyslíku a živin placentou. Tím nastává porucha dozrávání orgánů plodu a zvyšuje se riziko zhoršené poporodní adaptace novorozence. Příčinu nacházíme jak na straně matky, tak na straně plodu. Mateřská příčina spočívá v dlouhodobé nedostatečné výživě, malém vzrůstu, vysokém krevním tlaku, chudokrevnosti nebo chorobách srdce. Častou příčinou je také kouření cigaret. Z hlediska plodu to může být může být genetická porucha, nitroděložní infekce nebo vícečetné těhotenství.

Včasný záchyt růstové retardace plodu je významným úkolem každé preventivní prohlídky v graviditě. Při každém vyšetření se hodnotí výška děložního fundu, tj. vzdálenost od spony stydké k hornímu okraji těhotné dělohy mezi rovinou pupku a prsní kostí. Pokud je kdykoli v průběhu gravidity zjištěna výška děložního fundu nižší, než odpovídá stáří těhotenství, je plně indikované provedení ultrazvukového vyšetření, které jednoznačně prokáže nebo vyloučí předchozí podezření. Přitom jsou vyšetřeny jednotlivé rozměry plodu a kvalita průtoku krve pupečníkovými cévami. Při růstové retardaci jsou obvykle zjištěny menší rozměry všech hodnocených parametrů plodu - příčný rozměr hlavičky, rozměry bříška a stehenní kosti. Zhoršení průtoku krve pupečníkovými cévami je častým průvodním nálezem. Zanedbání varovných signálů růstové retardace ploduje nebezpečné, může totiž ohrozit správný vývoj plodu a dokonce vést až k jeho odumření. Přijetí takto těhotné ženy na lůžko je nezbytné. Provádí se pravidelné ultrazvukové vyšetření a kardiotokografické vyšetření (snímání srdeční frekvence plodu a aktivity děložního svalu), které obvykle včas upozorní na vznik dalších možných signálů ohrožení potomka v děloze. Léčebné možnosti jsou velmi omezené. Lékaři doporučují přijetí do nemocnice a vyloučení fyzické námahy s klidem na lůžku, který má vliv na zlepšení prokrvení placenty a přísun kyslíku a živin pupečníkem do plodu. Někdy se podávají léky zlepšující průtok krve placentou. Nezbytnou podmínkou úspěchu léčby je strava bohatá na vitamíny a ostatní živiny. Pokud se prokáží známky hrozícího poškození plodu v důsledku růstové retardace, je nezbytné předčasné ukončení těhotenství v 8.měsíci, zpravidla císařským řezem.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 41337x, komentáře: 9, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

ZABAVNE KRVACENI (anonym - 84.42.227.1, 13.3.2006 v 13:59) - odpovědět

Pri cteni clanku o vcestnem luzku jsem neverila vlastnim ocim,kdyz jsem se dozvedela,ze krvaceni,ktere se diky tomuto spusti pri porodu muze byt zabavne.Jsem v 32.tydnu a jen se modlim,aby pri mem porodu neasistoval lekar s prapodivnym smyslem pro humor.P.S at zijou preklepy

vcestné lůžko (anonym - 213.168.176, 23.9.2007 v 09:37) - odpovědět

krvácení u vcestného lůžka může být zábavné Možná by to měl autor opravit...překlep se stane

informace z internetu (anonym - 31.222.1.31, 25.12.2012 v 14:19) - odpovědět

Po zjištění centrální placenty a přečtení dostupných informacích na netu jsem byla z toho úplně špatná!Několik krát jsem kvůli tomu i brečela (mé první těhotenství). Teď jsem 29.tt a až třetí sestřička mě docela uklidnila, že se preventivně hospitalizuje jen při dalších komplikacích.už jsem se smířila s císařským řezem, budu doufat, že do plánovaného termínu vydržíme!Když to beru zpětně, tak jsem se teda opravdu hodně nervovala a možná že zbytečně. I když opatrnosti není nikdy dost...Takže jsem přišla na to , že internetu se nemá věřit vše.

doporučuji zrušit tento web:-)))))))))) (anonym - 85.207.119., 29.1.2010 v 17:02) - odpovědět

Lidi, prosím Vás, neberte vše vážně. Existuje spousta webů pro "maminky, těhulky, snaživky" - byla jsem totálně v šoku, když jsem na pár z nich narazila. V současnosti existuje prostě inflace informací. Na netu může publikovat kdokoliv , cokoliv. Zjistila jsem(dle příspěvků těhulek či maminek), že to mateřství vskutku patrně vyžírá mozek... Nevěřte radši ničemu a orientujte se pouze na vědecké weby. (pokud je dokážete rozlousknout). Jinak radši věřte svému tělu...

Lucie

Pozor (anonym - 85.207.119., 29.1.2010 v 17:03) - odpovědět

Lidi, prosím Vás, neberte vše vážně. Existuje spousta webů pro "maminky, těhulky, snaživky" - byla jsem totálně v šoku, když jsem na pár z nich narazila. V současnosti existuje prostě inflace informací. Na netu může publikovat kdokoliv , cokoliv. Zjistila jsem(dle příspěvků těhulek či maminek), že to mateřství vskutku patrně vyžírá mozek... Nevěřte radši ničemu a orientujte se pouze na vědecké weby. (pokud je dokážete rozlousknout). Jinak radši věřte svému tělu...

Lucie

Lucie (anonym - 85.207.119., 29.1.2010 v 17:03) - odpovědět

Lidi, prosím Vás, neberte vše vážně. Existuje spousta webů pro "maminky, těhulky, snaživky" - byla jsem totálně v šoku, když jsem na pár z nich narazila. V současnosti existuje prostě inflace informací. Na netu může publikovat kdokoliv , cokoliv. Zjistila jsem(dle příspěvků těhulek či maminek), že to mateřství vskutku patrně vyžírá mozek... Nevěřte radši ničemu a orientujte se pouze na vědecké weby. (pokud je dokážete rozlousknout). Jinak radši věřte svému tělu...

Lucie

Vážně jsem se pobavila (anonym - 85.70.7.66, 8.11.2007 v 02:23) - odpovědět

Překlep nebo je to myšleno vážně?Zábavné krvácení jsem ještě nepoznala.

pouzivejte mozecek (anonym - 90.176.187., 8.7.2008 v 17:45) - odpovědět

je tim preci mysleno VELMI ZAVAZNE !!!!! Logicky, ne? Pouzivejte mozky.

hm (anonym - 81.92.147.1, 9.9.2009 v 07:49) - odpovědět

Zábavné a závažné jsou si teda děsně podobná slova! A udělat překlep na dvou místech a v takovém článku? Spíš autor by měl používat mozek a navíc si po sobě svoje elaboráty číst.

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969