Vyhledat

Novinky e-mailem


Saturday, 27. July 2024
Svátek má

 

V absolutní většině případů probíhá těhotenství ve 4.lunárním měsíci bez problémů. Období tohoto měsíce je vhodné k vyhledávání vrozených vad plodu u všech těhotných žen. Období konce 4..měsíce, kolem 16. týdne gravidity, se považuje za nejvhodnější pro provedení preventivního vyšetření, tzv. genetického screeningu, tj. vyhledávání těhotných žen se zvýšeným rizikem genetického postiření v celé populaci gravidních žen.

Vyhledávání vrozených vad plodu

Sestra v poradně Vám odebere žilní krev, která se odesílá k laboratornímu stanovení koncentrace určitých látek. Podle hladin hodnocených látek v krevním séru matky se poté vypočte normální (běžné) nebo zvýšené riziko vzniku závažné vrozené vady plodu. Uvedené krevní vyšetření tedy nemůže prokázat poškození plodu, upozorní pouze na zvýšené riziko. V takovém případě je nezbytné získání podrobnějších informací. Ultrazvukové vyšetření představuje vhodnou diagnostickou možnost.

Riziko vzniku vrozené vady plodu závisí na mnoha faktorech, již v době před početím anebo v samotném okamžiku otěhotnění mohou různé škodlivé vlivy narušit správný vývoj zárodku. Zodpovědná příprava na graviditu a zdravý způsob života jsou nezbytnými podmínkami, které snižují možnost abnormálního vývoje těhotenství. Po otěhotnění již mnoho věcí není možné změnit a nezbývá než sledovat další vývoj a včas odhalit případné odchylky od normy.

Za optimální horní věkovou hranici pro porod dítěte je věk do 30 let života ženy. Riziku vrozené (hlavně genetické) vady plodu se významně zvyšuje až po 35.roku jejího života. Negativní vliv věku matky je v současné době jednoznačně prokázán a v případě komplikací je možné ukončit těhotenství na základě matčina přání. Nejzávažnějším problémem je porod dítěte, postiženého Downovým syndromem.

Downův syndrom

Jedná se o genetickou vadu spočívající v odchylce v počtu chromozomů. Riziko vzniku Downova syndromu je ve věkovém rozmezí 35.-40. let asi 4 %. Nad touto hranicí se počítá nebezpečí vzniku uvedené vady již v desítkách procent. Nejčastější chromozomální odchylku spolehlivě prokáže vyšetření buňek plodu, které se získávají odběrem plodové vody (amniocentéza). Odběr se provádí pod ultrazvukovou kontrolou. Při místním znecitlivění se přes břišní stěnu vpíchne do dutiny plodového vejce tenká dlouhá jehla a do připravené stříkačky se nabere asi 20 ml čiré plodové vody. Vyšetření se provádí většinou ambulantně a nemělo by být bolestivé. Komplikace se vyskytují v méně než 1 % odběrů. Malé množství buňek plodu v odebrané tekutině se musí nejdřív namnožit a až poté hodnotit. Z tohoto důvody se na výsledky čeká 3 týdny. Vyšetření jasně prokáže počet a tvar chromozomů (karyotyp) plodu. V případě nepříznivého nálezu se doporučuje ukončení těhotenství.

Vývoj

Po skončení období vývoje všech orgánů nastává proces zvětšování a dozrávání budoucího miminka a jeho postupná příprava na samostatný život po porodu. Během 4.měsíce se vyvíjejí svaly, kůže mění barvu a vzhled, objeví se jemné vlásky. V 16 týdnu je hmotnost plodu přibližně 120 gramů a velikost asi 16 cm, obličejové rysy a tělo se podobají malinkatému človíčkovi.

Změny

Těhotenství na Vás konečně začíná být znát. Během 4.měsíce se děloha objevuje jako malá boule nad sponou stydkou a začíná její vyklenování a přibližování k pupku. V tomto období opět přiberete asi 1 kilogram.

Děloha roste a bříško se začíná rýsovat. Prsa se viditelně zvětšují. Čím menšího jste vzrůstu, tím dřív začnete připomínat budoucí maminku.

Správné stravování

Strava těhotné ženy musí obsahovat všechny látky nezbytné pro vývoj plodu. Tím se zabrání vzniku chudokrevnosti a je zajištěna dobrá obranyschopnost organismu. Složení stravy by nemělo přispívát k nárůstu hmotnosti a vzniku obezity. Bílkoviny jsou nezbytné pro stavbu těla, jejich zdrojem jso upředevším maso, ryby, sýr, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny.

Tuky jsou vydatným zdrojem energie. I malé množství tuku obsahuje velké množství energie. Nacházejí se v másle, sýru a oleji, vepřovém mase. Tuky zařazujte do svého jídelníčku v omezeném množství, jejich nadměrný přísun způsobí problémy s nadváhou.

Cukry představují nejrychlejší přísun energie.Jejich příjem ve formě zmrzliny, bombonů, čokolády a jiných sladkostí není nejvhodnější. Mnohem příznivější formu ukru představují brambory, celozrnný chléb a rýže, které obsahují kromě cukru také vlákninu. Ta je důležitou součástí prevence velmi nepříjemné těhotenské zácpy.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 5826x, komentáře: 0, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969