Vyhledat

Novinky e-mailem


Friday, 13. December 2024
Svátek má

 

Oplodnění obvykle nastává v polovině menstruačního cyklu, který trvá průměrně 28 dní. Začátek menstruace je prvním dnem vašeho cyklu a znamená, že vyjíčko z předchozího cyklu nebylo oplodněno. Začíná proliferační fáze cyklu.

V této době se v důsledku hormonálního působení Vašeho centrálního nervového systému vyvíjí na vaječníku tzv.folikul ( drobný měchýřek), ve kterém dozrává vajíčko. Buňky folikulu ve Vašem těle produkují ženský pohladní estrogen, který působí na růst děložní sliznice a ovlivňuje a ovlivňuje tvorbu hojného množství hlenu v děložním hrdle. 14. den cyklu nastává ovulace, dochází k prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka z vaječníku. Vajíčko je zachyceno vejcovodem a zahajuje svou několikadenní pouť do dělohy. V místě prasklého folikulu se následně tvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Začíná sekreční fáze cyklu, ve které se děložní sliznice připravuje přijetí oplozeného vajíčka.
K samotnému oploděnní dojde právě v okamžiku, kdy se vajíčko na cestě do dělohy setká ve vejcovodu se spermiemi putujícími opačným směrem. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko zaniká, hormonální hladiny estrogenu a progesteronu rychle klesají a 28. den nastává opět menstruace.

Průběh oplodnění

Nastává-li ovulace 14.den cyklu, se styk mezi 12. a 16. dnem pro početí nejvhodnější. Po pohlavním styku se spermie rychlýmpohybem dostává do vejcovodu již za 5 minut. Její cesta měří sice pouze několik centimetrů, ale z pohledu drobné spermie se jedná o úctyhodnou vzdálenost. Spermie si zachovává oplozovací schopnost maximálně 48 hodin, vajíčko je schopno oplouení jen 12 až 24 hodin po ovulaci. Nejrychlejší spermie oplodní vajíčko, které dále pokračuje směrem do dutiny děložní. Tam nastává zahnízdění do hormonálně předem připravené sliznice. Po zahnízdění vajíčka pokračuje intenzivní tvorba progesteronu, který nadále udržuje výživu děložní sliznice. Po zahnízdění vajíčka pokračuje intenzivní tvorba progesteronu, který nadále udržuje výživu děložní sliznice. Menstruační cyklus se Vám následně přeruší. To bývá prvním signálem počátku těhotenství.

Vývoj

Oplozené vajíčko s dostává do dutiny děložní asi po 5 dnech. Zanořuje se do děložní sliznice a za 8 až 9 dní se embryo ( zárodek ) zanoří celé. Na konci lunárního měsíce měří zárodek pouze několik málo milimetrů a je zřejmý patrný základ hlavičky a končetin. 7 dní po ovulaci začínají vznikat placentární buňky. To trvá až do 15.týdne gravidity, kdy je vývoj placenty ukončen. Placenta umožňuje výživu vyvíjejícího se plodu, zajišťuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého, dále výměnu živin a odpadních produktů mezi matkou a dítětem v průběhu nitroděložního vývoje plodu. Placenta také plní důležitou úlohu bariéry zabraňující průniku buněk z plodu do krevního oběhu matky, kdymůže nastat aktivace imunitní odpovědi matky s následným možným poškozením plodu.
Embryo se v děloze vyvíjí v tzv. plodovém obalu ( dvouvrstevné bláně ), který od 5. týdne vyplňuje dutinu děložní, obsahuje tekutinu ( plodová voda ) a působí jako ochrana před okolními vlivy. Vzhledem k pevnosti a pružnosti blan je jejich porušení poměrně obtížné, přesto byste na sebe měla být opatrnější než dříve.

Délka trvání těhotenství

Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den gravidity je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu po oplodnění do porodu trvá tudíž asi o 2 týdny méně. Všechny uvedené údaje jsou průměrné, proto nejsprávnější odpověď na otázku o délce těhotenství je, že trvá 40 +- 2 týdny. Do konce 3. měsíce mluvíme o budoucím dítěti jako o zárodku ( embryo), dále až do porodu jako o plodu ( fétus ).

Těhotenské příznaky

Vynechání menstruace
Uvedený příznak lze v časném stádiu gravidity spolehlivě využít pouze u těch žen, které mají zcela pravidelné měsíčky. Patříte-li do skupiny žen, kterým menstruace vynechá při sebemenším emocionálním prožitku, nemůžete podle vynechání menstruace usuzovat na případné těhotenství.

Napětí v prsou a jejich růst
Změny prsů se objevují v graviditě velmi brzy, více u prvorodiček. V důsledku působení zvýšených koncentrací hormonů dochází ke zvětšení mléčné žlázy a současnému stupňování napětí a citlivosti prsů více, než bývá obvyklé každý měsíc před menstruací.

Ranní nevolnost
Více než 50 žen trpí pocitem nutkání ke zvracení ( nausea), který se objevuje v důsledku stoupajících hladin "těhotenských" hormonů, a to většinou od 6.týdne těhotenství.
tento stav je popisován jako ranní nevolnost, ale mnohé z žen potvrdí, že se objevuje kdykoliv v průběhu dne i noci. Pokud se pocit nutkání ke zvracení zintenzivňuje a přechází plynule až ve zvracení s on´mezením až nemožností přijmu tekutin a potravy, je nunté začít léčbu proti zvracení, které mohou svým účinkem zabránit hospitalizaci s nutností infuzní léčby. Obvyklá preventivní rada je: jezte malé množství potravy, pijte často, ale malé množství tekutin. Domluvte se s někým z vašeho okolí, aby vám pomáhal s vařením.
"Ranní" nevolnost netrvá obvykle déle než do 16. týdne, ale některé nastávající maminky neopustí prakticky do konce těhotenství.

Časté močení
Asi 80 % žen pozoruje na počátku gravidity zvýšenou frekvenci močení. Většinou se domnívá, že je to v důsledku tlaku dělohy na močový měchýř. Není to ovšem pravda.
Skutečným důvodem je zvýšený výdej moči v důsledku intenzivnějšímu příjmu tekutin, který vyplývá z pocitu větší žízně během gravidity.

Únava a spavost
U části těhotných žen se objevuje pocit nepřekonatelné únavy, který nastává s prvním dnem po otěhotnění. Tento stav je naprosto přirozený, a pokud vyvolá rozpaky mezi vašimi nejbližšími, vysvětlete jim to. V graviditě jsou stavy spavosti naprosto normální a jejich léčba je velmi jednoduchá a příjemná - lehněte si a a zdřímněte podle potřeby.

Hmotnostní přírůstek
Na počátku těhotenství se zvažte a průběžně svou váhu sledujte. Podle literatury je běžný hmotnostní přírůstek v prvním trimestru pouze 1 kg, praktické zkušenosti však hovoří asi o 3 kg.

autor: Vega, vloženo: 10.5.2005, přečteno: 38543x, komentáře: 0, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969