Vyhledat

Novinky e-mailem


Monday, 16. September 2024
Svátek má

 

Screening Streptococcus agalactiae v těhotenství

Principem vyšetření GBS (z angl. Group B Streptococci) je průkaz ß-hemolytických streptokoků skupiny B neboli Streptococcus agalactiae. Tato bakterie je významnou příčinou perinatální mortality a morbidity.

Dle literatury je každá pátá žena rektovaginální nosič GBS (1), dle jiných studií se kolonizace pohybuje od 6 do 35%, novorozenecká mortalita pak od 5 do 20% (2). Primárním rezervoárem bakterií je trávicí ústrojí, odkud se šíří do ústrojí močopohlavního. Novorozenci jsou nejvíce ohroženi v prvních 24 hodinách života perakutně probíhající sepsí a do několika málo dní pneumonií nebo po týdnu pozdní formou s diagnostikovanou meningitidou či osteomyelitidou (2, 3). Výsledky ostravské laboratoře fluorů a STI frekvenci kolonizace žen potvrzují: v letech 1997 – 2004 jsme z 125 498 vzorků poševních sekretů izolovali 24 343 kmenů S.agalactiae, což představuje 19% takto pozitivních vzorků. Tyto kmeny jsou izolovány z různých mikrobiálních obrazů poševních.

Zvýšené riziko pro plod představuje prematurita – porod před 37. týdnem těhotenství, odteklá plodová voda déle než 12 hodin, horečka (> 38°C) za porodu a následně možná vysoká kolonizovanost povrchu novorozence a anamnestický údaj o porodu dítěte s časnou formou GBS infekce.

Screeningu streptokokové infekce by se měly podrobit všechny těhotné ženy (s výjimkou žen s GBS pozitivní kultivací moči kdykoli v průběhu těhotenství) mezi 35. až 37. týdnem těhotenství, kdy se odebírá kultivace z bočních stěn dolní třetiny pochvy bez použití zrcadel. Přeléčení infekce v průběhu těhotenství nesnižuje riziko onemocnění novorozence, neboť až 70% žen je i přes léčbu rekolonizováno. Proto až intrapartální (při odteklé plodové vodě či při nástupu děložní činnosti) profylaktické podávání antibiotik v infuzi výrazně snižuje riziko přenosu, první dávku antibiotik je třeba aplikovat nejpozději 4 hodiny před porodem.

autor: vega, vloženo: 28.2.2008, přečteno: 15140x, komentáře: 3, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

Dost často nad vyšetřením žasnu (anonym - 80.250.31.3, 11.6.2014 v 15:25) - odpovědět

Krásný dobrý den,

jsem po třetí těhotná a to s velkým odstupem.
Žasnu nad vyšetřeními, které mi jsou předkládány i jako toto.
Myslím si, že šla medicína vpřed jen v některých případech.
V těch dalších případech to jsou velká strašidla lidí a hlavně byznys, pro lékaře a farmacii.
Když se podívám na těhotenství dříve a teď je to značný rozdíl.
Naprostý klid a mír.
Těhotenství bylo něco přirozeného a normálního.
Což v dnešní době není.
Myslím si, že by se i budoucí rodiče měli zamýšlet čemu budou věřit a stačí k tomu použít jen selský rozum.
Přeji hodně zdraví, štěstí a Lásky všem, kdo tímto procházejí a mají podobný či stejný názor 
A i těm kteří to zatím tak nevnímají...

Streptokok (anonym - 83.240.127., 27.9.2012 v 12:12) - odpovědět

Ahoj, se streptokokem se můžeš koupat a manžela to také nijak neohrožuje. Je to poměrně běžná infekce, riziko představuje pouze pro novorozence, který by se nakazil v průběhu porodu. U většiny novorozenců se však při kontaminaci žádné příznaky onemocnění neprojeví. U malého procenta dětí se však mohou vyskytnout závažné komplikace - záněty plic, meningitida ap. Proto je nutné mamince preventivně před porodem podat antibiotika. Musím upozornit, že při GBS pozitivitě není možné darovat pupečníkovou krev!
 Viz: http://www.cordbloodcenter.cz/pro-rodice/pro-rodice/co-je-pupecnikova-krev

GBS (anonym - 92.62.224.1, 7.10.2011 v 20:53) - odpovědět

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda se mohu s GBS koupat v bazénu a jestli jsem nějak ohrožující pro manžela při styku.Děkuji Tereza

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969