Vyhledat

Novinky e-mailem


Wednesday, 17. April 2024
Svátek má

 

Srdeční vady, vysoká krevní tlak

V těhotenství se každá druhá nastávající maminka potýká s bušením srdce, dušností,
zvýšenou únavou nebo otoky. U dvou procent z nich vedou všechny tyto příznaky
k jednoznačné odpovědi lékaře - srdeční vada. Co to ve skutečnosti pro maminku
a její děťátko znamená? Je důvod k obavám?

Ještě donedávna převažovaly srdeční vady získané, dnes je situace odlišná. Stále častěji se odborníci setkávají s tzv. defekty síní nebo komor, a to obvykle i po úspěšných operacích... Prognózu srdeční vady v těhotenství stanoví kardiolog (odborník na choroby srdce) ve spolupráci s porodníkem. Vychází nejen z druhu srdečního onemocnění, ale i z funkčního stavu a výkonnosti těhotné. Podle sledovaných symptomů, jako jsou dušnost, bušení srdce, tachykardie,(zvýšená srdeční činnost), cyanóza (modrofialové zbarvení kůže a sliznic způsobené nedostatečným okysličením krve), únavnost, kašel nebo otoky, se kardiopatie v těhotenství řadí do čtyř skupin neboli stupňů:
I. stupeň: bez obtíží při námaze — dušnosti, bušení srdce aj.
II. stupeň: v klidu bez obtíží, při námaze lehké obtíže projevující se shora uvedenými symptomy.

U těchto dvou skupin je těhotenství přípustné za předpokladu pravidelných kontrol v prenatální poradně.
III. stupeň: se značnými namáhavými obtížemi, již při lehčí zátěži se objevuje promodrávání, dušnost, srdeční bušení, otoky, bolesti neboli píchání u srdce.
IV. stupeň: s projevy selhání v klidném stavu.

V těchto dvou skupinách je mamince doporučeno umělé ukončení těhotenství — interrupce.
Z porodnického hlediska je důležitá prevence potratu, předčasného porodu a pozdních potíží provázejících těhotenství — křeče, nevolnost, krvácení aj.
Těhotné jsou nejméně 14 dnu před termínem porodu hospitalizovány. Porod by měl být spojen s minimální námahou a nejčastěji se ukončuje vyjmutím plodu kleštěmi. Někdy je nezbytný porod císařským řezem za přítomnosti kardiologa na pracovišti vybaveném možnostmi moderní resuscitace. Nedělka musí být kontrolována na začátku šestinedělí kardiologem a bývá propuštěna z porodnického oddělení později na jeho doporučení a předána ke kontrolám do příslušného ambulantního zařízení.
Těhotné ženy trpící srdečními chorobami by se měly před plánovaným těhotenstvím poradit s kardiologem a řídit se jeho doručením.

Vysoký krevní tlak
Více než čtyřicet procent těhotných s vysokým krevním tlam mívá v průběhu těhotenství problémy s nevolností, křečemi, ácením aj. se všemi příznaky a také důsledky této těhotenské ruchy. V placentě se tvoří infarkty (uzavřená tepna zamezí zásobování tkáně krví), které její výkonnost snižují. Hrozí riziko předčasného porodu, potratu a plody bývají menší, méně vyvinuté, nedonošené. U těžších forem vysokého krevního tlaku není těhotenství doporučováno.

Nemoci žil v těhotenství
Zánětlivá onemocnění žil bývají v těhotenství častá na dolních v oblasti zevních rodidel, kolem řitního otvoru, v oblasti pánevní, ale také ve vazivu obklopujícím poševní stěny. Nejčastěji se tvoří u vícerodiček ve druhé polovině těhotenství — a ty při porodních poraněních silně krvácejí. Na vzniku tohoto onemocnění se podílejí vrozené dispozice ženy, snížené napětí žilních stěn nebo městnání krve v žilách nohou, kde její odtok brzdí tlak těhotné dělohy. Nesmíme opomenout také hormonální vliv na vznik tohoto onemocnění.
Po porodu, zejména komplikovaném, se často přidružuje zánět žil s nebezpečím ucpávání cév, které se mohou šířit směrem vzhůru a postihnout tak žíly stehenní a v oblasti pánve. Vzniku křečových žil, a zároveň i zánětlivého ucpávání cév, je třeba předcházet. Vyvarovat se podvazků nebo dlouhodobé práci ve- stoje a pokud možno pravidelně cvičit v těhotenství i v šestinedělí.

autor: vega, vloženo: 6.9.2005, přečteno: 26009x, komentáře: 4, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

mimoděložní těhotenství,které skončilo chemoterapií (anonym - 62.4.97.236, 12.9.2006 v 18:49) - odpovědět

Dobrý den, před rokem a půl jsem byla mimoděložně těhotná, při prasknutí plodu mi placenta stále dál přežíval v dutině dřišní, HCG neklesalo a ptoto jsem podstoupila v Praze v Podolí chemoterapii 2x, je mi 40 let mám vysoký krevní tlak a chronický zánět ledvin a teď mám strach, že jsem opět těhotná , co mi poradíte ukončit těhotentví nebo to zkusit ?

(anonym - 89.102.140., 17.5.2008 v 10:21) - odpovědět

nízký krevní tlak (anonym - 83.208.226., 18.5.2006 v 10:02) - odpovědět

Dobrý den,

a co nízký tlak, má nějaký vliv na těhotenství, nebo je to lepší.

 

nízký krevní tlak (anonym - 62.4.97.236, 4.10.2006 v 17:49) - odpovědět

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969