Správná péče o zuby

Bolesti zoubků patří mezi nejnepříjemnější dětské bolístky. Správnou péčí o zuby už od nejútlejšího věku můžeme děti chránit před trápením ze zoubky ochránit.

Péče o zuby
Zbytky potravy, které zůstávají na zubním povlaku, spolu se slinami tvoří kyseliny, které zubní sklovinu "rozpouštějí". Proto je nutné zbytky potravy ze zubů pravidelně odstraňovat. Optimální by bylo čištění zubů po každém jídle, nicméně je nezbytné vyčistit si zuby ráno po snídani a večer po posledním jídle, a pokud možno také po konzumaci sladkostí.

Zubní kartáček
Kojencům čistíme zoubky už od začátku vatovým tampónkem. Přibližně ve věku klem dvou let učíme děti čistit si zuby kartáčkem. Pro nejmenší děti jsou vhodné kartáčky se silným oblým držátkem, ketréé může dítě samo držet.
Štětiny zubního kartáčku by měly být z umělé hmoty, kartáček by měl mít menší hlavu, aby se dostal do všech míst. Nejhodnější je střední tvrdost.
Důležitá je také správná technika čištění - od dásní směrem ke konci zubů provádíme krouživé pohyby, kartáček by se měl dotýkat zubů pod úhlem 45 stupňů.
Zubní katráček bychom měli každé 2-3 měsíce obměňovat; kartáček s roztřepenými štětinami plní svůj účel sotva napůl.
Elektrický zubní kartáček má nesporně své výhody-děti čištění zubů víc baví, zoubky vyčistí důkladněji, s větší frekvencí, než by dítě samo zvládlo.

Zubní pasta
Přibližně do věku šesti let se doporučuje používat dětské pasty, protože část pasty mnohdy spolknou. Vhodnější než sladké zubní pasty jsou pasty na bázi přírodních látek, které obsahují bylinné extrakty.
Většina zubních past obsahuje fluoridy, aby vydržely na zubech co nejdéle, je lepší oplachovat zuby jen krátce.

Ústní voda
Ústní vody znásobují a prodlužují účinek zubní pasty, navíc příjemně osvěžují dech.
Proto je vhodné navykat na ně i děti od předškolního a mladšího školního věku.

Pravidelné zubní prohlídky
Děti by měly chodit na prevetivní prohlídky dvakrát ročně. %Cím dříve vezmeme díět na prohlídku, tím lépe. Zaprvé si dítě zvykne na nvštěvu zubaře snáze, zadruhé včasným vyšetřením předejdeme větším kazům a pozdějším boelstivým ošetřením.

Správná výživa
Zuby pro svůj správný vývoj potřebují vitaminy, minerální látky a stopové prvky, zejména vápník, fosfor a železo. Tyto látky jsou obsaženy především v mléku a mléčných výrobcích, zelenině a celozrnném chlebu.
Bonbony, lízátka či sladká jídla naopak poškozují sklovinu, proto by si děti po jejich konzumaci měly vždy umýt zuby.

autor: vega, vloženo: 3.6.2006 v 11:57, rubrika: Zdraví

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=6&id_clanek=314