Rýma

Rýmu, která nachlazení doprovází, způsobují viry přenášené kapénkovou infekcí a nemocní tak šíří nákazu do okolního prostředí především kýcháním a kašláním. Léčba spočívá hlavně ve zlepšení omezeného dýchání nosem. Takovouto možnost poskytují volně prodejné léky, které snižují otok sliznic. K boji s infekcí se doporučuje užívat také přírodní prostředky podporující imunitu, jako je odvar z lipového květu. Důležitý je dostatečný přísun ovoce a zároveň absolutní zákaz potravin a nápojů podporujících tvorbu hlenu, jako jsou mléčné výrobky u dětí, rafinované uhlohydráty a alkohol u dospělých.

Kdy s dítětem k lékaři?
U kojence je návštěva lékaře vždy nutná ve chvíli, kdy je rýma doprovázena horečkou nebo dítěti brání v pití. Se starším dítětem je třeba zajít k lékaři tehdy, trápí-li dítě vedle rýmy kašel a horečka nebo výtok přetrvává více než dva týdny a je nažloutlý. Zbarvení hlenu a kašel mohou být příznakem infekce, kterou je třeba léčit antibiotiky.

Nosní kapky, používané ke zlepšení průchodnosti nosních průduchů, obsahují některé z tzv. lokálních sympatomimetik (např. v léku Sanorin je účinnou látkou sympatomimetikum naphazolin). Sympatomimetika způsobí přechodné splasknutí nosní sliznice, a tím zlepšení průchodnosti nosních průduchů a snížení sekrece z nosu. Tento typ léků se však má užívat jen krátkodobě (maximálně 4 až 7 dní), protože při dlouhodobějším užívání dochází k otoku nosní sliznice, který průchodnost nosu ještě zhorší. Navíc hrozí možnost návyku (tzv. sanorinismus) s intenzivním zduřováním sliznice za stále kratší dobu po aplikaci a mohou se objevovat další nežádoucí účinky — bolesti hlavy, nevolnost. Hrozí také poškození nosní sliznice.

Nosní kapky rýmu nevyléčí
Mohou však alespoň nakrátko usnadnit dýchání miminku při kojení a vůbec ulehčit příjem potravy a mohou být zároveň určitou prevencí pro zamezení postupu rýmy do oblasti ucha. Vždy je však třeba u malých dětí používat pouze nosní kapky předepsané lékařem. Alternativou je homeopatická léčba akutních potíží (např. Nasoheel nebo Luffeel).

Za odborníkem
Pokud se dítě nemůže rýmy dlouho době zbavit, je třeba hledat potíže jinde Může se jednat o zvětšené nosní mandh alergickou reakci nebo dokonce astma. Při déletrvajících obtížích je na místě po drobnější vyšetření u pediatra, eventuált ORL specialisty nebo alergologa. V příp dě opakovaných nachlazení může pom také návštěva u lékaře — konstitučního homeopata.

JAK na RÝMU

• Velmi vhodné je otužování (např. spánek v místnosti, kde je teplota nižší než v obývacím pokoji, obecně
18-20 °C).
• Přiměřená vlhkost zejména v místnosti, kde dítě spí.
• Nenechávat dítě v průvanu (pozor na klimatizaci).
• Důležitý je také dostatek záporných iontů (zejména v panelových domech se proto doporučuje ionizátor vzduchu).
• Lékaři také doporučují saunování.
• Vhodné jsou klimatické pobyty (některým dětem dělá dobře moře, Jiným hory, všem pobyt u babičky
- nejlépe na venkově).
• Naučte své
dítě smrkat, a to každou nosní dírkou zvlášť.
• Miminku hleny odsávejte, avšak ne příliš často (hrozí podráždění sliznice).
• Nadzvedněte hlavu postele (pod matraci dejte polštáře nebo složenou deku), hleny tak mohou lépe odtékat a dítěti se ve zvýšené poloze lehčeji dýchá.

 

autor: vega, vloženo: 29.8.2005 v 14:42, rubrika: Zdraví

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=6&id_clanek=185