Dětské zlozvyky

Řada malých dětí si osvojí nějaké zlozvyky, například cucání palce, tlučení hlavou o zeď nebo zadržování dechu. Mohou být prostředkem, k němuž se dítě uchyluje, když se zlobí, je zklamané, nudí se nebo potřebuje-li prostě utěšovat.Není to nic neobvyklého a zlozvyky obvykle dítě nijak nepoškozují, rodiče jsou však jimi velmi často znepokojeni. Většina dětí se jich zhruba do 4 let nepozorovaně zbaví, někdy to ale může být obtížnější.

CUCÁNÍ PALCE A DUDLÍKY
Asi polovina tříletých dětí si cucá palec a některé děti si tento zlozvyk podrží až do 6 nebo 7 let. Mohou si tím pokřivit přední zuby. Podobný účinek může mít také časté cucání nějaké hračky nebo dečky. Pokud se však dítě zlozvyku zbaví do doby, než mu začnou růst druhé zuby, nebude zkřivení trvalé. Dudlíkem se zuby se zuby obvykle nepokřiví, je tedy lepší nabídnout dítěti dudlík, než aby si cucalo palec. Někdy se podaří větší dítě přesvědčit, aby s cucáním palce přestalo, nabídnete-li mu za to nějakou menší odměnu.

TLUČENÍ HLAVOU (rytmické opakované pohyby)
V průběhu prvního roku života si mnoho dětí navykne kývat se rytmicky v postýlce na všech čtyřech, kroutit hlavou ze strany na stranu nebo tlouci hlavou do čela postýlky. Obvykle tak činí, když je dáte spát, nebo ráno, když se probudí. Kývání bývá tak prudké, že postýlka poskakuje na podlaze. Takové chování může u rodičů vyvolávat obavy a způsobený hluk také není příjemný. Nemusíte však mít strach - děti se tím málokdy poraní, i když na druhé straně mohou zničit nábytek. Tento zlozvyk téměř vždy zmizí do 3 nebo 4 let.

Některá batolata si osvojí jiný, stejně znepokojivý návyk tlučení hlavou kdykoliv během dne. Obvykle tím vyjadřují zklamání nebo nudu. Způsobí si nanejvýš bouli a modřinu. Nejlepší je asi nevšímat si takového chování, pokud to ale nevydržíte, nabídněte dítěti polštářek. Budete-li tento zlozvyk ignorovat, dítě se jej nakonec zbaví.

Pokud se tlučení hlavou nebo kývavé pohyby objeví u starších dětí, nebo přetrvává-li zlozvyk u dítěte staršího než 4 roky, je třeba brát je vážněji. Poraďte se s lékařem, dítě může mít nějaký citový problém.

ZADRŽOVÁNÍ DECHU
Některé malé děti se snaží překonat bolest nebo zklamání zadržováním dechu. Někdy přestanou dýchat třeba na půl minuty a mohou dokonce upadnout do bezvědomí. V takovém případě vždy dítě začne automaticky dýchat a nic se nestane, dítě si však rychle uvedomí, že je to vynikající způsob, jak si získat pozornost. Pokud možno takové chování ignorujte a dítě s tím pravděpodobně přestane do 4 let věku.

ZLÉ SNY A NOČNÍ DĚSY
Už roční dítě může mít zlé sny vyvolané tím, co je přes den polekalo, i když ještě nechápe, co je to sen a nedokáže vám to vyprávět. Jestliže se velmi malé dítě probudí kvůli ošklivému snu, utěšujte je a mazlete se s ním, dokud se neuklidní.
Až mu budou zhruba dva roky, bude se vám možná snažit vyprávět, co se mu zdálo. Uklidňujte je, že to byl jenom ošklivý sen, i když dosud nemůže tomuto pojmu rozumět. Vě třech nebo čtyřech letech bude mít mnohem lepší představu o tom, co je "skutečné" a co je "neskutečné". Bude vás ale potřebovat, abyste zmírnila jeho strach a vysvětlila mu, že nedopustíte, aby se mu přihodilo něco zlého.
Můžete mu nechat svítit noční lampičku a pootevřít dveře pokoje.
Nekteré děti mají noční děsy, které se od zlých snů liší v tom, že se obvykle objevují hodinu až čtyři hodiny po usnutí, kdy dítě spí velmi hluboce. ( zlé sny přicházejí většinou ve druhé polovině noci, kdy dítě spí mělce a sny jsou nejčastější). Při nočním děsu dítě křičí nebo mumlá a vypadá, jako by bylo vzhůru. Nepoznává vás, odstrkuje vás a křičí ještě víc, když se je pokusíte vzít do náruče. Vzbudit je je velmi obtížné. Necháte-li je, brzy samo znovu hluboce usne. Proto se v tomto případě nesnažte zasahovat, buďte pouze u dítěte pro případ, že by se probudilo. Ráno si nebude pamatovat, co se stalo a vůbec mu to nebude vadit.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005 v 13:30, rubrika: Batole

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=4&id_clanek=90