Jména S - Ž

Seznam jmen od Sabiny po Žofii

Sabina - svátek slaví 22. října
Svátek mají Sabina, Marie Salome, Kordula.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Sabina, patronka Říma, žen v domácnosti a dětí. Příběh jména i římské mučednice Sabiny může čtenář najít u data 29. srpna. Upomíná na ni také stavební památka, jež patří ke klenotům města nad Tiberem: na římském Aventinu se dodnes tyčí kostel sv. Sabiny, jedna z nejpozoruhodnějších bazilik italské metropole. Chrám byl vystavěn již kolem roku 425 na základech antického Titulus Sabinae. Působivý vnitřní prostor patří se svými 24 korintskými sloupy k nejlépe zachovaným v celém Římě. Přestože je zdejší architektura zcela prostá, působí na každého návštěvníka neobyčejně slavnostně. Proto by měly Sabinky, a nejenom ony, toto místo zcela jistě někdy navštívit. Zajímavé také je, že zde roku 1219 založil sv. Dominik svou dominikánskou řeholi; v přilehlé zahradě ještě dnes ukazují pomerančovník, který zde na počest nového řádu zasadil.

Sandra - svátek slaví 23. srpna
Svátek mají Sandra, Růžena (z Limy).
V občanském kalendáři má dnes svátek Sandra. Toto jméno je řeckého původu a u jeho počátku stojí Alexander, znamená proto "ochránkyně mužů".
Toto jméno je oblíbené i u mužů, kde zní Sandro. Jeho význačným nositelem byl slavný italský malíř Botticelli (vlastním jménem Alessandro di Mariano Filipepi, asi 1445-1510), který byl jedním z nejvýznamnějších představitelů florentské renesance quattrocenta. Mezi jeho vrcholná díla patří rané obrazy Klanění Tří králů, Primavera a Zrození Venuše. Kompozičně náročnější fresky v Sixtinské kapli představují Výjevy ze života Mojžíšova, Kristovo pokušení a Potrestání Koraha a jeho druhů. Z pozdního díla jsou za vrchol považovány obrazy Zvěstování a Kladení do hrobu.

Sára - svátek slaví 9. října
Svátek mají Štefan, Sára, Jan (Leonard), Dionýsius a druhové,Diviš.
V našem občanském kalendáři dnes nacházíme Štefana, což je obdoba jména Štěpán, který má ovšem svátek až 26. prosince. Základem obou jmen je řecké Stephanos, "věnec"; přeneseně bychom tedy mohli říci, že Štěpán je "vítěz" nebo "věncem ověnčený či korunovaný". Toto jméno je celosvětově velice oblíbeno a také u nás jsou obě podoby často používány. Dosvědčuje to i množství patronů, kteří se v kalendářích objevují.

Saskie - svátek slaví 7. listopadu
Svátek mají Saskie, Willibrord a Engelbert.
Dnes slaví svůj svátek Saskie nebo také Saskia. Toto jméno je holandského původu a nejčastěji se vykládá jako "žena ze Saska".
Proslavila je především manželka Rembrandta Harmensze van Rijna, nejslavnějšího holandského malíře 17. století (oženil se s ní roku 1634). Saskia byla dcerou leuwardenského radního a Rembrandtovi se stala věčnou inspirací. Umělec svou nádhernou ženu, vždy roztomilou a veselou, častokrát vypodobnil. Z díla, které vytvořil do jejího úmrtí, vysvítá kromě biblických motivů i radost ze života, jež dochází nejjasnějšího výrazu ve dvojité podobizně, na níž Rembrandt namaloval sebe a Saskii, jak mu sedí na klíně.

Saša - svátek slaví 27. února
Svátek mají Alexandr a Gabriel (od Bolestné Matky Boží).
V občanském kalendáři má dnes svátek Alexandr (v církevním tomu tak bylo včera). Počátky tohoto jména musíme hledat až ve starém Řecku, kde znělo Alexandros, což znamená "obránce mužů"

Sáva - svátek slaví 14. listopadu
Svátek mají Sáva, Mikuláš (Tavelič) a Ondřej (Avellino).
V občanském kalendáři má svátek Sáva. Toto jméno vypadá jako slovanské, ale není tomu tak. Jeho základem je totiž hebrejské Sába či Sabbas, jež znamená "děd" nebo "stařec". Spojování s řekou Sávou je tedy omyl.
V církevním kalendáři bychom dnes nalezli Mikuláše, ale není to ten, který naděluje. Na toho je ještě příliš brzy. Jméno Mikuláš nebo také Mikoláš je řeckého původu a znamená doslova "vítězství lidu", protože základem jména je Níkoláos, přičemž níké je "vítězství" a láos "lid". My bychom mohli říci, že jde o obdobu našeho slavného "Vítězného února". Toto jméno je celosvětově hojně užíváno, ale většinou má počáteční písmeno N. V různých zemích tedy dnes s naším Mikulášem slaví také Nikolaus, Nikolas, Niklas i Nikolaj.

Silvie - svátek slaví 29. října
Svátek mají Silvie, Sylva a Narcis.
V občanském kalendáři má dnes svátek Silvie, Sylva i Silvína. Toto jméno má latinský původ a základem je slovo silva čili "les". Někteří překladatelé proto překládají toto jméno jako "lesní žena".
V době temných počátků města Říma žila Rea (Rhea) Silvia. Byla pannou vestálkou a pocházela z královského rodu. Jednou prý přišla zamyšlena k posvátnému prameni v háji Martově, aby tam nabrala vodu. Jenomže každý ví, co všechno táhne hlavou mladé dívce v rozpuku jara. Místo aby vzala vodu a šla, sedla ke studánce a hleděla zasněně do dáli, až usnula. Ve snu se jí zdál překrásný sen, že ji pomiloval samotný bůh Mars. Za několik měsíců zjistila, že to nebyl sen, a tak se narodili Romulus a Remus. Její krutý strýc Amulius se nad nezdárnou neteří Silvií velice pohoršoval, a aby smyl rodinnou hanbu, nechal ji uvrhnout do řeky Tiberu. Půvabná Silvinka ani tentokrát nepřišla zkrátka, protože ji pojal za manželku zdejší říční bůh.

Simona - svátek slaví 12. prosince
Svátek mají Simona, Jana Františka (de Chantal) a Přibyslava.
Dnes má v občanském kalendáři jmeniny Simona. Simona k nám přišla z francouzštiny, ale původně je to jméno hebrejské s významem "naslouchající" a je vlastně ženským protějškem Simona, po našem Šimona. Získává si stále větší oblibu nejenom u nás, ale po celém světě.
V církevním kalendáři je dnes vzpomínka na Janu Františku de Chantal. Celým jménem se jmenovala Jeanne-Franćoise Frémyot de Chantal a v římském martyrologiu je o ní psáno, že je slavena pro svou "svatost ve stavu panny, ženy, vdovy a zakladatelky řádu".

Soňa - svátek slaví 28. března
Svátek mají Soňa, Rogát a Gedeon, Jan Amos Komenský.
Soňa je ruské jméno odvozené od Sofie. Základem je řecké sofía, "moudrost". Soničky jsou tedy ženy velmi moudré a vzdělané. Soňa (psáno též Sonja) je jménem oblíbeným v různých zemích světa. Se Soňami se setkáme v proslulých románech ruských spisovatelů 19. století, v ruských lidových písních a baladách, ale také mezi někdejšími hvězdami Hollywoodu. Jméno velmi proslavila vynikající krasobruslařka a pozdější neméně úspěšná herečka Sonja Henie (1912-1969).

Stanislava - svátek slaví 9. června
Svátek mají Stanislava, Efrém, Libor a Jošt.
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Stanislava. Význam jména je stejný jako u jeho mužského protějšku - "upevni slávu", "staň se slavnou". V martyrologiu svatých není toto jméno zastoupeno, přesto je jeho obliba velká. Nejenom u nás bychom našli mnoho Stáň a Stániček, jsou i v Polsku, Bulharsku, na Slovensku a na Balkáně. Jak je vidět, je to jméno přímo všeslovanské.

Světlana - svátek slaví 20. března
Svátek mají Světlana, Archip, Roxana, Olbram a Vok;je jarní rovnodennost.
V občanském kalendáři dnes najdeme krásné a něžné jméno Světlana. Pochází z Ruska a nositelka tohoto jména by nám měla přinášet světlo a prosvěcovat život. Jedná se o jméno novodobé, zásluhu na jeho přímo masovém rozšíření má ruský básník Vasilij Andrejevič Žukovskij (1783-1852), který napsal překrásnou epickou báseň Světlana. Významem je Světlaně asi nejpodobnější latinská Lucie nebo Roxana.

Šárka - svátek slaví 30. června
Svátek mají Šárka, Prvomučedníci římští, Arnošt.
V občanském kalendáři má dnes svátek Šárka. Toto jméno se vztahuje ke kdysi divokému údolí s kamenitými a skalnatými svahy na severozápadním okraji dnešní Prahy. Budeme-li věřit jazykovědcům, jeho původ je prastarý. Bývá srovnáváno s korsickým slovem sar(r)a, jež znamená horský hřbet nebo návrší, srovnání snese i se španělským sierra nebo albánským sharane, přičemž sh zde čteme jako š.
Nejvíce toto jméno asi proslavila bojovnice z ženských šiků Vlastiných. Bylo to za časů, kdy ženy u nás vedly válku proti mužům a Šárka v jednom z příběhů z této doby vynikla jako lstivá svůdnice, která na své vnady nalákala celý oddíl Ctiradův. Mužům se zželelo přivázané děvy, osvobodili ji z pout, aby za chvíli zmoženi medovinou a kouzlem krásné ženy klesli pod zbraněmi Vlastiných bojovnic, jež na ně čekaly v záloze.

Šarlota - svátek slaví 27. října
Svátek mají Šarlota/Charlota, Zoe a Frumensius .
V občanském kalendáři mají dnes svátek Šarlota a Zoe. Zastavme se nejprve u Zoe. Toto překrásné jméno znamená "život", neboť jeho základem je řecké slovo zóé.

Štěpánka - svátek slaví 31. října
Svátek mají Štěpánka a Wolfgang.
V občanském kalendáři dne nacházíme Štěpánku. Jména Štěpánka, Štěpána, ale i Štefánie a Štefanie jsou ženskými podobami Štěpána, což znamená "věncem korunovaný" čili "vítěz". Ženy nesoucí toto jméno jsou tedy také vítězné a slavné. Příbuzný význam mají jména Viktorie a Vítězslava.

Tamara - svátek slaví 3. června
Svátek mají Tamara, Karel (Lwanga) a Klotylda.
V občanském kalendáři má dnes svátek Tamara. Toto jméno má skutečně prastarý původ a počátky má v hebrejském označení pro (datlovou) palmu támá.
Tamara vystupovala již v biblických příbězích, a věru velmi zajímavě. Její muž zemřel, a tak si podle starých zvyklostí měla vzít jeho bratra. Jenomže ten byl ještě chlapcem, Tamara tedy musela odejít k rodičům a čekat, až jinoch dospěje. Když se tak stalo, ženich nijak nepospíchal, do sňatku se starou vdovou se mu příliš nechtělo. Tamara však byla zkušená žena a dovedla si poradit. Svlékla vdovský šat, nalíčila se jako nevěstka a sedla si k cestě, kudy měl její budoucí manžel projíždět. Když mladý muž spatřil krásnou ženu, div že neoněměl a ihned ji požádal, aby ji mohl navštívit v jejím domě. Tamara svolila pod podmínkou, že jí nejprve dá zástavu. Když se zeptal, co že to má být, odpověděla chytrá krasavice: "Dej mi své pečetidlo se šňůrkou a hůl, kterou máš v ruce." Zaslepený mladík se dlouho nerozmýšlel a vše jí dal. Po několika měsících zjistili služebníci, že vdova Tamara je těhotná. Podle neúprosných zákonů měla být bez milosti upálena. Když ji však vedli k hranici, pravila Tamara: "Jsem těhotná s mužem, jemuž patří tyto věci." Předložila pečetidlo, šňůrku, hůl a bylo jasno. Rod izraelský se rozrostl, a to dokonce o dvojčata Perese a Zeracha.

Taťána - svátek slaví 29. března
Svátek mají Taťána, Ludolf (z Ratzeburgu), Bertold (z Kalábrie či z Limoges).
V občanském kalendáři dnes nalezneme Taťánu. Asi nikoho nepřekvapí, že se jedná o jméno především ruské. Jeho kořeny však musíme hledat až ve starém Římě, kde žil slavný rod Tatiů. A již staří Řekové znali slovo tattó, které znamenalo "ustanovovat", "rozdělovat". Nejvíce toto jméno proslavily literární Taťány Puškina, Turgeněva aj.
V církevním kalendáři je dnes připomenut Ludolf z Ratzeburgu. Byl biskupem v Ratzeburgu a ví se o něm, že se vzepřel svému vévodovi, nárokujícímu si církevní majetek. Vladař, jak už tak mocipáni umějí řešit podobné situace, dal Ludolfa zatknout a vsadit do vězení. Ludolfovu zdraví to nijak neprospělo, a tak není divu, že brzy po svém propuštění zemřel. Proto je biskup uctíván jako mučedník. S tradiční úctou k tomuto světci se setkáváme především v biskupství osnabrückém.

Tereza - svátek slaví 15. října
Svátek má Terezie (od Ježíše, z Ávily).
Dnes se shodují všechny naše kalendáře, že má svátek Terezie nebo Tereza. Toto velmi hezké jméno nemá bohužel právě jasný původ - spleť různých pokusů o jeho rozluštění jsme ostatně mohli sledovat před dvěma týdny, když jsme si 1. října připomínali Terezii od Dítěte Ježíše.

Valérie - svátek slaví 14. března
Svátek mají Valérie a Krescens (Rostislav), Lev IX. a Werner (z Oberweselu).V občanském kalendáři dnes slaví svůj svátek Valérie.
Základ tohoto jména musíme hledat v latinských jménech Valerius a Valentinus, která jsou odvozeninami od slova valens, "silný". Valérie tedy znamená "silná" nebo také "něco platná".
Dnešní Valerie pocházela z Limoges (Francie), kde se podle legendy ve 3. století narodila. Byla prý pokřtěna

Vanda - svátek slaví 6. února
Svátek mají Vanda, Pavel (Miki) a Dorota.
V občanském kalendáři má dnes svátek Vanda. Toto jméno je polského původu a jeho význam je dosti nejasný. Nejčastější výklad hovoří o tom, že je snad vytvořeno podle názvu řeky Vandalus. Němečtí jazykovědci však tvrdí, že je zkráceninou jmen začínajících na Wendel. Může jít například o jméno Wendelburg a jiné. Pak by byla Vanda pojmenováním pro Polabskou Slovanku.

Vendula - svátek slaví 6. dubna
Svátek mají Vendula, Notger, Genadij a Petr (Mučedník).
V občanském kalendáři dnes slaví svátek Vendula. Jako samostatné jméno se objevila v českém kalendáři teprve ve zcela nedávné době. Vendulky byly v Čechách ovšem vždy oblíbené - vzpomeňme na hrdinku Smetanovy opery Hubička. Všechny však nesly ve svých křestních listech jméno Václava, Vendulkami je něžně nazývalo pouze jejich okolí. Jde tedy o domácký tvar jména Václava, která má svátek také 28. září - v den sv. Václava, knížete české země. Jedná se o jméno praslovanské a znamená "více slavný".

Věra - svátek slaví 8. října
Svátek mají Věra, Simeon, Demeter/Dimitrij, Brigita, Birgita a Brita.
Dnes má v našem občanském kalendáři svátek Věra. Toto jméno je slovanského původu a je možné, že je zkráceninou jména Věroslava. Věra znamená "víra" a je považována za obdobu řeckého slova pistis. Dá se bez přehánění říci, že toto jméno stále patří mezi nejoblíbenější jména světa. Od našeho tvaru se v cizině liší pouze tím, že nemá háček, a na Slovensku zní Viera

Veronika - svátek slaví 7. února
Svátek mají Veronika, Richard (Anglický) a Wunna, Pius IX.
Dnes má svátek v občanském kalendáři Veronika. Dříve byla v našem kalendáři 4. února. Jméno Veronika znamená, že jeho nositelka "přináší vítězství", podle jiné verze znamená "pravý obraz". To v případě, že za základ jména vezmeme řecko-latinský výraz veraiconica.

Viktorie - svátek slaví 10. března
Svátek mají Veronika, Richard (Anglický) a Wunna, Pius IX.
Dnes má svátek v občanském kalendáři Veronika. Dříve byla v našem kalendáři 4. února. Jméno Veronika znamená, že jeho nositelka "přináší vítězství", podle jiné verze znamená "pravý obraz". To v případě, že za základ jména vezmeme řecko-latinský výraz veraiconica.

Vilma - svátek slaví 7. ledna
Svátek mají Vilma, Rajmund (z Pe_afortu) a Reinold (z Kolína).
V občanském kalendáři má dnes svátek Vilma, ale také Vilemína a Viléma. Jméno má německý původ a je ženským protějškem Viléma. Hovoří, jak už to tak u německých jmen bývá, bojovnou symbolikou. Znamená asi tolik, že "mou helmicí či ochranou je má vůle nebo přání". Snad by se tedy dalo říci, že Vilma je žena, která má pevnou vůli a udělá jen to, co si přeje ona sama.

Viola - svátek slaví 25. května
Svátek mají Viola, Beda (Ctihodný), Řehoř (VII.), Marie Magdalena (de Pazzi).
Dle občanského kalendáře má dnes svátek Viola. Toto překrásné jméno není u nás bohužel příliš rozšířeno. Jedná se o latinské jméno květiny fialky a u nás je nejvíce proslavila manželka posledního přemyslovského krále Václava III. Půvabná Viola Těšínská byla, jak vyčetl František Palacký z historických pramenů, "jednou z největších krás věku svého". Jako vdova se provdala v roce 1316 za jihočeského velmože Petra z Rožmberka, ovšem nebylo jí dopřáno dlouhého věku, neboť zemřela již následujícího roku. Je pohřbena v rožmberské hrobce ve vyšebrodském klášteře.

Xénie - svátek slaví 27. listopadu
Svátek mají Xenie, Oxana, Virgil a Josafat (z Indie).
Xenie, která má dnes svátek v občanském kalendáři, se překládá většinou jako "pohostinná" či "milující hosty". Základem jména je totiž řecké přídavné jméno xenois. Toto jméno u nás asi nejvíce proslavila stejnojmenná princezna ze seriálu Arabela. Stejného základu je i druhé dnes oslavované jméno, Oxana, a ze stejného jazykového kmene pochází i Polyxena, která měla svátek již 23. září. Podobný význam jako tato uvedená jména má konečně i hebrejská Marta.

Zdeňka - svátek slaví 23. června
Svátek mají Zdeňka/Zdenka, Josef (Cafasso) a Edeltruda.
V občanském kalendáři má dnes svátek Zdeňka nebo také Zdenka. Původ tohoto jména byl dlouho nejasný. Dříve bylo spojováno se Sidonií, ještě dnes překládají například v Polsku české jméno Zdeněk jako Sidonius. Nyní se ale někteří jazykovědci domnívají, že jde o domáckou formu ke složenému jménu Zdeslav, které se později změnilo na Zdislav. První složku jména tvoří slovanský základ dě čili "dělat", s předponou má význam udělat (analogicky s ruským sdělať). Zdenky asi tedy budou dívky velmi činorodé.

Zina - svátek slaví 29. listopadu
Svátek mají Zina, Saturnin.
V občanském kalendáři má dnes svátek Zina a Zinaida. Toto ruské jméno je řeckého původu a znělo Zénais. Lze je přeložit a vysvětlit jako "božská". Jméno u nás není příliš rozšířeno.
V církevním kalendáři dnes nalézáme Saturnina, jinak i Sernina. O jmenovci hrdiny Jirotkova románu víme jen velice málo. Pravděpodobně byl poslán na misie papežem Fabiánem (236-50). Spolu s několika druhy přišel Saturnin do Languedoku a do Gascogne v Galii, kde hlásal víru v Krista a křtil pohany. Snad byl pak - opět papežem Fabiánem - jmenován prvním biskupem města Toulouse, jehož je ještě dnes patronem.

Zita - svátek slaví 19. září
Svátek mají Zita a Januarius.
V občanském kalendáři má dnes svátek Zita. Toto jméno je původu italského a dost nejasného. Jazykovědci je nejčastěji vykládají jako "štěstí" či "úspěch", protože se domnívají, že základem je slovo felicita(s). Patronkou tohoto jména je sv. Zita, jejíž příběh jsme si připomenuli již 27. dubna.

Zlata - svátek slaví 25. září
Svátek mají Zlata, Kleofáš a Mikuláš (z Flüe).
V občanském kalendáři bychom dnes nalezli Zlatu, Zlatuši i Zlatavu. Výklad tohoto jména není skutečně obtížný, neboť znamená, že jeho nositelka je zkrátka "celá zlatá". I cizí podoba tohoto jména zní velice pěkně - Aurelie, Aurélia nebo také Aranka - základem všech těchto jmen je latinské slovo aurum čili "zlato".

Zoe - svátek slaví 27. října
Svátek mají Šarlota/Charlota, Zoe a Frumensius .
V občanském kalendáři mají dnes svátek Šarlota a Zoe. Zastavme se nejprve u Zoe. Toto překrásné jméno znamená "život", neboť jeho základem je řecké slovo zóé.

Zora - svátek slaví 26. ledna
Svátek mají Zora, Timotej/Bohuslav, Titus a Jeroným (Jaegen).
Zora, která má dnes svátek v občanském kalendáři, patří mezi stará česká jména a znamená "jitřní hvězdu" neboli "jitřenku". Zajímavé je, že její významovou obdobou je Apolena. Vraťme se však k jitřence, krásné hvězdě objevující se za kuropění. Odpradávna byla inspirací básníků a umělců všeho druhu, a tak není divu, že stojí i u počátku některých jmen.

Zuzana - svátek slaví 11. srpna
Svátek mají Zuzana a Klára.
Zuzana, kterou si dnes připomínáme v občanském kalendáři, má své počátky v hebrejském slově šóšanná(h), což znamená "lilie". Můžeme však jít ještě dále, až k egyptskému výrazu pro "lotos", který vypadá takto: s-š-n. Řečtina přetvořila slovo na súson a odtud už byl jenom krůček k naší slovanské Zuzaně, ale i k názvu půvabné květiny sasanky. Zuzana je tedy květinka a je jedno, zda lilie, lotos nebo sasanka.

Žaneta - svátek slaví 27. prosince
Svátek mají Žaneta, Jan.
V občanském kalendáři má dnes svátek Žaneta. Toto jméno je odvozeno od francouzského tvaru Jeanette, což znamená česky Jana. Ta je ženským protějškem jména Jan, jež má základ v hebrejském Jochánán a znamená "Bůh je milostivý".

Žofie - svátek slaví 15. května
Svátek mají Žofie a Jindřich z Ebrantshausenu.
Dnes se shodují občanský i církevní kalendář na tom, že svátek má Žofie. Základem tohoto jména je řecké slovo sofía, po našem "moudrost". Vězte tedy, že všechny Žofinky, Žofky, ale i Sophie jsou ženy nejen krásné, ale i moudré.

 

autor: vega, vloženo: 11.8.2005 v 20:15, rubrika: Miminko

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=3&id_clanek=151