Polohy při kojení

Dvorce se nesmíme dotýkat prsty. Prs podepíráme zespodu všemi prsty kromě palce ve tvaru písmene C. Palec klademe vysoko nad dvorec. Tlak palce na prsní tkáň umožní napřímení bradavky. Prs musíme dítěti nabídnout tak, aby uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce.

Hlavní zásady:

Maminka i dítě leží na boku. Maminka má polštářem podloženou pouze hlavu tak, aby se vyrovnala poloha hlavy s výší ramene. V zádech je lehce prohnuta dozadu. Dítě leží v ohbí její paže a matka se nesmí opírat o loket. Její horní končetina nesmí být zdvižena nad úroveň ramene.

Hlavička dítěte leží v ohbí maminčiny paže. Její předloktí podpírá dítěti zádíčka. Matčiny prsty spočívají na hýždích nebo stehně výše umístěné dolní končetiny dítěte. Prs přidržuje maminka druhou rukou. Spodní ruka dítěte je kolem matčina pasu. Matčina chodidla podepírá stolička a její loket je podložen ze strany polštářem.

Je vhodné pro ženy s velkými prsy nebo plochými bradavkami či po císařském řezu. Dítě leží na matčině předloktí. Maminka mu rukou podpírá ramínka, přičemž prsty podepírají hlavičku. Nožky dítěte jsou podél matčina boku, jeho chodidla se nesmí o nic opírat. Maminčino předloktí je podloženo polštářem.

Je vhodná pro nedonošené děti nebo pro děti, které se špatně přisávají. Dítě leží na matčině předloktí. Maminčina ruka podepírá prs na téže straně.

Při kojení obou dětí současně lze volit různé polohy jako boční, fotbalové držení, kojení vleže, polohu do kříže, paralelní polohu. Každé dítě může mít svůj prs.

Dvě děti jsou kojeny v boční, fotbalové poloze. Třetí dítě leží v matčině klíně a pak je kojeno samostatně. Při kojení může maminka využít i jiné polohy – v polosedě, vleže na zádech či vzpřímené vertikální polohy.

Známky správné vzájemné polohy matky a dítěte

 

 

Matka

Dítě

je relaxovaná

nešpulí rty, nevpadají mu tváře

nic ji nebolí (bradavka, ramena, záda, ruce)

saje dlouhými doušky

tkáň prsu se před ústy dítěte nenapíná

při sání nesrká

vypuzovací reflex je funkční

volně dýchá

bradavka není poškozená ani oploštělá

špičkou nosu odtlačuje prsní tkáň

po kojení je prs vyprázdněn

je spokojeno

 

autor: vega, vloženo: 15.2.2006 v 15:42, rubrika: Kojení

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=10&id_clanek=273