Vyhledat

Novinky e-mailem


Monday, 29. May 2023
Svátek má

 

Kašel je obranný reflex, který pomáhá udržovat průchodnost dýchacích cest. Kromě odstraňování nežádoucích těles provází kašel také řadu onemocnění, např. záněty horních cest dýchacích či plic.

Protože při kašli dochází ke zvýšení tlaku v plicích, silný a déletrvající kašel může dýchací cesty i poškozovat, je pro organismus velmi namáhavý; vyčerpává a může rušit spánek.

SUCHÝ NEBO VLHKÝ KAŠEL
Než začneme s léčbou kašle, je třeba si uvědomit, o jaký typ kašle se jedná. Podle toho, zda je při kašli uvolňován sekret (hlen) či nikoli, rozeznáváme vlhký (tzv. produktivní) a suchý (tzv. neproduktivní) kašel.
Suchý kašel může být reakcí na podráždění. Většinou však suchý, dráždivý kašel provází počáteční fázi onemocnění dýchacích cest; snažíme se jej mírnit antitusiky; tj. léky proti kašli, která obvykle snižují dráždivost centra pro kašel nebo působí místní znecitlivění. Některé léky proti kašli lze podávat pouze na doporučení lékaře.
Vlhký kašel naopak není žádoucí tlumit, aby nedocházelo k hromadění sekretu (hlenu) v dýchacích cestách. Vhodné je v takových případech užívání léků, které podporují a usnadňují vykašlávání hlenu, tzv. mukolytik. Mukolytika snižují viskozitu (vazkost) hlenu a zároveň zvyšují aktivitu řasinkového epitelu dýchacích cest. Výsledkem je pak urychlení a usnadnění odstraňování sekretu (hlenu) z dýchacích cest. Úlevu mohou přinášet i bylinné čaje, které obsahují části rostlin bohaté na přírodní látky; např. silice, saponiny a slizy.

AKUTNÍ A CHRONICKÝ KAŠEL
Důležitá je i délka přetrvávání kašle. Akutní kašel bývá průvodním příznakem zánětlivých onemocnění dýchacích cest. Akutní kašel obvykle netrvá déle než 2 až 3 týdny. O chronickém kašli mluvíme tehdy, jestliže přetrvává déle než 3 měsíce v roce a opakuje se. Déletrvající kašel by měl být vyšetřen lékařem, stejně jako kašel, při kterém dochází k vykašlávání i malého množství krve.
Obecně lze říci, že pokud se kašel nezlepší u dospělého do pěti dnů a u dítěte do tří dnů, měli bychom vyhledat lékaře.

KDY JE DŮVOD K POPLACHU?
Pokud se kašel nezlepší do tří dnů, nebo se naopak zhorší, je namístě vyhledat lékaře. Totéž platí i v případě, že se jedná o dítě mladší šesti měsíců. Při náhlém záchvatu kašle je vhodné zjistit, zda dítě nevdechlo nějaký malý předmět.

JAK POMOCI DĚTEM?
Jak již bylo řečeno, vlhký kašel není žádoucí tlumit, aby nedocházelo k hromadění sekretu (hlenu) v dýchacích cestách. V takových případech se doporučuje používání léků, které podporují a usnadňují vykašlávání hlenu, tzv. mukolytik. Jedná se o vyzkoušené, účinné a bezpečné přípravky; které jsou určené pro děti, mladistvé i dospělé a jejichž používání má v České republice mnohaletou tradici. Z přípravků prodávaných ve formě roztoku bychom si měli vybírat pouze ty, které neobsahují cukr ani alkohol a které jsou prodávány v lahvičce s pojistným uzávěrem. Při suchém, dráždivém kašli, kdy nedochází k vykašlávání sekretu (hlenu) volíme podávání antitusik, léků proti kašli.
Léčbu kašle můžeme doplnit i některými na pohled jednoduchými opatřeními. Suchý teplý vzduch kašel zhoršuje, a proto je vhodné vzduch v místnostech, ve kterých se dítě zdržuje, dostatečně zvlhčovat (zvlhčovače vzduchu, mokré ručníky na topení,atd.). Důležité je také pravidelné větrání místností.

PREVENCE
Protože kašel často provází nemoci z nachlazení, setkáváme se s ním především v podzimních a zimních měsících. Nejlepší prevencí je zlepšování obranyschopnosti organismu. Základem posilování imunity; a to zejména dětí, je celoroční otužování, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu i v zimních měsících (výjimku by měly tvořit jen velmi silné mrazy a dny s vysokými koncentracemi škodlivin v ovzduší), vyvážená strava (ryby, mléčné výrobky celozrnné výrobky, zelenina, ovoce), přísun vitaminů a minerálů z čerstvého ovoce a zeleniny (citrusové plody, kiwi, mrkev, atd.).
U dětí je důležitá také volba přiměřeného oblečení, aby nedošlo k prochladnutí, ani zpocení. Dalším předpokladem zdraví je i dostatek spánku. Místnost, kde dítě spí, by měla být pravidelně větrána a teplot v dětské ložnici by se měla pohybovat kolem osmriácti stupňů Celsia.
Pokud dítě přece jen onemocní, důležité je především řádné doléčení a dostatečně dlouhá rekonvalescence, aby nedošlo k opakování onemocnění nebo rozvoji případných komplikací onemocnění.

Při vlhkém kašli podáváme mukolytika. Při suchém kašli se k léčbě používají antitusika.
• Kouření v přítomnosti dítěte by mělo
být tabu. Děti kuřáků jsou mnohem více ohroženy nemocemi dýchacích cest než děti nekuřáků.
• Pokud má dítě kašel, doporučuje se přidat mu na noc o jeden polštář víc, aby sekret (hlen) nesestupoval do krtu.
• Únava či rozrušení mohou potíže zhoršovat.
• Podceňovat bychom neměli ani dostatečný přívod tekutin.

autor: vega, vloženo: 30.12.2005, přečteno: 12150x, komentáře: 1, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

HiPPOKRATiN (anonym - 178.40.146., 26.3.2010 v 10:08) - odpovědět

www.hippokratin.sk - na tomto webe nájdete unikátny liek, ktorý vás vylieči. Treba vyskúšať a uvidíte skutočný účinok.

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969