Vyhledat

Novinky e-mailem


Saturday, 29. January 2022
Svátek má

 


Poruchy hojení episiotomie
Nástřih hráze porodník sešije bezprostředně po porodu. Obvykle sek tomu používají stehyz materiálu, který se vstřebává, a zbytky stehů samovolně vypadají do dvou týdnů. Pokud hojení hráze neprobíhá dobře, pozná se to obvykle už před propuštěním z porodnice. Jen zřídka nastanou komplikace, když už je šestinedělka doma. špatné hojení se projeví otokem, zarudnutím a bolestmi v místě episiotomie. Většinou lze obtíže zvládnout přikládáním obkladů s dezinfekcí; ve výjimečných případech však dochází k úplnému rozpadu rány a pak je nutno hráz v nemocnici v narkóze znovu sešít.

Krvácení
Nejčastější příčinou krvácení na konci šestinedělí jsou normální měsíčky (viz Kdy se dostavíprvní menstruační krvácení?). Zopakujme si, že obvykle nepřicházejí dříve než 6 týdnů po porodu. Dále nejsou doprovázeny horečkou ani neobvyklými bolestmi v břiše — podle toho je můžeme odlišit od patologických stavů, o kterých budeme hovořit dále.
Krvácení může být způsobeno zadržením části placenty v děloze. Ta se může infikovat a způsobit navíc zánět dělohy. Proto je nutno dělohu vyprázdnit. Zákrok se provádí v celkové anestezii.
Další možnou příčinou krvácení je zánět dělohy. Projeví se vedle krvácení bolestmi v podbřišku a zvýšením teploty. K léčbě je nutno nasadit antibiotika.
Krvácení může být způsobeno i skrytým poraněním děložního čípku nebo pochvy.
Každé krvácení z rodidel — kromě menstruačního — je důvodem k vyšetření u gynekologa. Ale i pokud je menstruace podstatně silnější než obvykle nebo trvá déle než týden, měla byste navštívit svého lékaře.
Nejčastěji se zanítí žíly na dolních končetinách, někdy na podkladě křečových žil (varixů). Zánět se projeví bolestivým zatvrdnutím většinou na zadní straně lýtka nebo stehna, provázeným někdy zarudnutím kůže. Otok dolní končetiny nebo zvýšení teploty je závažným příznakem. Při známkách zánětu žil by žena vždy měla vyhledat lékaře.

Infekce močových cest
Časté močení spojené s pálením v močové rouře a zvýšenou teplotou je příznakem močové infekce. Cílená léčba antibiotiky zabírá obvykle spolehlivě a potíže zanedlouho ustoupí.
 
Horečka
Teplota nad 38 stupňů v šestinedělí je vždy varujícím příznakem. Může být způsobena virózou, močovou infekcí, zánětem dělohy, prsu nebo žil, ale i řadou dalších chorob. Proto by ženu měl vždy vyšetřit lékař který určí příčinu a stanoví způsob léčby.

Prohlídka po šestinedělí
Přibližně 6 týdnů po porodu byste měla navštívit svého gynekologa, abyste se ujistila, že jste po porodu v pořádku. Toto vyšetření je důležité a neměla byste ho odkládat. Lékaře bude zajímat, zda nemáte výtok z rodidel, potíže s kojením, jestli udržíte dobře moč a neuniká vám při kašli, smíchu nebo poskočení. Bude chtít vědět, zda už jste po porodu menstruovala. Vyšetří vás, aby zkontroloval, jak se zhojil nástřih hráze nebo jiná porodní poranění, zkontroluje i děložní čípek. Vyšetří vám prsy. Prohlídky využijte i k případné poradě o antikoncepci.

autor: vega, vloženo: 20.9.2005, přečteno: 13010x, komentáře: 0, rubrika: Maminky, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969