Vyhledat

Novinky e-mailem


Sunday, 26. September 2021
Svátek má

 

Ovládání konečníku a močového měchýře znamená velký pokrok ve vývoji batolete. Nemusíte je to nijak učit, stejně jako je nemusíte učit chodit, je to jen součást přirozeného vývoje. Musíte mu poskytnout pouze podporu a příležitost. Někdy během druhého roku života začně dítě rozeznávat pocit, že má plný konečník a močový měchýř. Dalším krokem je poznání, kdy bude stolice a moč odcházet. Jakmile to dítě pochopí, rychle se naučí jít včas na nočník, má-li jej na snadno dosažitelném místě. Celý proces probíhá různým způsobem: dítě může začít ovládat nejdříve stolici a potom moč nebo obráceně. Některé děti se učí pomaleji, nemá však smysl snažit se je \"vytrénovat\"; není-li na to jeho tělo ještě připravené, zbatečně byste ztráceli čas a nervovali sebe i dítě.

NĚKOLIK RAD
Budete-li příliš naléhat, jenom je zmatete. Nebude chápat, co po něm vlastně chcete.

  • začněte dítě zvykat na nočník v době, kdy se nesetkává s příliš mnoha novými situacemi, na které by si muselo zvykat, a zároveň v době, kdy dokážete k učení přistupovat uvolněně a s humorem.
  • zařiďte vše tak, aby dítě mělo velkou naději uspět - bude-li mu připadat, že se mu to nikdy nepodaří, přestane se snažit.
  • když dítě uspěje, pochvalte jej, nedávejte však najevo přehnaný zájem.
  • když se mu stane nehoda, politujte je, ale nezlobte se na ně, ani tím nebuďte podrážděni.

POSTUP ODKLÁDÁNÍ PLEN VE DNE

Počkejte, až je dítě dostatečně vyspělé
Dítě začínáme učit na nočník, jestliže:

  • jsou mu asi dva roky
  • pozná, že něco udělalo do plenek, např. ukazuje a křičí
  • je často po spaní suché

Seznamte je s nočníkem
Ukažte dítěti nočník a řekněte mu, k čemu slouží. Několik dnů jej jen tak nechte stát v koupelně, aby si na něj dítě zvyklo. Ukažte mu, jak si má na nočník sednout.


Vyhraďte pro učení dostatek času
Ideální dobou jsou letní týdny, kdy můžete většinu času trávit s dítětem hrou na zahradě.Nejde-li to tak zařídit, vyhraďte na toto učení libovolné dva týdny, kdy se budete moci dítěti plně věnovat, takže případná nehoda nevyvolá zbytečný rozruch a nervozitu. Nezačínejte s nočníkem v době, kdy je nějaká neobvyklá situace (např.dovolená mimo domov apod.).


Oblečtě dítěti kalhotky a často mu připomínejte,aby šlo na nočník
Tyto dva týdny dávejte dítěti kalhotky nebo cvičné kalhotky pro přechodné období, které zachytí aspoň trochu moči. Mějte nočník při ruce a řeknete dítěti, aby šlo na nočník po jídle, po pití, po svačině nebo po spaní, a kdykoliv se vám zdá, že by mohlo chtít na nočník.


Pomozte mu použít nočník
Chtějte po dítěti,aby si na nočník sedlo, nenaléhejte však na ně příliš. Stáhněte mu kalhotky a pomozte mu posadit se, chlapečkovi pomozte zasunout penis dovnitř nočníku. Dokáže-li vám dítě říct, že se mu chce čůrat nebo kakat, pochvalte ho.

Když dítě hned vstává
Řekněte mu, aby na nočníku sedělo déle -asi 5 minut-a zabavte je hračkou nebo knížkou. Když ani pak nic neudělá, nechte je vstát a jít si hrát.

Když má dítě úspěch
Když se mu povede do nočníku vyčůrat nebo vykakat, pochvalte je a řekněte mu, že je hodné. Otřete je toaletním papírem. Když dítě vstává, přidržtemu nočník a pak natáhnete kalhoty. Nedávejte najevo, že se vám obsah nočníku oškliví, vylijte jej do klozetu, nočník vytřete a opláchněte.


Když se dítěti stane nehoda, nehubujte je
Zatím ještě nemůžete od dítěte očekávat, že nezapomene jít na nočník. Nehubujte je proto, když se počůrá nebo pokaká-je to opravdu vaše chyba-že jste mu nočník dost často nepřipomněli. Očistěte mu zadeček a dejte čisté kalhotky.

Když na to ještě nestačí
když dítě ani po dvou týdnech zřejmě nechápe, co po něm chcete, a neohlásí se alespoň občas, že potřebuje na nočník, není ještě dostatečně vyspělé na to, aby mohlo odložit plenky. Dejte mu ještě několik týdnů čas a potom to zkuste znovu.


Nedávejte mu plenky při odpoledním spánku
Jakmile dítě používá ve dne nočník celkem spolehlivě, a má asi týden suchou plenku i po odpoledním spánku, můžete mu ji přestat dávat. Ihned po probuzení je dejte na nočník. Odpolední spánek bez plen mu pomůže, aby si zvyklo spát bez plen i v noci.


Když jdete ven
Dokud se nemůžete na dítě úplně spolehnout, dávejte mu ven plínku, chtějte však po něm-aniž byste je příliš nutili,-aby nočník použilo před odchodem. Jedete-li autem, dejte mu plenku, nevíte-li, zda budete moci někde zastavit. Vezměte ssebou pro jistotu nočník, starý ručník a náhradní oblečení.


Navrhněte dítěti, aby chodilo na záchod
Po několika týdnech, kdy už dítě chodí na nočník, navrhněte, aby zkusilo chodit na záchod. Kupte dětské sedátko, aby dítě mělo jistotu, že nepropadne dovnitř, a postavte před klozet stupínek, aby na ně snáze vylezlo. Zpočátku mu trochu pomozte, než získá jistotu. Chlapce naučte čůrat ve stoje:zdvihněte sedátko a víko a ukažte mu, jak si má přidržet penis.nebo mu pomozte svléknout kalhotky a sednout si jako děvčátko. Stůjte poblíž, utřete dítěti zadeček a pomozte mu slézt. Dítě bude chtít zřejmě samo spláchnout - to je součást zábavy. Umyjte jemu i sobě ruce.

 


POSTUP ODKLÁDÁNÍ PLEN V NOCI

Počkejte, až je dítě v noci suché
Jestliže má dítě aspoň týden ráno suchou plenku, můžete je začít zvykat spát v noci bez plen.


Nechte je spát s holým nočníkem
První týden dejte dítě do postele bez plenek, kalhotek i kalhotek od pyžama, a pokud chcete, dejte pod prostěradlo nepropustnou igelitovou plenu nebo speciální igelit do dětských postýlek. Dejte dítě na nočník, než jde spát. Mělo by spát bez problémů celou noc. Když se mu to nepovede a pomočí se, není porstě ještě dostatečně vyspělé na to, aby mohlo spát bez plen.


Když se začně pomočovat do postele
Pokud se to dítěti stane po období týdnů, nebo dokonce měsíců, kdy bylo suché, je pravděpodobnou příčinou nějaký zvrat v jeho životě. Nikdy se na ně proto nezlobte, ani je za to netrestejte. Jestliže se vzbudí v noci mokré, rychle a s politováním je osušte, dejte mu čisté pyžamo a suché prostěradlo. Stane-li se mu to častěji, dávejte mu znovu pleny, dokud není klidnější a dokud není zase suché sedm nocí po sobě. Není nic neobvyklého, když se dítě v noci občas pomočí do pěti nebo šesti let.Pomůže mu, když nebude před spaním nic pít.

autor: Vega, vloženo: 3.7.2005, přečteno: 13756x, komentáře: 2, rubrika: Batole, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

Noční odkládání plínek, když to nejde (anonym - 77.236.208., 16.5.2012 v 16:25) - odpovědět

Naše holčička ve dne chodila v pohodě, ale v noci ji nevzbudilo nic, ani když byla mokrá. Už ji byly skoro 4roky a pořád měla na noc plínu. Nakonec jsme poslechli radu, sundali plínu a pravidelně ji cca 2h po usnutí vzbudili a dali na záchod. Od té doby plínu nemá a už ji nepotřebuje. Jen to jedno buzení.

(anonym - 90.177.196., 8.2.2009 v 22:41) - odpovědět

Moc pěkně vysvětlené,ale praxe....au

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969