Vyhledat

Novinky e-mailem


Monday, 1. March 2021
Svátek má

 

Můj první rok

Jste rodičem ročního dítěte. Jedna po druhé se zdokonalují všechny dovednosti, které učiní z vašeho dítěte nezávislého a ignorovaného člena společnosti. Jste učitel a pozorovatel. Nyní se změny začínají odehrávat velmi rychle.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 4898x, komentáře: 2, rubrika: Miminko

Kolem jedenáctého měsíce řada dětí pronese svá první slova, ačkoliv některá až po dovršení roku. Je to nesmírný pokrok, uvážíte-li, že to není tak dlouho, co se vaše dítě neumělo ani usmát. Tato první slova se učí nejdéle a musíte být při čekání na další velmi trpěliví. Někdy tato první slova přicházejí jednou za měsíc, dokud se nevytvoří slovník čítající asi 10 slov. Pak se většinou rychlost podstatně zvýší, což trvá až do 15 měsíců věku.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 4222x, komentáře: 0, rubrika: Miminko

Jistě jste už zjistili, že vaše dítě má smysl pro humor. V deseti měsících se bude nejen radovat z hraní her s vámi, ale bude se smát i některým svým vlastním šprýmům. Například bude při koupání rozstřikovat všude vodu kolem, a jestliže zmáčí i vás, bude radost o to větší. Také některé věci, které vy děláte, vyvolají u dítěte hurónský smích. Vykouknete-li za dveřmi a doprovodíte to slovy \\\"bububu\\\", dítě zavýskne radostí a bude chtít tuto hru opakovat do nekonečna.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 3170x, komentáře: 0, rubrika: Miminko

Devítiměsíční dítě je schopno projevovat celou řadu emocí od štěstí po strach, zlost, smutek a využívat je k vyjádřenní svých pocitů v libovolném momentu. Vaše dítě vás potřebuje, aby získalo odezvu na své pocity a chápalo, co se pokouší vyjádřit,jinak je zoufalé a nešťastné. Může začít projevovat známky časné nezávislosti, ale stále bude potřebovat ujištění, že jste nablízku a připravena mu kdykoliv pomoci.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 3711x, komentáře: 0, rubrika: Miminko

V osmi měsích si již vaše dítě pravděpodobně začne vybírat lidi, kteří jsou mu sympatičtí. Otevřené přátelství prvních několika měsíců je vystřídáno určitou ostražitostí, zvláště ve vztahu k cizím lidem. Jestliže necháte dítě s někým, koho nezná, může propuknout v pláč, přestože dříve by bylo naprosto spokojené, pokud se s ním někdo bavil, bylo v teple a najedené. Nově nabytá opatrnost vůči cizímlidem se často obejvuje ve stejné době, kdy dítě prodělává velký skok ve vývoji. Asi o měsíc později se může u dítěte začít projevovat úzkost, někdy zvaná separační úzkost, když odejtede z místnosti. Tento strach z odloučení od vás nebo vašeho partnera vyvrcholí kolem 15. měsíce a pak postupně odezní. Jesltiže vaše dítě touto úzkostí trpí, zažijete oba nelehké období. Nejlépe tento strach odstraníte, jestliže je ponecháte v jemu známém prostředí a se známou osobou. Zlepšit situaci může i oblíbená a známá hračka. Když opoušíte dítě a odchízíte pryč, odejděte bez zbytečných průtahů a loučení.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 3015x, komentáře: 0, rubrika: Miminko

Zvládnutí pohybu z jednoho místa na druhé je pro vaše dítě ohromným úspěchem,který mu poskytne zcela novou perspektivu pohledu na svět. Každé dítě tento důležitý krok zvládá jinak. Některé lezou po čtyřech, jiné se plazí vlnivými pohyby a další se sunou směrem dozadu, což pro ně může být frustrující. Má se za to, že děti, které brzy chodí, jsou ty, které se nejprve plazily nebo přešly ze sediu rovnou do stoje. Ty, které se pohybovaly jinými způsoby, chodí později. Nicméně se nelze domnívat, že ty děti, které brzy chodí, jsou bystřejší než ostatní.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 3145x, komentáře: 0, rubrika: Miminko

Vaše dítě začíná projevovat větší zájem o to, co se děje kolem něho. Otáčí okamžitě hlavu za známými hlasy a zkoumá věci, které je zajímají, delší dobu než dříve.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 3499x, komentáře: 0, rubrika: Miminko

Chápání základních pojmů se neustále vyvíjí a dítě již daleko rychleji myslí. Když se dítě narodí, trvá mu asi 5-10 minut, než si zvykne na něco nového, ve třech měsících je to něco mezi 30 vteřinami a 2 minutami a v šesti měsících je to již 30 vteřin.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 22016x, komentáře: 14, rubrika: Miminko

Dítě se rychle vyvíjí. Je vzhůru daleko déle a během těchto období se chce zapojit do společnosti a s radostí odpovídá na váš hlas a hraje jednoduché hry. Vývoj svého dítěte můžete urychlit tím, že budete odpovídat na tyto jeho rané pokusy a sociální kontakty. Ukazujte mu různé předměty a hovořte o nich. Dítěti se také jistě bude líbit, bude-li se moci prohlížet a hovořit se sebou v zrcadle. Postavte zrcadlo asi 15-20 cm daleko, aby si mohla obraz zaostřit.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 4125x, komentáře: 0, rubrika: Miminko

Vaše dítě již pravděpodobně začalo ovládat pohyby hlavou, takže když je posadíte, udrží několik vteřin hlavu vzpříma, než mu spadne na prsa. Jak postupně sílí jeho krk, pomalu se začíná rozhlížet kolem a otáčet hlavou, aby se podívalo na předměty pohybující se ve vzdálenosti 15-20 cm.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 3822x, komentáře: 0, rubrika: Miminko


záznamy 1-10 (12)
1 | 2 | ->

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969