Vyhledat

Novinky e-mailem


Sunday, 26. September 2021
Svátek má

 

Jak přestat s kojením ? Obecně vzato, zdravé, donošené dítě by se mělo plně kojit do šesti měsíců věku a teprve po té začít s příkrmy, včetně čaje a ovocných šťáv.

Vůbec to ale neznamená, že v šesti měsících musíte přestat. Kojit můžete, s postupně převládajícím příkrmem, až do dvou let věku. Možná po dovršení jednoho roku dítěte už ve svém okolí uslyšíte, že dítě už je na kojení příliš velké, že ve vašem mateřském mléce už stejně nejsou potřebné živiny nebo že dítěti vytváříte na sobě závislost. Nedejte se, řiďte se svými pocity - vyhovuje-li kojení vám i vašemu dítěti, kojte klidně dál. Mateřské mléko mění své složení dle potřeb dítěte, o nedostatku živin tedy nelze mluvit. A závislost se rozhodně nevytváří kojením. Snad jediná komplikace, která vás může při dlouhodobém kojení potkat, je to, že pak budete mít problém (dá-li se to tak nazvat) své dítě kojení odnaučit. V podstatě existují dva způsoby, jak své dítě na kojení odvyknout - postupně nebo jednorázově. Záleží na vašem dítěti, jaký způsob bude právě u něj nejúčinnější. V noci se snažte nahradit kojení čajem # nejlépe bez cukru, aby se neničily zoubky a to ani ty budoucí. Bude-li se dítě dožadovat i přes nabízený čaj prsu, musíte nějaký čas spávat mimo místnost, kde spí dítě. Přes den nahrazujte kojení dětským jídlem. Pozor, místo kojení byste měla začít podávat dětské sušené mléko. Obsahuje pro dítě potřebné vitamíny. Ty by mohly dítěti po skončení kojení chybět. Ne všechny sušená mléka budou vašemu dítěti chutnat - musíte zkoušet, než najdete to pravé. Zkuste v lékárně žádat vzorky, levněji se tak doberete k tomu, které mléko právě tomu vašemu robátku chutná. Zakoupené balení mléka rozhodně nevyhazujte potom, co zjistíte, že mu nechutná - neznamená to totiž, že mu nezačne chutnat třeba za měsíc.

autor: vega, vloženo: 1.3.2005, přečteno: 10425x, komentáře: 1, rubrika: Kojení, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

žádost o radu (anonym - 85.71.124.9, 4.2.2006 v 10:17) - odpovědět

Mám patnáctiměsíčního syna, kterého se již cca půl roku odvyknout od kojení, ale dosud se mi podařilo uspět pouze v noci a i to jen tak napůl, protože se stále občas budí a dožaduje prsu. Navíc se zvýšila intenzita kojení přes den. Vyzkoušela jsem už čtyři druhy sušeného mléka i kravské mléko v různých kombinacích a v různém časovém odstupu. Výsledkem byl ale pouze kyselý obličejík a náhražky vytrvale odmítá. Jediné tekutiny, které do něj během dne dostanu (krom mateřského mléka) jsou neslazené čaje a voda. Předem děkuji za radu, Markéta

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969