Porodnice roku je v České Lípě

Nadace Kapka naděje prostřednictvím Venduly Svobodové na konci loňského roku předala v areálu pražské Nemocnice Motol titul Porodnice roku. Vítězem se stala Nemocnice Česká Lípa, kde se podařilo uskutečnit nejvíce kvalitních odběrů pupečníkové krve z celkového počtu uskutečněných porodů.

Soutěž „Porodnice roku“ tradičně vyhlašuje nadace Kapka naděje jako výraz díků institucím, které aktivně spolupracují na charitativním projektu Banky pupečníkové České republiky (BPK ČR). Ta zdarma uchovává a pracuje se vzorky pupečníkové krve pro následné užití v léčbě těžce nemocných dětí. Díky činnosti BPK ČR již bylo zachráněno několik mladých životů u nás, ale i v zahraničí.

V předchozích dvou ročnících zvítězily Nemocnice Neratovice a Nemocnice Strakonice. Zástupkyně vítězného zařízení pak v kongresovém sále Nemocnice Na Homolce převzala z rukou Venduly Svobodové nejen ocenění, ale i příslib finanční odměny a obdržela vodní záchranářskou vestu, jakožto symbol BPK ČR.

V současnosti na projektu BPK ČR spolupracuje 26 porodnic v Čechách a sedm na Moravě. „Porodnice musí mít o spolupráci opravdový zájem, jelikož se jedná o činnost, která je prováděna zdarma. My dané zařízení zásobujeme pouze materiálem. Naším cílem je, aby v každé oblasti byla alespoň jedna porodnice, která možnost dárcovství nabízí. Pro příští rok máme v plánu dokončení „pokrytí republiky“. Co se týče Moravy, chceme navázat spolupráci s porodnicí v Ostravě, Olomouci, Zlíně, Jihlavě či Znojmě. V Čechách bychom měli rádi odběrová místa v Plzni, Karlových Varech, Klatovech a Hořovicích. Vše je ale otázkou konkrétních jednání,“ uvedl MUDr. Ivan Fales, koordinátor projektu BPK ČR.

Počet a vývoj odběrů PK v letech 2005/2006

V Praze, která zaštiťuje všechny porodnice z Čech, se v roce 2005 odebralo 501 vzorků pupečníkové krve, zatímco letos to bude asi celkem 375. V Brně, kde se schází vzorky z Moravy, se loni podařilo odebrat na 32 vzorků a letos je to asi 85. „Situace je dost komplikovaná, přes nárůst porodnic nám poklesl počet odběrů. Je to pravděpodobně dáno větší zatížeností porodnic, ale možná i menší ochotou nabízet dárcovství, které je zdarma,“ zhodnotil uvedená čísla Ivan Fales.

 

Na činnost BPK ČR dlouhodobě přispívá značka Elasti-Q (www.elasti-q.cz), která představuje:

-          Elasti-Q Original – tělový krém k prevenci strií

-          Elasti-Q Exclusive – tělový krém proti striím

-          Elasti-Q Relax – gel na oteklé a unavené nohy

-          Elasti-Q Acidum Folicum – kyselina listová a vitamin B6

Cílem této spolupráce je nejen nalezení finančních zdrojů, ale také informování žen o problematice pupečníkové krve, možnostech odběrů či prospěšnosti Banky pupečníkové krve.

autor: vega, vloženo: 13.6.2007 v 10:02, rubrika: Zajímavosti

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=7&id_clanek=342