Onemocnění dýchacích cest

Onemocnění horních cest dýchacích

Chřipka

Jedná se o velmi nakažlivé infekční onemocnění, které se objevuje, jakmile se dítě dostane do kolektivu jiných dětí. Není mu dobře, je slabé, apatické, podrážděné. Často se mohou připojit druhotné infekce jako zánět průdušek nebo zánět plic. Nejčastějšími příznaky je bolest celého těla, zchvácenost, zvýšená teplota, rýma, kašel, často bolesti v krku nebo bolest hlavy.

Jak postupovat:Je-li třeba, snižujte zvýšenou teplotu paracetamolem. Zabezpečte dostatek tekutin. U malých kojenců je vhodné kromě kojení přidat i malé množství vlažného dětského čaje nebo převařené vody. Dítě by mělo dýchat zvlhčený vzduch; stačí mokrá plena nebo ručník přes postýlku.

Rýma a kašel

Je to také virové onemocnění s lehčím průběhem než chřipka. Celkové příznaky zpravidla nejsou tak vystupňované. Projevuje se výtokem z nosu, ucpaným nosem event. kýcháním, dítě kašle, pokašlává, může mít zarudlý, bolestivý krk. Kašel je většinou suchý, dráždivý. Teplota může být mírně zvýšená.

Ucpaný nos může způsobit velké problémy především u malých kojenců, kterým činí potíže při krmení a může vést k odmítání potravy vůbec. V tomto případě je vhodné před kojením použít lékařem předepsané nosní kapky a posléze odsátím nos uvolnit.

Zánět nosohltanu

Projevuje se zarudnutím v krku, může být součástí rýmy nebo chřipkovitého onemocnění. Dítě nechce jíst, při polykání si stěžuje na bolest, může mít zvětšení krční mízní uzliny a lehce zvýšenou teplotu.

Dítěti uleví zvlhčený vzduch, jídlo by mělo být rozmixované. Sledujte zvýšenou teplotu a poraďte se s lékařem.

ONEMOCNĚNÍ DOLNÍCH CEST DÝCHACÍCH

Hlavním příznakem onemocnění dolních cest dýchacích je kašel. Toto onemocnění se často rozvíjí po infekci horních dýchacích cest, rýmě nebo jiné virové infekci. Dítěti se špatně dýchá, vykašlává hlen. Čím je dítě menší, tím je průběh dramatičtější.

Kdy volat lékaře

  • kašle-li dítě mladší než 6 měsíců
  • kašel neustupuje déle než 3 dny
  • dítě kašle bez přestávek,probouzí se i v noci

Jak postupovat: Má-li dítě náhlý záchvat kašle, zjistěte, zda nemohlo vdechnout nějaký předmět, event. se snažte ho odstranit z dýchacích cest, nikdy však nesahejte dítěti do krku.

Má-li dítě hrudní kašel, můžete mu s vykašláváním hlenů pomoci poklepáváním na záda, malému kojenci často odsávejte hleny z úst či nosu speciální odsávačkou. Léky proti kašli nikdy nepodávejte sami, vždy celou situaci konzultujte s dětským lékařem.

Kdy volat pohotovost

  • dítě je promodralé, má fialové sliznice
  • dítě dýchá velmi rychle, obtížně nebo hlasitě
  • těžko popadá dech
  • je netečné, unavené, apatické
  • nedokáže mluvit nebo polykat

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005 v 13:42, rubrika: Zdraví

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=6&id_clanek=95