Změny v šestinedělí

Během šestinedělí probíhají největší změny v děloze, která se během gravidity téměř jedenáctkrát zvětšila a po porodu váží 1000 g. Již v prvním týdnu se rychle zavinuje a na konci šestinedělí váží asi 80 g, její velikost se vrací k normálu do 6 týdnů po porodu.

Následkem zmenšeného obsahu děložní dutiny po vyuození  plodového vejce je v časném šestinedělí vyšší svalový a nitroděložní tlak, obnovuje se děložní činnost, intenzita kontrakcí je značně vysoká a je vnímána zvláště u vícerodiček první dny po porodu jakoporodní bolesti.

Bolestivost dělohy se zvyšuje při kojení účinkem vyplaveného oxytocinu z hypofýzy, který vyvolává děložní stahy a vyplavuje mléko z mléčné žlázy. Intenzita, frekvence a pravidelnost poporodních kontrakcí klesají po 24 hodinách.

První den po porodu dosahuje děloha ještě až k pupku ( tam ji můžeme nahmatat). Po deseti dnech je již tak zavinutá, že ji zevně nahmatat nelze. Brzy dosáhne své původní velikosti (asi jako hruška).

rychlost zavinování závisí na typu porodu, který maminka absolvovala. Může být zpomalena po déletrvajícím porodu, u vícerodiček nebo po porodu dvojčat. Nepříznivý vliv na zavinování má také přeplněný močový měchýř nebo plné střevní kličky.

Bezprostředně po porodu placenty se místo, kde byla placenta přirostlá k děložní stěně, zmenší na polovinu a způsobí kontrakci a uzavření cév. Odloučení placenty má za následek krvácení, které během šesti týdnů postupně zmizí.

Z děložní dutiny odchází po porodu ranný sekret ( očistky ). V prvních dnech je červený, po 3-4 dnech zahnědlý. Cévy se postupně uzavírají a sekret dostává žlutou barvu. Po týdnu se změní v bílý hlen.

ZMĚNY DĚLOŽNÍHO HRDLA
Po porodu je děložní hrdlo ochablé, s drobnými trhlinkami na okrajích. Postupně se uzavírá, na konci prvního týdne je otevřeno na 1 cm.

ZMĚNY POCHVY
Po vyginálním porodu zůstává pochva méně pružná a má vyhlazené slizniční řasy. Po třech týdnech se vrací téměř do původního stavu.

ZMĚNY NA VULVĚ A PÁNEVNÍM DNU
Po porodu se snižuje prokrvení zevních rodidel, mizí pigmentace, případné křečové žíly se zmenší nebo zcela vymizí. Svaly pánevního dna postupně získávají napětí a roztažené svaly se vracejí do původního stavu.

ZMĚNY BŘIŠNÍ STĚNY
Obnovuje se elasticita břišní stěny a tonus břišních svalů. Zavinování trvá 6-7 týdnů. Diastáza (rozestup) břišních svalů je patrná např. po porodu velkého miminka nebo u vícečetné gravidity. Napětí břišní stěny v těhotenství může způsobit drobné trhlinky elastických vláken kůže, tzv. strie (pajizévky). Mohou přetrvávat i po porodu a mění se na stříbřitě šedé.

HOJENÍ POPORODNÍCH PORANĚNÍ
Drobná poranění měkkých porodních cest se po porodu rychle zhojí. U větších trhlin pochvy, vulvy a hráze je předpokladem dobrého hojení správného ošetření.
Několikrát denně je nezbytná sprcha a důkladné umytí poraněného místa nedráždivým mýdlem. Na lůžku je vhodné odstranit vložku, pokrčit nohy a pod přikrývkou nechat poranění na vzduchu. Pokud se objeví také otok, přikládá se na něj studený obklad.

MLÉČNÁ ŽLÁZA A LAKTACE
Mléčná žláza se na laktaci připravuje již během těhotenství. Na tvorbu mateřskího mléka má vliv hormon prolaktin, který se tvoří v podvěsku mozkovém(hypofýze).

Na čem závisí intenzita tvorby mléka? je stimulována samotným kojením, kdy dráždění bradavky sáním přechodně podporuje produkci prolaktinu a současně podvěsek mozkový zvyšuje výdej oxitocinu, což je hormon, který napomáhá sekreci mléka z mlékovodů-

První dny po porodu, stejně jako i v průběhu těhotenství, lze z bradavek vytlačit hustou tekutinu - mlezivo. Oproti mlékuobsahuje více bílkovin, minerálů, tuků a cukru. Mateřské mléko je nejdokonalejší stravou pro novorozence, má i optimální teplotu. Jeho hlavní složkou jsou bílkoviny, laktóza, voda a tuk. Obsahuje také vitamíny.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005 v 13:31, rubrika: Maminky

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=5&id_clanek=91