Syndrom náhlého úmrtí kojence

(SIDS - SUDDEN INFANT DEATH SYNDROME)

Syndrom náhlého úmrtí kojence (dále jen SNÚK), zatím nevysvětlitelná příčina úmrtí kojenců v průběhu spánku, je nejčastějším důvodem smrti kojenců ve věku od jednoho měsíce do jednoho roku. Kolem devadesáti procent miminek, které umírají na následky SNÚK jsou mladší šesti měsíců věku. Každým rokem tento syndrom postihuje v průměru jednoho nebo dva kojence z tisíce narozených.

Smrt na následky SNÚK je z kategorie úmrtí, na jejíž příčinu nedokáže najít odpověď ani posmrtná prohlídka. Má se za to, že když dítě leží tváří dolů, nemůže tak přijímat dostatečné množství kyslíku, protože jim na dýchání zbývá jen malá škvírka mezi nosem a podestýlkou. Následkem čehož se zadusí. Tohle je jeden z důvodů proč se vyvarovat prošívaným pokrývkám a dekám, pokrývkám z ovčí kůže a vystýlkovým matracím. Používejte pokaždé jen tvrdé a pevné lůžkoviny. Nedávejte dítěti do postýlky polštáře, pěnové polštářování, prošívané přikrývky, deky nebo odlehčované polštáře.

 

Důležité upozornění

Dříve mnozí rodiče pokládali za důležité, aby jejich dítě leželo na svém bříšku a tak se neudusilo v případě, že by začalo ve spánku zvracet. Americká akademie pediatrů však v současné době doporučuje, aby dítě spalo na zádech či boku. Pozice tváří dolů může zvýšit riziko Syndromu náhlého úmrtí kojence.

V Americe probíhá národní kampaň, která má za úkol poučit rodiče o tom, aby při ukládání ke spánku pokládali dítě na záda.

Pokud má vaše dítě v oblibě usínat na bříšku, můžete jej tak nechat usnout a poté ho jemně přetočit na záda. Valná většina dětí, které se dokáží sami otočit, je mimo velké nebezpečí SNÚK.

Jedna z teorií o příčinách SNÚK se vztahuje na ta miminka, která jsou přehřátá a to buď nadměrným oblékáním, nadměrným vytopením místnosti, nebo přílišným počtem přikrývek.

autor: vega, vloženo: 24.7.2005 v 22:10, rubrika: Miminko

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=3&id_clanek=117